Haber Detayı
09 Mayıs 2017 - Salı 09:34
 
'Akdamar Şenliği' start aldı
Devlet Tiyatroları tarafından bu yıl 15’incisi düzenlenen “Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği” Van Devlet Tiyatrosu (VDT) önünde düzenlenen etkinliklerle başladı.
YAŞAM Haberi
'Akdamar Şenliği' start aldı

Sirk, tahta bacak, jonglörlük ve palyaço gösterileriyle renklenen etkinliklere çok sayıda öğrenci ve sanatçı katılırken, vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi. Masal kahramanlarının kostümlerini giyen animatörler ise çocuklara sanatın büyülü dünyasında eğlence dolu dakikalar yaşattı.
Minik sanatseverlerin ve ailelerinin yoğun ilgi gösterdiği şenliğin açılış törenine, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Necat Birecik, Genel Müdür Yardımcıları Ercan Serin ve Cemal Coşkun, Devlet Tiyatroları Başrejisörü Sinan Pekinton ve çok sayıda davetli katıldı.

 

YENİ SAHNEDE İLK ŞENLİK
Van’da 2011 yılında yaşanan depremlerde hasar gördüğü için perdelerini kapatan ve kullanılamaz hale gelen VDT Kültür Merkezi Sahnesi böylece ilk şenliğe de tanıklık etti.  
Burada bir konuşma yapan VDT Müdürü Şirin Ergüven Hamşioğlu, Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliğinin, çocuklar ve gençler için önemine değinerek, şunları söyledi:
“Çocuklar tiyatronun kapısından girdikleri andan itibaren yaşadıkları heyecan ve mutluluk bizlerin ödülü. Van Devlet Tiyatrosunun üç oyuncusu bu şenlik sayesinde tiyatroyu tanımış, sevmiş ve sonunda meslek olarak seçmişlerdir. Böyle daha nice çocuk ve gencimizin yetişmesi dileğiyle başlasın şenliğimiz.”

 

“ŞENLİĞE ÖNEM VERİYORUZ”
Bir konuşma yapan Devlet Tiyatroları Başrejisörü Sinan Pekinton da, şunları ifade etti:
“Van’ın değerli insanları… Yaşadığınız tüm acıların üstesinden gelmeyi bildiniz. Umutlarınızı yeniden yeşerttiniz. Bu yüzden övgülerin en büyüğüne siz layıksınız. Devlet Tiyatroları olarak toplumumuza, seyircilerimize ve en çok da gençlerimize güveniyoruz. Gençliğimizin sahip olunmaya değer en önemli şey olduğuna yürekten inanıyoruz. Güçlü bir gençliğin yetişmesi için Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliğine çok önem veriyoruz. Bu şenlik sizlere umut olsun!” 

 

TİYATRO GÖSTERİMİ
Konuşmaların ardından şenlik, William Shakespeare’in yazdığı, Emel Bala Gürel’in Türkçe'ye çevirdiği ve Özgür Avcu’nun yönettiği, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu yapımı çocuk oyunu ‘Bir Yaz Masalı’nın gösterimi ile perdelerini açtı.
‘Her okul bir tiyatro olsun’ düşüncesiyle 14 yıl önce başlatılan ‘Van, Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği’nde, Diyarbakır, İzmir, İstanbul ve Ankara Devlet Tiyatroları seçkin çocuk oyunları tiyatro severlerin beğenisine sunulacak.
Van’ın ilçe ve köylerinden belirlenmiş okulların da eserlerini sahneleyeceği şenlik kapsamında, yurt içinden çeşitli profesyoneller tarafından eğitim amaçlı atölye çalışmaları da gerçekleştirilecek.

 

HAYALLER SAHNEYE TAŞINIYOR
Çocukların ve gençlerin, şehrin her köşesinde sanat yapması ve tiyatronun tüm okullara girip sanatın birleştirici gücüyle gençliğin el ele vermesi hayaliyle yola çıkılarak hazırlanan şenlikte, VDT çalışanlarının ulaştığı okullardaki çocuklar hayallerini sahneye taşıyacak.
Ulaşılan okullardaki çocuklar ve gençler VDT sanatçılarının desteğiyle tanıştıkları tiyatroyu Kültür Merkezi Sahnesi’nde sanatseverlerle buluşturacak.
Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi, ‘Otogargara’yı, Abdurrahman Gazi İMKB Anadolu Lisesi, ‘Ocak’ı, Erek Ortaokulu, ‘Pati Kardeşliği’ni, İskele Ortaokulu, ‘ Eski Oyuncaklar Kof Adama Karşı’yı şenlikte gösterime sunacak.
Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatro Şenliği, 14 Mayıs Pazar günü Akdamar Adası’na yapılacak geziyle son bulacak.

 

Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör: Adil Harmancı
Etiketler: 'Akdamar, Şenliği', start, aldı,
Haber Yazılımı