Haber Detayı
27 Mayıs 2017 - Cumartesi 09:42
 
18 yaşaltı evliliklere müzik yok!
Van’da, kadın istihdamı ve eğitimi alanında çalışma yürüten S.S. Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (Yaka-Koop) üyeleri, dört yıldır küçük yaşta evliliklere karşı yürüttükleri kampanya çerçevesinde önceki akşam da Van’daki müzik grupları ile bir çalıştay düzenledi. Çalıştaya katılan müzik grupları, kampanyayı olumlu bulduklarını belirterek, 18 yaş altı evliliklerde müzik yapmayacakları yönünde hassas olacaklarını ifade etti.
GÜNDEM Haberi
18 yaşaltı evliliklere müzik yok!

Küçük yaşta evliliklerin en fazla olduğu illerden biri de Van. Şimdiye kadar çeşitli projelerle bu durumun önüne geçmeye çalışan Yaka-Koop, aldığı desteklerle, 2014 yılından bu yana “Küçük Yaşta Evliliklere Hayır” adı altında bir kampanya yürütüyor.

 

SAHA ÇALIŞMALARI
Kooperatif aktivistleri, kampanya çerçevesinde önce bir saha çalışması başlattı. Mahallelerde, camilerde, taziye evlerinde, okullarda yaptıkları toplantılarla vatandaşları küçük yaştaki evliliklere karşı duyarlı olmaya çağırırken, bu yönde çeşitli broşürler de dağıttı. 
Muhtarlar ve imamlarla görüşmeler gerçekleştirildi. Halk Sağlığı Merkezi, Müftülük ve Milli Eğitim Müdürlüğü de zaman zaman kampanyaya destek sundu. 

 

ŞOFÖRLERLE TOPLANTI
Kooperatif aktivistleri, kampanya dahilinde kırsal alana yolcu taşıyan minibüs sahipleriyle de bir toplantı gerçekleştirdi. 
Araç sahipleri, 18 yaş altı evliliklerin doğurduğu sorunları anlatan yazıların ve sloganların asılmasını kabul etti.
Onlarca araca, bu yönde uyarıcı yazılar asıldı. 

 

KUAFÖRLERLE ÇALIŞTAY
Yaklaşık bir yıl süren sözlü saha çalışması ardından kampanyaya yeni bir katkı yapılarak bu kez de kuaförlerle görüşmeler gerçekleştirildi. 
Bir otelde düzenlenen çalıştay ile ildeki kuaförlerle 18 yaş altı gelin ve damat saçının yapılmaması konusu gündeme taşındı. Çalıştaya katılan bazı kuaförler ertesi gün işyerlerine bu yönde yazılar asmaya başladı. Çalıştayda çıkan bu sonuç bazı batı kentlerinde de örnek alınarak, gündemleştirildi. 

 

MÜZİK GRUPLARI İLE ÇALIŞTAY
Yaka-Koop aktivistleri son olarak önceki akşam Akdamar Otel’de, Van’daki müzik grupları ile bir çalıştay yaptı. 
Çalıştaya, 20 müzik grubu katıldı.
Kooperatif aktivistlerinden Gülmay Gümüşhan ve Şengül Yüce Dağtekin, katılan müzisyenlere yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi.
Gümüşhan, tanıtım broşürleri ve yaptıkları çalışmalarla ilgili özet bir bilgi sunduktan sonra toplanmalarının amacını açıkladı.
Küçük yaşta evliliklerin intiharlara kadar varan sorunlar üretebildiğini ve yanı sıra önemli sağlık sorunları ortaya çıkardığını anlatan Gümüşhan, müzisyenlerden de kampanyaya destek vermelerini ve mümkünse 18 yaş altı evliliklerde düğünlerde müzik yapmamalarını istedi.

 

GELENEKLERE DİKKAT ÇEKTİLER
Çalıştaya katılan müzik grupları temsilcileri, bölgenin geleneklerine ve katı kurallarına dikkat çekti. 
Kampanyaya tam destek vermeleri için konunun vatandaşlar tarafından da iyi algılanması gerektiğini belirten müzisyenler, “Sonuçta biz ekmeğimiz için bu işi yapıyoruz, ancak çok yerinde bir kampanyadır, biz de destekliyoruz.” dediler.

 

NELER YAPILABİLİR?
Çalıştayda, kaygılarını dile getiren müzisyenler aynı zamanda bazı önerilerde de bulundu. 
Buna göre; isteyen müzik grubu önce iş yerine, üzerinde, “Bu müzik grubu 18 yaş altı evliliklere müzik yapmıyor” yazısı bulunan kırlangıçlardan asacak. Sahibinin kabul ettiği bir düğünde, hem kooperatif aktivistleri, hem sanatçılar kampanya içeriğine ilişkin davetlileri bilgilendirecek. 
Yanı sıra vatandaşı daha da duyarlı kılmak ve dikkat çekmek için Beşyol’da, ya da daha farklı bir bölgede konser verilecek.

 

İSTANBUL’DAN DESTEK
Müzik grupları ile ilgili olarak bir destek de sanatçılardan geldi. 
Yaka-Koop aktivisti Gümüşhan, çalıştayda, İstanbul’da bazı sanatçıların da katılımı ile kampanyayı destekleyen ve tanıtan bir konser vereceğini duyurdu.

 

Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: 18, yaşaltı, evliliklere, müzik, yok!,
Haber Yazılımı