Haber Detayı
29 Mart 2018 - Perşembe 08:25
 
100. yıl etkinlikleri başlıyor
Van Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Van'ın kurtuluşunun 100. yılı nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenleneceği belirtildi.
GÜNDEM Haberi
100. yıl etkinlikleri başlıyor

Valilik tarafından yapılan açıklamada; “Ermeni komitacılar tarafından işgal edilen Van; Osmanlı Ordusuna bağlı 4. Kolordu tarafından 100 yıl önce, 2 Nisan 1918 tarihinde işgalden kurtarılmıştır. Şehrimizin kurtuluşunun 100. yılı olması dolayısıyla Van Valiliği koordinesinde; Van Büyükşehir Belediyesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, İpekyolu Belediyesi, Van İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü gibi kamu kurumlarının yanında Mavi Fularlılar Van Yemekleri Gurubu ve Van Türk Musiki Derneğinin de aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşlarının destekleriyle, 'Van’ın Kurtuluşunun 100. Yılı Etkinlikleri' düzenlenecektir. Kurtuluş programı çerçevesinde, en güzel kedi yarışması, yöresel yemek tanıtım programı, aşıklar gecesi, halk oyunları gösterileri, fotoğraf ve resim sergileri, basketbol, paten ve bisiklet gösterileri, 100. Yıl halk koşusu, dünyanın en büyük 'Kurtuluş Temalı' açık hava resim sergisi (Guinness rekor denemesi), fener alayı, dilek feneri uçurulması, Van oturma gecesi programı, havai fişek gösterisi, ‘Kurtuluşunun 100. Yılında Van Kültür ve Sanat Etkinlikleri’ 100 Sanatçı / 100 Eser Ulusal Katılımlı - Davetli karma sergi, Türk Sanat Müziği konseri gibi etkinlikler gerçekleştirilecektir.” denildi.
Açıklama şu şekilde tamamlandı; “Van’ın Kurtuluşunun 100. Yılı etkinlikleri, 31 Mart 2018 tarihinde Van’ın simgelerinden Van Kedisi Güzellik Yarışması ile başlayacak ve 2018 yılı boyunca 100. yıla yakışır, halkımıza açık birçok programla devam edecektir. Tüm halkımızı, program dahilindeki etkinliklerde 100. yıl coşkumuza ortak olmaya davet ediyoruz.”
 / Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: 100., yıl, etkinlikleri, başlıyor,
Haber Yazılımı