Haber Detayı
11 Kasım 2019 - Pazartesi 16:58
 
Ağaç seferberliği
Türkiye genelinde eş zamanlı olarak düzenlenen etkinliklerle, "11 Milyon Ağaç Bugün Fidan, Yarın Nefes” temasıyla, milyonlarca fidan toprakla buluşturuldu.
GÜNDEM Haberi
Ağaç seferberliği

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan “Geleceğe Nefes” kampanyası kapsamında Van’da da binlerce fidan toprakla buluşturularak, can suyu verildi.
Fidan dikimi için Kurubaş mevkinde bir araya gelen protokol üyeleri ve vatandaşlar, “11 Milyon Ağaç, Bugün Fidan Yarın Nefes” temasıyla fidan dikimini gerçekleştirdi. Etkinlikle konuşan Mehmet Emin Bilmez, "İnşallah bugün ilimizde dikilen ağaçlarla birlikte orman varlığımız daha da artacak, bu etkinlikle birlikte bu bölgede İnşallah kardeşliğin, birliğin, beraberliğin, huzurun da sembolü olacak bu ağaçlar. Bu ağaçlar bugün Vanlı çocuklar tarafından dikiliyor. Bu aynı zamanda Vanlı çocukların hayalleri ve umutları olarak da dikiliyor. İnşallah bu ağaçlarımızla birlikte çocuklarımızın hayellerini de, umutlarını da birlikte yeşerteceğiz...” 
Ülke genelinde yapılan etkinlik kapsamında Van’da da bazı noktalarda fidan dikimi etkinlikleri düzenlendi. Bu yerlerden birisi de Kurubaş mevkii oldu. Burada yapılan fidan dikme etkinliğine, Van Valisi  ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Vali Yardımcıları İbrahim Civelek, Ferhat Atar, Edremit Kaymakamı Muhammet Fuat Türkman, Van İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, AK Parti Van  Milletvekili ve MKYK üyesi Osman Nuri Gülaçar, AK Parti Van  Milletvekili Abdulahat Arvas, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, STK temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

VAN'DA 70 BİN FİDAN...

Van Kurubaş bölgesinde düzenlenen etkinlikte ilk fidan Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez ve eşi Meral Bilmez tarafından toprakla buluşturularak, ilk can suyu verildi.
Fidan dikiminden sonra açıklamalarda bulunan Vali Mehmet Emin Bilmez, yapılan etkinliğin önemine değinerek şunları söyledi: “11’inci ayın 11’inci gününde Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, Tarım ve Orman Bakanlığının koordinesinde bugün Türkiye genelinde 11 Milyon ağaç dikiliyor. Bizim ilimizde de 6 bin kişi tarafından 60 bin ağacın dikimi planlanmıştı ama oluşan talep sayesinde bugün 7 bin kişi tarafından 70 bin ağaç dikiliyor. Büyükşehire ait olan bu alanda da 20 bin ağaç dikimi gerçekleştiriyoruz. 10 bin sedir ağacı, 6 bin sarıçam ve 4 bin de badem ağacı dikimi gerçekleştiriyoruz. İnşallah bugün ilimizde dikilen ağaçlarla birlikte orman varlığımız daha da artacak, bu etkinlikle birlikte bu bölgede İnşallah kardeşliğin, birliğin, beraberliğin, huzurun da sembolü olacak bu ağaçlar. Bu ağaçlar bugün Vanlı çocuklar tarafından dikiliyor. Bu aynı zamanda Vanlı çocukların hayalleri ve umutları olarak da dikiliyor. İnşallah bu ağaçlarımızla birlikte çocuklarımızın hayellerini de, umutlarını da birlikte yeşerteceğiz. Sayın Milletvekillerimiz, kurum amirlerimiz, hepsi bize eşlik ettiler. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bu organizasyonda görev alan her bir arkadaşımızı ayrı ayrı tebrik ediyorum. Hem Orman Bölge Müdürlüğümüze hem İl Müdürlüğümüze, hem Büyükşehir Belediyemize hem de Milli Eğitim Müdürlüğünden bu organizeye katılan yöneticilerimize ve çocuklarımıza teşekkür ediyorum. Van’ın orman varlığı çok az, bunu hep birlikte her yıl daha çok ağaç dikerek artıracağız...” 

 

“GELECEK NESİLLERE BIRAKILACAK OLAN BİR MİRAS”

Daha sonra konuşan AK Parti Van  Milletvekili ve MKYK üyesi Osman Nuri Gülaçar da fidan dikmenin gelecek nesillere bırakılan bir miras olacağına vurgu yaparak şöyle konuştu: “Türkiyede başlatılan öncelikle hedefin 11 Milyon olması beklenirken, halkımızın sahip çıkmasıyla 13 Milyonu aşan bir ağaç dikim kampanyası buün bu saat itibari ile başlamış oldu. Batı bölgelerinde mevsimler ve yağışlar daha normal olduğu için oradaki verimlilik belki çok daha yüksek olabilir ama bizim de ormanlarımızın olabilmesi adına kendi ilimizde böyle bir adım atmamız, çocuklarımıza, geleceğimize, çocuklarımızın nefes almasına inşallah güzel bir vesile olacak. Saha şuan cıvıl cıvıl, çocuklarımızla, gençlerle dolu. Bütün bir sahayı kaplamışlar, güzel de bir organize yapmışlar. Her bir okul adına küçük bir orman dikme gayreti ve çalışması var. İlimiz adına çocuklarımızın daha bilinçli, daha sorumlu yetişmesi adına güzel bir proje. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bu organizasyonda emeği olanlara teşekkür ediyoruz. Güzel nefes alabilmek için bu orman dikim işlerine devam etmenin gayreti içerisinde olacağız.” 
Fidan dikme etkinliğinde kısa bir açıklama yapan AK Parti Van  Milletvekili Abdulahat Arvas ise: “Bizim bölgemizde, dağlarımızda barut kokusunun son bulduğu, huzurun, kardeşliğin ikliminin esildiği bu ağaç dikme etkinliğinin İnşallah ülkemize, bölgemize, memleketimize hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Dağlarımız artık yemyeşil, dağlarımız artık güvenli, tarım, ziraat, hayvancılığın başkenti olan Van’da tüm Türkiye’ye selam, hürmet ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

 

FİDAN DİKİMİNE BÜYÜKŞEHİRDEN BÜYÜK DESTEK

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’in katılımıyla Edremit ilçesi Kurubaş Mahallesinde gerçekleştirilen ağaç dikim etkinliğine, Büyükşehir Belediyesi tarafından büyük destek sunulduğu açıklandı. Programda 17 bin metrekarelik alana 20 bin fidan dikildi.
Türkiye genelinde gerçekleştirilen "Geleceğe Nefes" seferberliğine Van’da en büyük desteği Büyükşehir Belediyesinin sağladığı açıklandı. Belediye tarafından Kurubaş Mahallesinde tahsis edilen 17 bin metrekarelik alana Badem, Sedir, Karacam, Batı Ladini türlerinden oluşan 20 bin fidan dikildi. 20 personel, 2 traktör, 1 kamyon ve 1 Arazöz’in çalıştığı alana ayrıca 2 kilometre yol yapılarak ulaşım sağlandı.
Haber: M. Selim Kurt 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Ağaç, seferberliği,
Haber Yazılımı