Haber Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 10:29
 
38 kişi, Süphan Dağı'na zorlu bir tırmanış gerçekleştirdi; 'Van Gölü için değer'!
Van merkez, Erciş ve Bitlis’in Tatvan ilçesinden bir grup dağcı, Van Gölü’ne dikkat çekmek amacıyla Süphan Dağı'na zorlu bir tırmanış gerçekleştirdi.
DİĞER Haberi
38 kişi, Süphan Dağı'na zorlu bir tırmanış gerçekleştirdi; 'Van Gölü için değer'!

Vangölü Aktivistleri Derneği öncülüğünde Van merkez, Erciş ve Tatvan’dan bir grup aktivist dağcı 4058 metre yüksekliğindeki, Türkiye sınırları içindeki en yüksek üçüncü dağ olan Süphan Dağı’na iki gün süren bir tırmanış gerçekleştirdi. Tırmanışa ilişkin açıklama yapan Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel, "Amacımız Van Gölü’nün güzelliklerine dikkat çekmek. Koruma kanunu çıkmasına ön ayak olmak. Kirletilmemesi konusunda uyarıcı bir etkide bulunmak… Bu yıl da tırmanışımızı bu amaçla gerçekleştirdik. Çok zorlu bir yer. Zaten var olan karın üzerine bugünlerde de yeni kar yağmış. Soğuk ve çetin bir zirve… Ancak Van Gölü için her zorluğa katlanmak gerek, bunu yapmak zorundayız...” dedi.

 

38 KİŞİLİK EKİP

Tırmanışla ilgili açıklamada bulunan Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel, normalde bir taziyeden dolayı tırmanışı ertelediklerini, ancak öncesinde gerekli hazırlıklar yapıldığı için üyelerin yoğun talebi üzerine tırmanışı 3 kadın 35 erkek dağcının katılımı ile gerçekleştirdiklerini söyledi.

“Başka Van Gölü yok” temasıyla tırmanış gerçekleştirdiklerini ifade eden Özel, “Soğuk ve rüzgarlı havada güçlükle ilerledik ama Van Gölü için her zorluğa katlanmak gerek, bunu yapmak zorundayız. Kamp kurarak ilerledik ve iki günün sonunda tırmanış etkinliğimizi tamamldık.” dedi.

 

6. TIRMANIŞ

Zirvede, "Van Gölü mavi kalsın, temiz kalsın" yazılı pankart açtıklarını anlatan Özel, “Bu bizim 6’ıncı tırmanma etkinliğimizdi. Geleneksel hale getirdik, her yıl bu tırmanışı gerçekleştiriyoruz. Amacımız Van Gölü’nün güzelliklerine dikkat çekmek. Koruma kanunu çıkmasına ön ayak olmak. Kirletilmemesi konusunda uyarıcı bir etkide bulunmak… Bu yıl da tırmanışımızı bu amaçla gerçekleştirdik.” diye kaydetti.

 

 

MEZAR TAŞLARI VAR

İlk kez zirvede mezar taşlarına rastladıklarını anlatan Özel, şu bilgileri verdi:

“Biz daha önce İngiliz uçağının parçalarına rastlamıştık. Bu kez de eriyen karların altından ortaya çıkmış, üzerinde Arapça yazılar olan mezar taşlarına, kalıntılara rastladık. Orada bir şehitlikten söz ediliyor. Şimdiye kadar araştırılmamış, çok zorlu bir yer. Zaten var olan karın üzerine bugünlerde de yeni kar yağmış. Soğuk ve çetin bir zirve…” 
Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: 38, kişi,, Süphan, Dağı'na, zorlu, bir, tırmanış, gerçekleştirdi;, 'Van, Gölü, için, değer'!,
Haber Yazılımı