Haber Detayı
12 Şubat 2019 - Salı 16:17
 
ABD Adana Konsolosu Baez’den Van TSO’ya ziyaret
Amerika Birleşik Devletleri Adana Başkonsolosu Alejandro Baez, çeşitli görüşmelerde bulunmak üzere bulunduğu Van’da, Van Ticaret ve Sanayi Odası’nı da ziyaret etti.
GÜNDEM Haberi
ABD Adana Konsolosu Baez’den Van TSO’ya ziyaret

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Faruk Biner ve Yönetim Kurulu Üyeleri Metin Abi, Şefik Eren, Diyaeddin Altındal ve Eren Görsel Görmen tarafından karşılanan ABD Adana Konsolosu Alejandro Baez ve beraberindekiler, Van ekonomisi üzerine görüş alışverişinde bulundu. 

ABD Adana Konsolosu Alejandro Baez, 5 ay önce Türkiye’ye geldiğini belirterek, “Görev alanımda 22 il bulunmaktadır. Van’da bu illerden biridir. Buradaki Meslek Odaları, Sivil Toplum Örgütleri ve Kamu idaresi ile görüşmeler yapmak üzere geldim. Van Türkiye’nin en doğusunda ve İran ile sınırı olan bir kent. Bu neden çok önemli bir potansiyele sahiptir. Bu kent ile ilgili daha geniş bilgi edinmek üzere bu ziyaretimizi gerçekleştiriyorum” ifadelerini kullandı. 

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Faruk Biner, Van’ın kadim bir tarihi geçmişe sahip olduğunu belirterek; “Bölgesinde lider ve çekim merkezi olan bir ildir. Ancak sahip olduğu bu potansiyelleri maalesef ekonomik performansına yansımış değil.  Van ekonomisi son yıllarda İranlı turistlerin ticaretine odaklanmıştır. Ancak alınan ambargo kararları en çok Van ekonomisine zarar veriyor. Dolayısı ile ambargo kararı alanların bu durumu göz ardı etmemesini istiyoruz. Nihayetinde komşumuz bir ülkeden bahsediyoruz. İran bizim için önemli bir ticari partnerdir.” şeklinde konuştu. 

Van’ın Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip illerinden biri olduğunu belirten Faruk Biner; “Özellikle istihdam yaratacak yatırımcıları ilimize bekliyoruz. Amerikalı iş adamları için bölgemiz çok cazip imkanlar sunuyor. İş gücü, pazar sorunu ve devletimizin sağladığı imkanlar, yatırımcılar için önemli fırsatlar sunuyor” dedi.

Van TSO Yönetim Kurulu, ABD Adana Konsolosu Alejandro Baez ve beraberinde gelenlere Van ziyareti anısına Van Güzel Kitabının yanı sıra plaket takdim etti. 

/ Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: ABD, Adana, Konsolosu, Baez’den, Van, TSO’ya, ziyaret,
Haber Yazılımı