Haber Detayı
02 Ağustos 2019 - Cuma 14:22
 
Arıtma tesisindeki sorun, işletme devre dışı bırakılmadan çözüldü
Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) teknik heyeti, Gevaş İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisinde meydana gelen sorunu, işletmeyi devre dışı bırakmadan çözdü.
GÜNDEM Haberi
Arıtma tesisindeki sorun, işletme devre dışı bırakılmadan çözüldü

500 mm’lik hasar görmüş borunun değişiminde tesisin devre dışı bırakılması durumunda atıkların arıtılmadan Van Gölü'ne direkt karışacağı göz önünde bulundurularak harekete geçildi.
Bunun için öncelikle gelen atıksuyun dalgıç pompalarla alınıp arıtım ünitelerine aktarılması sağlandı. Bu arada hızlı bir çalışma yapan ekipler, boru değişimini kısa sürede gerçekleştirerek sorunu göl kirlenmeden gidermeyi başardı.
VASKİ Kanalizasyon Dairesi Başkanlığı Atık Su Arıtma Tesisleri Şube Müdürü İlhami Sarıdaş ile Makine Mühendisi Ahmet Süha Ösbey denetiminde sürdürülen çalışmalarda VASKİ ekipleri büyük çaba harcadı. 
VASKİ Kanalizasyon Dairesi Başkanlığı tarafından işletilen Gevaş İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi, kum yağ tutucu ünitesi ile terfi hattı arasında tesise atık su girişi sağlayan 500 mm çapındaki koruge boruda zemin şartlarından dolayı eğilme ve kırılmalar oluştu. 
Arızanın kısa sürede giderilmemesi halinde tesisisin faaliyetlerinin tamamen durması aynı zamanda atık suyun arıtılmadan doğrudan Van Gölü'ne deşarj edilmesi tehlikesine karşı çalışmalar başlatıldı. Gelen atık su dalgıç pompalar vasıtasıyla anaerobik ünitesine verilerek boru değişimi faaliyetler durdurulmadan gerçekleştirildi.
Bunun için yoğun mesai harcadığı belirtilen ekiplerin, günler sürebilecek çalışmayı yaklaşık 5 saatte bitirdiği aktarıldı. Hasar gören koruge borunun daha dayanıklı ve uzun ömürlü HDPE boru ile değiştirildiğini açıklayan VASKİ, sorunun giderilmesi ile tesisin normal işleyişine devam etmesinin sağlandığını kaydetti. / Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Arıtma, tesisindeki, sorun,, işletme, devre, dışı, bırakılmadan, çözüldü,
Haber Yazılımı