Haber Detayı
30 Temmuz 2018 - Pazartesi 17:19
 
“Ankara patlaması” açıklaması
Van’daki bazı sendika ve oda tarafından yapılan ortak açıklamada, Ankara’da, 10 Ekim 2015 tarihinde meydana gelen ve 103 kişinin yaşamını yitirdiği patlamayla ilgili dava duruşmalarının Sincan’a alınması eleştirildi.
GÜNDEM Haberi
“Ankara patlaması” açıklaması

Çeşitli illerden gelen bazı konfederasyon, birlik, sendika, dernek ve oda üyeleri, 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da bir miting düzenledi.
Miting sırasında iki ayrı noktada patlama meydana geldi ve yapılan tespitlere göre, 103 kişi yaşamını yitirirken, çok sayıda kişi de yaralandı.
Olayla ilgili olarak daha sonra yapılan operasyonlarda, patlamayla ilgisi olabileceği değerlendirilen birçok kişi gözaltına alınıp tutuklandı.
Yapılan duruşmalarda savcı, sanıklardan dokuzu için, ‘anayasal düzeni ihlal’ suçundan birer kez, ‘kasten öldürme’ suçundan da 100’er kez olmak üzere toplam 101’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini talep etti. 
Davanın karar duruşması, bugün Sincan Cezaevi Kampusu Mahkeme Salonu’nda gerçekleştirilecek.
Daha önce Sıhhiye Adliyesi’nde görülen davanın karar duruşmasının Sincan’a alınmasına ise, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Van Şubeler Platformu, Türk Tabipler Birliği (TTB) Van-Hakkâri Odası, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel İş Van Şubesi, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Van İl Koordinasyon Kurulu tepki gösterdi.
Konu ile ilgili olarak Perihanoğlu İş Merkezinde ortak basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı KESK Van Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü SES Van Şube Eş Başkanı Sezer Örenç, yaptı.
Örenç, savcının mütalaasını eksik bulduklarını söyledi.
Sanıkların, “insanlığa karşı suç yönünde cezalandırılmaları” taleplerinin kabul edilmediğini belirten Örenç, karar duruşmasının yerinin değiştirilmesini de eleştirdi.
Haber: Adil HARMANCI

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Ankara, patlaması”, açıklaması,
Haber Yazılımı