Haber Detayı
18 Kasım 2019 - Pazartesi 09:20
 
8 taksit imkanı, kuyumcunun yüzünü güldürdü!
24 Ekim tarihi itibari ile, kredi kartına 4 taksit şeklinde yapılabilen altın satışları, yeni bir düzenlemeyle 8 taksite kadar çıkarıldı. 8 taksit imkanı da, vatandaş kadar kuyumcu esnafının da işine yaradı. Yeni düzenleme sonrası, kredi kartı ile altın satışlarında artış olduğu belirtildi. Kuyumcu esnafı, yeni düzenlemeden memnun.
EKONOMİ Haberi
8 taksit imkanı, kuyumcunun yüzünü güldürdü!

Konuyla ilgili görüştüğümüz Yakupoğlu Kuyumculuk sahibi Akif Ölmez, yeni uygulamanın işlerine olumlu yansıdığını kaydetti. Ölmez: “Bu uygulama, sektörümüz için çok iyi oldu. Altın fiyatları zaten çok yüksek olduğu için peşin alımlarda vatandaşlar da sıkıntı yaşıyordu. Ancak şimdi 8 taksit imkanı var ve altın ihtiyacı olanlar için bu iyi bir eltarnatif" diye konuştu.

 

“İLGİ ARTIYOR” 

Yakupoğlu Kuyumculuk sahibi Akif Ölmez, yeni düzenlemeyle kredi kartına yapılan altın satışlarının 4 taksitten 8 taksite  çıkarılmasının işlerine etkisini görmeye başladıklarını söyledi. Ölmez, konu hakkında şöyle konuştu: “Altın satışlarında şimdi tüm kredi kartlarına 8 taksit uygulaması  var. Bu daha önce 4 taksit şeklinde uygulanıyordu. İşçiliksiz ürünlerde bu uygulama yok. Yani çeyrek, yarım, tam ve ata altınlarında taksit imkanı yok. Geriye kalan bütün ürünlerde 8 taksitli satış uygulamamız var. Taksitli satışlarımız başladıktan sonra piyasalara bir rahatlık geldi. Yani müşterilerimizin alım imkanı biraz daha arttı. Gelen müşteri daha önce 10 bin TL’lik bir bileziği 4 taksite alınca aylık 2 bin 500 TL taksit ödüyordu. Şimdi, 1.250 TL taksitle çok daha rahat alabiliyor. Özellikle pırlanta sektörü için çok daha iyi oldu buuygulama. Taksitli işlemlerde pırlanta sektöründe daha çok hareketlilik oluyor. Kredi kartına 8 ay taksit imkanı ile altın almak isteyen vatandaşlarımızın ilgi göstermesi ile, sektörümüzde hareketlilik başladı.” 

 

“FİYAT FARKI YOK”

8 ay taksit imkanından faydalanarak altın alanların daha çok düğün yapacak olanlardan oluştuğunu anlatan Ölmez, “Taksitli satışlarımızda işçilikli ürünlerde fiyat farkı yok, peşin fiyatına taksit yapıyoruz. Örneğin 9.71 gram olan 14 ayar bir bileziğin nakit fiyatı 2 bin 475 TL, 8 taksitli fiyatı da aynı, ayda 309 TL’ye denk geliyor. 8 ay taksitli satışlarımız yüzüklerde, setlerde, küpelerde, pırlanta takılarda, düğün için gerekli olan bu tür ürünlerde var. Daha önce de söylediğim gibi sadece çeyrek, yarım ve tam altın çeşitlerinde ve gram altınlarda yok. Bunun da sebebini şöyle özetleyeyim; tam, yarım ve çeyrekte alış ve satış farkı çok yok, kâr marjı düşük, taksitli verilmiyor. Ayrıca bu ürünlerde taksit olayı olursa müşteri bizden 10 bin TL’lik altını alır, başka kuyumcuda düşük bir kayıpla paraya çevir, bu sefer de bankalara borçlanma çok olur. Yani ihtiyacı olmayan da alır, sırf paraya çevirip başka yere harcamak için. Kısacası bu ürünler hemen paraya döndüğü için taksitli satışına yasak getirildi. İşçilikli ürünlerde böyle bir risk yok, çünkü onu ihtiyacı olan alıyor. Bu tarz işçilikli ürünlerin hemen paraya çevirilmesi mümkün değil, çok zarar edilir” dedi.

 

“HEM VATANDAŞ, HEM KUYUMCU ESNAFI UYGULAMADAN MEMNUN”

Elinde yeteri kadar nakit parası bulunmayan ve daha önce uygulanan kredi kartına 4 taksidi de yetersiz bulan evlilik hazırlığı içindeki çiftlerin, yeni uygulamayla 8 taksitli satışları fırsat bilerek takı almaya başladıklarını ifade eden Kuyumcu Akif Ölmez, sözlerini şu şekilde tamamladı; "Şuan küçükten başlayan bir hareketlilik var, şimdi daha rahat alışveriş yapabiliyorlar düğün hazırlığındaki çiftler. 8 ayda ödemesi daha kolay, istediği ürünü alabiliyor çiftler. Önceden  istediği ürünü alamıyordu, şimdi 8 taksit olunca daha rahat hareket ediyorlar. Bu uygulama sektörümüz için de çok iyi oldu. Altın fiyatları yüksek olduğu için peşin fiyatına alamayan vatandaş, şimdi 8 taksit imkanından faydalanabiliyor. Böyle olunca da hem vatandaş, hem kuyumcu esnafı durumdan memnun kalıyor.” 

Özel Haber: M.Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: 8, taksit, imkanı,, kuyumcunun, yüzünü, güldürdü!,
Haber Yazılımı