Haber Detayı
10 Mayıs 2019 - Cuma 17:37
 
'9 Mayıs Avrupa Günü' nedeniyle iftar programı düzenlendi
Avrupa Birliği (AB) Van Bilgi Merkezi, ‘9 Mayıs Avrupa Günü' kapsamında iftar programı düzenledi.
GÜNDEM Haberi
'9 Mayıs Avrupa Günü' nedeniyle iftar programı düzenlendi

Elite World Van Hotelde düzenlenen iftar programına Van Ticaret ve Sanayi Odası ( Van TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Yönetim Kurulu Üyeleri, iş insanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve davetliler katıldı. 
İftar programında konuşan Van Ticaret ve Sanayi Odası ( Van TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva; “Bu gün hem “9 Mayıs Avrupa Günü” nedeniyle düzenlediğimiz iftar programımız var hem de bu çerçevede yine bugün aynı tarihe denk gelen meclis toplantımızı gerçekleştirdik. Meclis üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz bu buluşmayı çok anlamlı gördüğümüzü ifade etmek istiyorum. Burada bulunan tüm yönetim kurulu üyelerimize, meclis üyelerimize, odamız üyelerine ve özellikle davetimizi kırmayıp bizlerle birlikte olan sivil toplum kuruluşu temsilcilerine, saygı değer başkanlara, basın mensubu arkadaşlara, müzisyenlere ve çok kıymetli çalışma arkadaşlarıma burada oldukları için çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

“BİZLER DE VAN’DAN BUNA SES OLMAYA ÇALIŞIYORUZ”
Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak 1 Nisan 2005’ten bu yana bu sürecin bir parçası olduklarını dile getiren Takva; “Özellikle Avrupa Birliği konusunda farkındalık yaratmak ve bu konuda toplumda oluşan kanaatlere karşılık oluşturabilecek bir zihinsel iklim oluşturmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla Avrupa Birliğinin ortaklığıyla yürüttüğümüz Avrupa Birliği Bilgi Merkezi olarak geçen 14 yıllık süre içerisinde çok güzel çalışmalar da gerçekleştirdik. Bu da o çalışmaların belki de en kıymetlilerinden biri ve bugün sizlerle birlikteyiz. Bütün bu çalışmalarımıza ilkokul çocuklarından, üniversite gençliğine, tarım işçilerinden akademisyenlere, polislerden imamlara, çevrecilerden kadınlara nereedeyse toplumun tüm kesimleri ile ortaklıkla gerçekleştiriyoruz ve farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Aslında Van kamuoyu ile Van Ticaret ve Sanayi Odası ile Avrupa Birliği hedefleri bir nebze örtüşüyor, çünkü biz de Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak vizyonumuzu ve misyonumuzu çoğulculuğa, barışa, sürdürülebilir kalkınmaya, serbest ve adil ticarete, insan hakları ve demokrasiyi güçlendirme yönünde biçimlendirmiş bulunuyoruz. Bu değerleri hayatımızı kolaylaştırmak adına sahipleniyoruz, bunlar insanlığın ortak hedefleri ve çıkarlarıdır, hepimizin çıkarları az önce bahsini ettiğim temel politikalar çerçevesinde biçimleniyor. Avrupa Birliği ile yürüttüğümüz her etkinlikte insan odaklı çalışmalar yapmanın gayreti içerisinde oluyoruz. Bu nedenle Avrupa Günü'nde kamuoyuyla bir araya gelmek ve Avrupa Birliği Türkiye ilişkilerini yeniden canlandırmak için bir fırsat yarattığının bilinci ile bizler de Van’dan buna ses olmaya çalışıyoruz” dedi.

 

“TÜRKİYE KİLİT BİR OYUNCUDUR VE KİLİT BİR OYUNCU OLMAYA DEVAM EDECEKTİR”
Takva, Türkiye ve Avrupa Birliğinin bir birlerinin uzun vadeli stratejik ortak olduklarını hatırlatarak; "hem ikili düzeyde hem de komşuluk düzeyinde bölgemizde paylaştığımız ortak menfaatler ve hedeflerimiz var" dedi. Takva konuşmasını şöyle sürdürdü; “Avrupa Birliğinin stratejik açıdan ilgi duyduğu bir bölgede bulunmamız hasebiyle Türkiye kilit bir oyuncudur ve kilit bir oyuncu olmaya da devam edecektir. Bu vesileyle, duygu ve düşüncelerle  9 Mayıs Avrupa Günü İftar Programına teşriflerinizden dolayı çok teşekkür ediyorum. Başta odamızın yönetim kurulu üyeleri olmak üzere tüm meclis üyeleri, meslek komite üyelerimiz, meslek komite başkanlarımız, yine toplumun çeşitli kesimlerinden paydaşlarımız, engelli derneklerimiz buradalar, sosyal sorumluluk bilinciyle hareket eden sivil toplum kuruluşları var ve birlikte çalıştığımız çok kıymetli çalışma arkadaşlarımızla birlikte bugün basınımızın da desteği ile bu etkinliği gerçekleştiriyoruz. Bu çerçevede geldiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum, için de bulunuğumuz bu kutsal ramazan ayının huzurumuza, toplumsal barışımıza ve kardeşliğimize vesile olmasını diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

 

“BU GÜZEL ORGANİZASYONU YAPMIŞ OLMANIN GURURU İÇİNDEYİZ”
Daha sonra konuşan Avrupa Birliği (AB) Van Bilgi Merkezi Koordinatörü Kerem Oruç ise şunları söyledi; “ Amaç burada toplumsal barışı, sürdürülebilir kalkınmayı, eşit ticareti, demokrasi ve insan haklarını kamuoyunda yaşanabilir ve sürdürülebilir kılmaktır. Biz Van Avrupa Birliği Bilgi Merkezi olarak 14 yıldan bu yana toplumun tüm kesimleri ile Avrupa Birliği bilgisini yayıyoruz, gençlerle gençlik forumları, kadınlarla kadın çalıştayları düzenliyoruz. Tarladaki işçilere Avrupa Birliğinin tarım politikalarını anlatıyoruz, polislere insan hakları ve demokrasi eğitimleri veriyoruz, bunların hepsini gerçekleştirmiş bir Avrupa Birliği Bilgi Merkeziyiz. Dolayısıyla bugün de bu güzel organizasyonu yapmış olmanın gururu içindeyiz, katılımınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyoruz. Van Avrupa Birliği Bilgi Merkezi olarak biz de hepinize hayırlı ramazanlar diliyoruz.”
Haber: M. Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: '9, Mayıs, Avrupa, Günü', nedeniyle, iftar, programı, düzenlendi,
Haber Yazılımı