Haber Detayı
03 Nisan 2019 - Çarşamba 18:17
 
AK Parti İl Teşkilatından 31 Mart değerlendirmesi
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Van İl Yönetimi, 31 Mart 2019 yerel seçimlerine ilişkin bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.
SİYASET Haberi
AK Parti İl Teşkilatından 31 Mart değerlendirmesi

Van İl Başkanlığı binasında gerçekleşen toplantıya AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, AK Parti Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal, ilçe belediye başkanları ve il ilçe teşkilatları katıldı.
Basın açıklamasını yapan AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu; “Partimiz, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Türkiye genelinde birinci siyasi parti olmuş, Van genelinde de oylarını ciddi oranda arttırarak, daha önce 2 olan belediye sayımızı 4’e çıkarmıştır” dedi.
Türkmenoğlu, yaptığı basın açıklamasının devamında şunları söyledi; “AK Parti Van İl Başkanlığımız, 24 Haziran 2018 Genel seçimlerindeki başarılı çalışmalarının hemen ardından, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçim çalışmalarına start vermiştir. Teşkilatımız tarafından hazırlanan ve ilimizde bir ilk olan 120 günlük stratejik eylem planı uygulamaya geçmiştir. Genel merkezimizin merkez yoklaması, teşkilat temayül yoklamaları ve kamuoyu araştırmaları neticesinde belirlenen Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız, ilçe belediye başkan adaylarımız ile birlikte Milletvekillerimiz, il, ilçe ana kademe, gençlik ve kadın kolları, meclis üyelerimiz, mahalle başkanlarımız ve teşkilatlarımızın tamamı ilimiz genelindeki yaklaşık 229 bin hanede yaşayan seçmenlerimize ulaşmak için gayret göstermiştir. Gönül belediyeciliği anlayışımızı sahaya hâkim kılmak için ilimizin tamamında 30 ayrı seçim ofisi açarak, 10 ayrı noktada seçim stantları kurarak, 2 büyük seçim otobüsü, 20 adet seçim minibüsü ile broşürler, mektuplar ve seçim için gerekli tüm materyalleri dağıtarak Van kamuoyuna projelerimizi anlatmaya çalıştık. Ayrıca adaylarımızın projelerinin tanıtım toplantılarını da gerçekleştirdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımı ile Van siyasi tarihinin en kalabalık mitingi gerçekleştirilmiştir. Seçim günü sandıklarda görev alacak müşahitlerimiz büyük bir titizlikle belirlenmiş, gerekli bilgi ve donanıma sahip arkadaşlarımız sandıklarda görev almışlardır. Tüm bu yoğun ve organizeli kurumsal teşkilat çalışmalarımız neticesinde Cumhur İttifakı yerel seçiminde Van ili genelinde AK Parti oylarını arttırmış, diğer partiler ise oylarını düşürmüştür. Özellikle kırsal alanda ve sınır ilçelerimizde oyların önemli oranda artışı, ideoloji siyasetinin yitirildiğinin göstergesidir. Teşkilatımız, Van ilinde girdiği 31 Mart 2019 yerel seçiminden de güçlenerek çıkmıştır. Bahçesaray, Çatak, Gevaş ve Gürpınar İlçelerimiz AK Parti Belediyeciliği ile hizmet anlayışını tercih ederek Belediye Başkanlığını kazanmıştır. Diğer ilçelerimizde seçim sonuç tutanaklarına tarafımızdan gerekli itirazlar yapılmış ve süreç takip edilmektedir. Bu vesile ile seçim çalışmalarımıza ve yapılan büyük mitinge katkı sunan başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, SKM programlarımıza bizzat katılan Sayın Bakanlarımıza, Genel Başkan Yardımcılarımıza, Milletvekillerimize, İl yönetim kuruluna, kadın ve gençlik kolları teşkilatlarımıza, ilçe teşkilatlarımıza, mahalle başkanlarımıza, sandık kurulu asil ve yedek üyelerimize, müşahitlerimize, okul bina ve kat sorumlularımıza, Seçim Koordinasyon Merkezlerimize (SKM), Sonuç Alım Sistemi (SAS) ekibimize, eski teşkilat mensuplarımıza, seçim süresince görev yapan jandarma ve emniyet mensuplarına, sağlık görevlilerine, basınımızın güzide mensuplarına ve tüm aziz Van halkına teşekkür ederiz”şeklinde konuştu.

 

5 İLÇEDE SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ
İpekyolu,Tuşba, Edremit, Erciş ve Çaldıran'da seçim sonuçlarına itiraz ettiklerini de söyleyen Türkmenoğlu, “Tutanakların yasaya aykırı bir şekilde düzenlemiş olduğu, tutanakların birçoğunda kullanılan zarf ve oy pusulaların sayısının bir biriyle uyuşmadığı, kullanılan zarf sayısı ile sandıkta çıkan zarf sayısının eşleşmediği, seçmen sayısı ile kullanılan oy pusulası sayısının bir biriyle uyuşmadığı, bir kısım tutanaklarda oy pusulası ve zarf sayısının tutanaklara geçirilmediği, oy sayım döküm çizelgesinde oyların sandık sonuç tutanağına hatalı olarak geçirildiği, geçersiz sayılan oyların geçersizlik sebebinin tutanaklara yansıtılamadığını gördük. Biliyorsunuz İstanbul'da benzer gerekçeler var. Nihayetinde hukuk ve adalet bizim için her şeyin üstündedir. İtirazların sonucunu beklemek zorundayız. Bunu niye yaptık? Arada çok az bir fark var bazı ilçelerde. Erciş'te olduğu gibi. Orada geçersiz 5 bin oy var. Geçersiz oylarımızın birçoğu afaki, sadece Erciş'te 300'e yakın sandık var. Orada en azında her birinde 3 oy çıksa bu rakam tersine dönebilir” ifadelerini kullandı. Haber: M. Selim Kurt

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: AK, Parti, İl, Teşkilatından, 31, Mart, değerlendirmesi,
Haber Yazılımı