Haber Detayı
30 Aralık 2019 - Pazartesi 14:48
 
Acil servisler yoğunlaşınca Müdür Sünnetçioğlu uyardı; 'Acillik olmayanların, ASM'ye başvurmalarını rica ediyoruz'
Van İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, son günlerde S.B.Ü. Van Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi acil servislerinde akşam saatlerinde oluşan hasta yoğunluğu sebebiyle bir açıklama yaptı.
SAĞLIK Haberi
Acil servisler yoğunlaşınca Müdür Sünnetçioğlu uyardı; 'Acillik olmayanların, ASM'ye başvurmalarını rica ediyoruz'

Yoğunluğun genellikle mevsim itibari ile artış gösteren grip, öksürük, burun akıntısı gibi şikayetleri olan hastalardan kaynaklandığını kaydeden Doç. Dr. Sünnetçioğlu, "Bu tür hastalarımızdan ricamız, öncelikle daha rahat koşullarda hizmet alabilecekleri Aile Sağlığı Merkezlerine başvurmalarıdır. Aksi takdirde acil servislerde olağandışı bir yoğunluk oluşmakta ve acil servisler, asıl hedefi hasta kitlesi olan vakalara yoğunlaşamamaktadır" dedi.

Doç. Dr. Sünnetçioğlu, acil servislerin asıl hedef hasta kitlesi olan vakalara yoğunlaşabilmesi için mevsimsel grip, nezle ve üst solunum yolu hastalarının öncelikli olarak Aile Sağlığı Merkezlerine başvurmaları gerektiğini söyledi.
Müdür Doç. Dr. Sünnetçioğlu, yaşanılan soğuk hava koşulları sebebiyle mevsimsel grip, nezle ve üst solunum yolu enfeksiyonu vakalarında artış olduğunu kaydetti.
Sünnetçioğlu, yaptığı açıklamada; "Acil servislere, acil olmadığı halde, kendini acil hasta hisseden bazı hastalarımız da geliyor. Buna daha dikkat etmek lazım. Çünkü kış döneminde üst solunum yolu enfeksiyonları doğal olarak artıyor. Biz her zaman acile gelen hastayı tedavi etmek ve tanı koymak için uğraşıyoruz. Söz konusu mevsimsel rahatsızlıkların hafta içi gündüz saatleri ile esnek mesai kapsamında akşam saatlerinde hizmet veren Aile Sağlığı Merkezlerinde aile hekimleri tarafından kolaylıkla teşhis ve tedavi edilebildiğini hatırlatmak istiyorum.  Bu rahatsızlıklarda, ateş, öksürük ve burun akıntısı gibi belirtilerin görülmeye başlandığı ilk saatlerde öncelikle Aile Sağlığı Merkezlerimize başvurulması halinde yaşanan rahatsızlık hızlıca teşhis edilip, vakit kaybetmeden gereken tedaviye başlanabilecektir. Acil sağlık müdahalesi gerektirmeyen söz konusu mevsimsel grip, nezle ve üst solunum yolu enfeksiyonu vakalarının Aile Sağlığı Merkezlerimize başvurmaksızın, vakit kaybederek akşam saatlerinde hastanelerimizin acil servislerine başvurulması sonucunda, olağan dışı yoğunluk oluşmaktadır. Acil servislerimizin asıl hedefi hasta kitlesi olan vakalara yoğunlaşabilmesi için mevsimsel grip, nezle ve üst solunum yolu hastalarımızın daha rahat koşullarda hizmet alabilecekleri Aile Sağlığı Merkezlerine öncelikle başvurmalarını rica ederiz."dedi. / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Acil, servisler, yoğunlaşınca, Müdür, Sünnetçioğlu, uyardı;, 'Acillik, olmayanların,, ASM'ye, başvurmalarını, rica, ediyoruz',
Haber Yazılımı