Haber Detayı
23 Mayıs 2019 - Perşembe 15:40
 
‘Annemize duyduğumuz saygıyı balığa da gösterelim!’
Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, derelerin temiz tutulması ve göç zamanında Van Balığın korunması gerektiğini belirterek, “Kendi annelerimizin doğumuna duyduğumuz saygıyı Van balığına da göstermeliyiz.” dedi.
GÜNDEM Haberi
‘Annemize duyduğumuz saygıyı balığa da gösterelim!’

15 Nisan’dan itibaren Van Gölü’nden civardaki tatlı sulara göç ederek yumurtalarını kayalıkların arkasına bırakan Van balığı (İnci Kefali), göle akan Akköprü Deresi’ne doğru da yoğun olarak göç ediyor.  
Van Balığının göç zamanı olan 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında da avlanma yasağı ilan ediliyor.

 

DEREDE TEMİZLİK 

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) tarafından önceki gün Tuşba ilçesi sınırları içinde yer alan Akköprü Deresi’nde, Van Balığının göçüyle ilgili bir program düzenlendi.

Derelerin temizliğine ve balığın üreme döneminde korunmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen program çerçevesinde, çocuklar ve oda çalışanları, derede, sembolik bir temizlik çalışması gerçekleştirdi.

İçinde tekerlek, teneke, demir parçaları, giyeceklerin de bulunduğu çeşitli atıklar toplanarak ambalajlandı.

 

‘SAYGI GÖSTERELİM’

Burada bir konuşma yapan Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, derenin temiz tutulması ve göç zamanında balığın korunması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“Bu muhteşem göç için söylenebilecek tek şey, karşısında saygıyla durmak ve avlama yasağının olduğu dönemde avlamadan korumak olacaktır. Bundan sonra yerel yöneticilerimizin hızlı bir şekilde gözlem noktalarını ve koruma noktalarının oluşturması gerekiyor. Kendi annelerimizin doğumuna duyduğumuz saygıyı Van balığına da göstermeliyiz. Burada görevimizi yapıp gideceğiz ama bizden sonra bütün Van halkının sadece ihtiyacının bu olduğunu, buna sahiplik etmesi gerektiğini ve bunu içselleştirmeleri bizim için yeterlidir.” 

 

HANGİ ŞEHRİN İÇİNDE BALIK YÜZER?

Programa davet edilen Van YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Görevlisi Mustafa Akkuş da, Van Balığının ekonomik yönüne işaret etti.

Van’ın bu anlamda şanslı olduğuna dikkat çeken Akkuş, şöyle dedi:

“Bugüne kadar Van Balığının hep balıkçılık yönünü ön plana çıkardık. Artık Van Balığının bölgeye, eko turizm yönüyle de gelirinin olmasını istiyoruz. Bu noktada farkında olan insanlara ve yöneticilere ihtiyacımız var. Bu bir gönül işidir. Bugün ‘dünyada içinden balık göç eden bir şehir var mı?’ diye sorduğumuzda Van’dan başka bir şehir yok. Eğer biz gerekli çalışmaları yapabilirsek, bunu değerlendirebilirsek Van ekonomisine, turizmine büyük bir katkısı olacak.” 
Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: ‘Annemize, duyduğumuz, saygıyı, balığa, da, gösterelim!’,
Haber Yazılımı