Haber Detayı
02 Mayıs 2017 - Salı 09:32
 
Ankara'da incelemeler yapıldı, çalışmalara başlanacak...
Van’da, “Lojistik Merkez” kurulması amacıyla çalışmalar başlatıldı. Çalışmalar kapsamınsa Ankara’daki Lojistik Merkez’de incelemeler gerçekleştirildi. Basın toplantısı düzenleyen Van Organize Sanayi Bölgesi (Van OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Bozkurt ile Van Ticaret Borsası (VATBO) Yönetim Kurulu Başkanı Enver Memduhoğlu, Van’da yürütülecek çalışmalar ve Ankara’daki incelemeler hakkında bilgi verdi.
GÜNDEM Haberi
Ankara'da incelemeler yapıldı, çalışmalara başlanacak...

Çeşitli toplantılara katılmak üzere Ankara’da bulunan Vali İbrahim Taşyapan, Van Milletvekili Beşir Atalay, 23. Dönem Van Milletvekili İkram Dinçer, DAKA Genel Sekreter Vekili Halil İbrahim Güray, Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Van Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Bozkurt, VATBO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Memduhoğlu ve Van’dan bazı STK temsilcileri Ankara Kahramankazan ilçesindeki “Ankara Lojistik Üssü”nde incelemelerde bulundu. Lojistik Üssü Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Gündüz ve Başkan Yardımcısı Hakan Bezginli ile görüşen Van heyeti, üssün kuruluş aşaması ve yönetim modeli hakkında bilgi alışverişinde bulundu. 

 

VAN’DAKİ ARAYIŞ

Uzun süredir Van’da kurulması planlanan Lojistik Merkezi için Ankara’daki bu ziyaret önemli bir adım olarak görülüyor.

Konuyla ilgili olarak Van OSB ve VANTBO tarafından Bakhelebak Kahvaltı Salonu’nda basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Van OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Bozkurt, Ankara’daki incelemelerine ilişkin bilgi verdi. Ankara’daki lojistik üssü hakkında bilgi veren Bozkurt, Van’da da Türkiye’ye hitap edecek bir lojistik merkezi kurmak istediklerini söyledi.

Bunun çalışmalarının önceki OSB yönetimi tarafından başlatıldığını belirten Bozkurt, amaçlarının bunu pratiğe dökmek olacağını kaydetti.

Bozkurt’un aktardığına göre, Van OSB’ye 7 km uzaklıkta bulunan 1 milyon metrekarelik hazine arazisinde Van TSO, Van OSB ve VATBO lojistik merkezini kuracak. Daha sonra da isteyen herkes bu merkeze ortak olabilecek. Buranın hizmete geçmesiyle büyük bir istihdam ve ekonomik girdi oluşacak.

 

NELER İÇERİYOR?

Lojistik merkezin içeriğine dair de bilgi veren Bozkurt, “Merkezin içinde gümrükleme müdürlüğü var. İhracat ve ithalat bölümü var. Kimya ve gıda laboratuarı var, analizler burada yapılıyor. Muayene, tamir-bakım servisleri var. Merkezle maliyetler yüzde yüz düşüyor. Ayrıca başka kurumlara başvurmadan ithalat ihracat konusunda işlemler burada yapılabilecek.”

Lojitik merkezinin sadece nakliye olarak algılandığını ifade eden Bozkurt, “Benim de kafamda bir taslak vardı, ama bu kadar kapsamlı olduğunu bilmiyorduk” dedi. 

 

TÜRKİYE İÇİN…
Van’ın birçok devlete sınır ve yakın mesafede bulunduğuna dikkat çeken Bozkurt, lojistik merkezinin Türkiye’ye hitap edecek nitelikte olacağını da sözlerine ekledi.

Bozkurt ayrıca, bunun istihdama ve ekonomik girdiye yol açacak bir yatırım olacağını belirterek, herkesi lojistik merkezini sahiplemeye ve çalışmaları desteklemeye çağırdı. 

Bozkurt, 1 Mayıs günü gibi bir günde açıklamayı yaptıklarını belirterek, “Bu tarihi günde bu tarihi çalışmayı duyururken, tüm emekçilerin de 1 Mayıs bayramını kutluyoruz” diye konuştu. 

 

Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör: Adil Harmancı
Etiketler: Ankara'da, incelemeler, yapıldı,, çalışmalara, başlanacak...,
Haber Yazılımı