Haber Detayı
11 Mayıs 2017 - Perşembe 09:56
 
Akdamar’da 'farklı' gece
Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Avrupa Birliği Bilgi Merkezi tarafından, Akdamar Adası'nda organize edilen konserde, Anka Müzik Grubu 10 dilde şarkı seslendirdi. Büyülü ambiyans altında düzenlenen konserin yanı sıra, manzara da davetlileri etkiledi. Düzenlenen etkinliğe ilişkin konuşan Van TSO Başkanı Necdet Takva, Akdamar Adası’nda bir farkındalık oluşturmak istediklerini belirterek, “Belki de ilk kez böyle bir organizasyonla böyle bir farkındalık oluşturuyoruz” dedi.
KÜLTÜR Haberi
Akdamar’da 'farklı' gece

Avrupa Birliği’nin her yıl 9 Mayıs günü uyguladığı “Kültürler Buluşuyor Programı” çerçevesinde Van TSO AB Bilgi Merkezi tarafından Akdamar Adası’nda konser tertiplendi.
Programa, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, Van TSO Başkanı Necdet Takva, Van TSO yönetim kurulu üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, Van Kilisesi ruhani lideri Vahit Yıldız ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Programın açılışında ilk olarak konuşan, Van AB Bilgi Merkezi Koordinatörü Kerem Oruç, AB Bilgi Merkezi ile ilgili, gelen konuklara bilgi verdi. Türkiye’de yirmi ilde AB Bilgi Merkezi bulunduğunu belirten Oruç; "Van AB Bilgi Merkezi kurulduğu günden beri, toplumda farkındalık yaratan etkinlikler yapmaktadır. Öğrenciler, akademisyenler, çiftçiler ve toplumun tüm kesimleri bizim hedef gruplarımız. Amacımız AB bilgisini doğru ve tarafsız bir şekilde kamuoyuna aktarmaktır. Bu gün de Avrupa Gününde ‘Kültürler Buluşması’ etkinliği gerçekleştiriyoruz. Bu güzel etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayan konuklarımıza teşekkür ederiz.” dedi
Daha sonra Akdamar Kilisesi önünde verilen konserde Anka Müzik Topluluğu, Türkçe, Kürtçe, Arapça, Farsça, İspanyolca, İngilizce, Yunanca, İbranice, Latince ve Ermenice dillerinde şarkılar seslendirdi.
İzleyiciler çalınan parçalara tempo tutarak yaklaşık 2 saat süren konserde doyasıya eğlendi.

 

FARKINDALIK OLSUN İSTEDİK”
Van TSO Başkanı Necdet Takva, yaptığı konuşmada Akdamar Adası’nda bir farkındalık oluşturmak istediklerini belirterek, konserle ilgili şu bilgileri verdi:
“Her yıl 9 Mayıs’ta Avrupa Birliği günü olarak tüm Türkiye'de ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde çok farklı etkinliklerle kutlanıyor. Avrupa Birliği belki de dünyanın en önemli sivil toplum organizasyonu kutlamaları gerçekleştiriliyor. AB’nin geleceğinin tartışıldığı bir dönemde doğudan bir ses, bir farkındalık oluşturmak üzere bir kültürel buluşma gerçekleştirmek istedik. İlk kez, zor koşullarda Akdamar adasında bunu gerçekleştiriyoruz. Çok güzel bir ambiyans içerisinde, bu akşam saatinde serin bir mayıs gününde hem Avrupa Birliği gününü kutladık, hem de Avrupa Birliği hakkında bir farkındalık oluşturduk. Nihayetinde biliyorsunuz Avrupa Birliği bir kültürler buluşmasıdır. Farklılıklar içerisinde birliği oluşturmaya yönelik bir anlayışı temsil ediyor. Biz de kentimizin geçmişi ile geleceğini bu kültürel ortaklık temelinde temsil etmek, bu mesajı verebilmek üzere, bugün böyle bir farkındalık oluşturmak istedik."

 

DÜNYANIN EN GÜZEL ŞEHRİ
Van’ın dünyanın en güzel şehirlerinden biri olduğunu söyleyen Takva, şunları ifade etti:
“Bekli de ilk kez adada muhteşem bir altyapı hazırlayarak, 10 dilde konser verecek bir grubu da misafir ederek, bu farkındalığı en üst düzeye taşımak istedik. Bunda amaçlarımızdan bir tanesi de şehrimiz hakkındaki farkındalığı da yükseltmektir. Elbette Van bize göre dünyanın en güzel şehirlerinden bir tanesi… Biliyorsunuz Van gölü dünyanın 3’üncü büyük gölü, Türkiye’nin en büyük gölü. Dolayısıyla bu göl içerisinde de böylesi bir tarihsel manastır ambiyansı içerisinde, bir tarihi kilise içerisinde bin 100 yıldır ayakta duran ve hepimizin sahiplendiği bu kültürel mirası daha bilinir hale getirmek üzere böyle bir etkinlik gerçekleştirdik. Burada bütün konuklara, katılımcılara çok teşekkür ediyorum.”

 

HAKAN: AKDAMAR'I KÜLTÜRLERİN BİRLİĞİNİ TEMSİL EDEN BİR YER OLARAK GÖRÜYORUM
Kürtçe olarak bir selamlama konuşması yapan Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan da, organizasyonun Akdamar’da gerçekleştirilmiş olmasının önemine değinerek, “Akdamar’ı dinlerin, dillerin ve kültürlerin birliğini temsil eden bir yer olarak görüyoruz. Bu etkinliği düzenleyen Van TSO’ya teşekkür ediyorum. Hepiniz hoş geldiniz, hoşça vakit geçirmenizi diliyorum” dedi.
Sıcak bir ortamda geçen konserde katılımcılar, gece saatlerinde, adanın adeta göl ile dans eden muhteşem görüntüsüne de tanıklık etmiş oldu.  
Saat 20.00 sıralarında son bulan konser ardından katılımcılar, adanın iki tarafında bekleyen vapurlarla kıyıya hareket etti.

 

Haber: Adil HARMANCI / M. Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Akdamar’da, 'farklı', gece,
Haber Yazılımı