Haber Detayı
15 Nisan 2017 - Cumartesi 11:35
 
20 kişiye 'iş ve meslek' kursu
Van’ın Tuşba Belediyesi tarafından, hafif düzeyde zihinsel engellilere yönelik açılan ‘Keçe Aksesuarları Yapımı’ iş ve mesleki eğitim kursundan 18 yaş üstü 20 kişi yararlanıyor.
YAŞAM Haberi
20 kişiye 'iş ve meslek' kursu

Tuşba Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün, Tuşba Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile ortaklaşa İş-Kur Van İl Müdürlüğü’nün destekleri ile açtığı kurstan 20 zihinsel engelli genç yararlanıyor.
Konuya ilişkin Tuşba Belediyesi tarafından yapılan açıklamada; "Belediyemiz Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, engellilerin hayatın tüm alanlarında hak ettiği hizmetlere eksiksiz ulaşabilmesi adına yaptığı çalışmalarını iş ve eğitim alanında da sürdürüyor. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ekiplerimizce Tuşba İlçe sınırlarında yapılan alan taramasında tespit edilen 18 yaş üzeri 116 zihinsel engelli gençten durumu müsait 20 kişi ile iş ve meslek eğitimine başlandı. Tuşba Belediyesi Çocuk ve Aile Destek Eğitim Merkezi’nde açılan ‘Keçe Aksesuarları Yapımı’ iş ve meslek kursuna katılanlara 3’ü özel eğitim öğretmeni ve 1’i keçe usta öğreticisi olmak üzere toplamında 4 öğretici tarafından eğitim veriliyor. Gençlerin kursa geliş-gidişleri ise tahsis edilen özel servislerle sağlanırken, eğitim merkezinde kaldıkları süre içerinde tüm kişisel ihtiyaçları ve eğitimde kullanılacak materyaller de belediyemiz tarafından sağlanılıyor. Ayrıca kursiyerlere İş-Kur Van İl Müdürlüğü tarafından günlük 25 TL harçlık verilerek sağlık sigorta primleri karşılanıyor." denildi.
Konuya ilişkin Tuşba Belediyesi tarafından yapılan açıklamanın devamında şöyle denildi; "Türkiye’de 18 yaş üzeri zihinsel engellilere yönelik açılan sayılı kurslardan biri olan ‘Keçe Aksesuarları Yapımı’ Van’da ise birçok hizmet gibi ilk olma özelliğine sahiptir." 
Kursiyerlerin tüm malzemelerinin belediye tarafından karşılandığını ifade eden Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, "Tuşba’daki tüm mahallelerimizdeki öğrencilerimiz yardımcı personel eşliğinde özel araçlar ile evlerinden alınarak eğitim merkezine getiriliyor. Öğlen yemekleri Eğitim Merkezinde veriliyor ve kursiyerler tekrar eğitim sonunda evlerine bırakılıyor. Ayrıca eğitim merkezinde, gençlerin öğrenme sürecini kolaylaştıran, eğitim araç ve gereçleri, eğlenmeleri ve dinlenmelerinin sağlandığı özel ortamda gerekli olan materyaller bulunuyor. Öğrencilerimiz burada ayakkabı bağlamaktan, düğüm atmaya ve çözmeye kadar el becerilerini geliştirirken, kişisel bakımlarını kendi başlarına yapabilmeyi öğreniyor. Eğitim merkezinin amacı, toplum içindeki rollerini gerçekleştiren, başkaları ile iyi ilişkiler kuran, işbirliği içinde çalışabilen, çevresine uyum sağlayabilen üretici ve mutlu bir birey olarak yetişmesini sağlamaktır. Bugün dünya tekstilinde keçenin özel bir yeri vardır. Keçeden yapılan yastık, oyuncak, kilim, sehpa örtüleri, bardak altlıkları, iğnedenlikler, nazarlıklar, kapı süsleri, çiçekler, panolar gibi eşya ve aksesuarlar çok popülerdir. Geleneksel el sanatları, renk, tasarı ilkeleri, desen tasarımları, işlemeye hazırlık, basit nakış temel iğne teknikleri, keçe ev aksesuarları, keçe giyim aksesuarları, el sanatları ürünlerinin bakımı ve korunması alanında tecrübe kazanan kursiyerler için istihdam alanı olarak küçük veya büyük ölçekli işletmelerde, yapma çiçek üretimi yapan atölyelerde, ev aksesuarı yapan atölyelerde, kendi işyerinde veya evinde çalışabilirler. Bu kurslar ile ayrıca bireysel öğrenme yöntem ve teknikleri uygulanmaktadır. Eğitimciler zihinsel engellilere rehberlik ederek bireyleri kendi kendine öğrenmeye teşvik edeceklerdir. Bireylerin toplumda üretici ve aktif olması sağlanarak özel bireyler oldukları farkındalığı oluşturularak bireylerin meraklarını artırmak ve araştırmaya yönlendirileceklerdir. Bireylerin ve ailelerinin kendi kendilerini tekrar net değerlendirmelerini bu kurslar ile mesleki yeterlik kazandırmaya yönelik yöntem ve teknikler uygulanarak toplumda aktif üretici görev almalarına yardımcı olmaktır. İlk etapta durumu müsait olan 20 gencimiz açtığımız iş ve meslek kursuna katılım sağladılar. Durumları müsait oldukça diğer geçlerimizi de Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz ile İş-Kur Müdürlüğümüzün destekleriyle açacağımız diğer alanlardaki mesleki kurslarımıza alacağız” ifadelerini kullandı. 
/ Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 20, kişiye, 'iş, ve, meslek', kursu,
Haber Yazılımı