Haber Detayı
16 Ekim 2020 - Cuma 15:48
 
Ağır İklim Sahra Hastanesi Kurulum Eğitimi düzenlendi
Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Van Kalesi Atatürk Parkı miting alanında ağır iklim sahra hastanesi kurulum eğitimi düzenlendiğini belirtti.
SAĞLIK Haberi
Ağır İklim Sahra Hastanesi Kurulum Eğitimi düzenlendi

Sağlık Müdürü Doç..Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm Dr. Onur Mahmutoğlu'ndan, UMKE çalışmaları ve araç gereçleri konusunda bilgi alarak inceleme ve denetimlerde bulundu.

 

Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, yaptığı açıklamada; "Van Kalesi Atatürk Parkı miting alanında 14-19 Ekim 2020 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığımızın düzenlemiş olduğu ağır iklim sahra hastanesi kurulum eğitimine, gönüllü sağlık personellerinden oluşan, Van Bölge Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) katılıyor. Olası afet ve olağandışı durumlara hazırlık amacı ile ağır iklim sahra hastanesi kurulum eğitimi devam ediyor. İlimiz, Türkiye geneli 21 bölge içerisinde Sağlık Bakanlığımız koordinatörlüğünde 2. bölgede yer almaktadır." dedi.

 

Doç. Dr. Sünnetçioğlu, "Ağır iklim sahra hastanesi; içerisinde hastane ünitesi, KBRN ünitesi ve personel barınma alanı bulunan ve afet durumlarında sağlık hizmetlerinin kesintisiz sunulabilmesi için hayati önem taşıyan yapılardır. Sağlık Bakanlığı tarafından ilimize gönderilen 4 mevsim barınma ve hasta bakımına uygun olan ağır iklim çadırlarının kurulumunda toplamda 46 UMKE gönüllüsü görev alıyor. Gerçekleştirilen eğitimde olası afet durumunda sahra hastanesi kurulum reaksiyonunun hızlandırılması amaçlanıyor. Bölge illerimizden Hakkari, Muş, Ağrı ve Bitlis illerimizden Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerimiz gönüllü sağlık personellerinden ve özel eğitim almış kişilerden oluşuyor. Amacı her türlü afet durumunda yeterli ve nitelikli sağlık hizmeti sunabilmektir ve ayrıca ağır iklim sahra hastanesi kurulumu çok sayıda görevi başarılıyla yerine getirmiştir. Bizim modül eğitimlerimiz içerisinde bu eğitimler mevcut olup ilk üniteyi kurduğumuz an içerisinde malzemeleri yerleştirdiğimizde hasta almaya başlıyoruz. Ağır iklim sahra hastanesi, bölge illerinde, yurt içi ve yurt dışında gelişebilecek olası afet durumlarında hastanelerin hizmet veremediği anda kurulumu yapılıp 25 ve 55 dereceye kadar iklimlendirme yapılıp 50 yatağa kadar hizmet vermektir. Bu kapsamda buradaki eğitimlere Erzurum, Erzincan ve Malatya’dan Sağlık Bakanlığımız eğitmenleri katıldı. Ağır iklim sahra hastanesi kurulum çalışmalarında emeği geçen UMKE gönüllülerine başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür ederim" ifadelerini kullandı. / Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Ağır, İklim, Sahra, Hastanesi, Kurulum, Eğitimi, düzenlendi,
Haber Yazılımı