Haber Detayı
08 Mayıs 2017 - Pazartesi 10:21
 
ASKOM’da önemli kararlar alındı
Van’da düzenlenen ve iki gün süren “2. Sağlık Hizmet Bölgesi Acil Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Komisyonu (ASKOM) Toplantısı” sonucunda önemli kararlar alındı.
SAĞLIK Haberi
ASKOM’da önemli kararlar alındı

Hilton Otel’de gerçekleştirilen toplantıda sağlık alanında ki birçok konu ve çözüm önerileri tüm detaylarıyla masaya yatırıldı. Toplantıya Van’ın ev sahipliğinde Ağrı, Bitlis, Muş ve Hakkâri illerinden sağlık görevlileri ve idareciler katıldı. İki gün boyunca, iller arası koordinasyonun en sağlıklı şekilde sağlanması ve aksaklığa mahal verilmeden hizmet sunulması konularının detaylıca görüşüldüğü toplantı sonunda, alınan kararlar rapora dönüştürüldü. Bazı konularda Sağlık Bakanlığı’na yazı yazılmasının kararlaştırıldığı toplantıda, çözüm önerileri de bir bir tartışıldı. 
Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün talimatları doğrultusunda; Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmet sunumunda değerlendirme yapmak, verimi artırmak, işleyişte yaşanan aksaklıkların tespiti ve çözümlenmesi, sağlık tesisleri arası ve iller arası hasta sevklerinin koordinasyonu, hastane yatak kapasiteleri ve doluluk oranları, Merkez ve Taşra Teşkilatları arasında etkin bir koordinasyon sağlanması amacı ile “Bölge Merkezi İller” ve bu illere bağlı, alt merkez rolü verilmiş illerin belirlendiği, bu kapsamda tüm illerin; hastane öncesi ve hastane dönemi acil sağlık hizmeti sunumunda görev alan ilgili kamu kurum, kuruluşlar, üniversiteler, vakıf ve özel üniversiteler ile özel hastanelerinin temsilcilerinin katılımı ile yılda iki kez düzenlenecek olan “Bölge ASKOM Toplantısı”nın 2017 yılındaki ilk toplantısı Van’da düzenlendi.
Bölge ASKOM toplantısı; İl Sağlık Müdürü Dr. Dr. Ergün Yanmaz başkanlığında, 2. Bölge illerinin hastane öncesi ve hastane dönemi acil sağlık hizmeti sunumunda görev alan kamu kurum, kuruluşlar, vakıf ve özel üniversiteler ile özel hastanelerin temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilirken, toplantı 2 gün sürdü.
Toplantıda yaşanan aksaklıkların en aza indirilmesi, hizmet kalitesinin yükseltilmesi amacıyla birçok konu gündeme getirildi. İllerin temsilcileri tek tek yaşanan aksaklıklar ve çözüm önerilerini gündeme getirirken, toplantı sonucunda da alınan önemli kararlar rapora dönüştürüldü.
2 gün süren toplantının ardından; “İl Dışı Sevk Oranları, Sevk Nedenleri ve Gereklilikleri, Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri”, “İl İçi Sevk Oranları, Sevk Nedenleri ve Gereklilikleri, Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri”, “Hastane Yoğunbakım Servislerine Hasta Sevkleri ve Yaşanan Sorunlar”, “Hastane Acil Servislerine Hasta Sevkleri, Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri”, “Yenidoğan Sevkleri, Anne-Bebek Ölümleri, Önleme Faaliyetleri ve Çözüm Önerileri”, “6. Bölge İller Arası Koordinasyon ve Çözüm Önerileri”, “Helikopter Ambulans Sevklerinin Geliştirilebilmesi”, “KBRN Olaylarına Karşı Alt Yapının Geliştirilmesi”, “Acil Sağlık Hizmetleri, Hizmet İçi Eğitimleri ve Eğitim Kalitesini Yükseltme Yolları”, “Bölgesel Hap Eğitimi ve Önemi”, “Bölgesel Sorunlar” ve “Diğer Hususlar” başlıkları altında kararlar ve çözüm önerileri rapora dönüştürüldü.
Daha kaliteli hizmet sunulması, aksaklıkların ortadan kaldırılması, koordinasyonun en sağlıklı şekilde yapılabilmesi amacıyla alınan kararların uygulanabilirliği, ne kadarının uygulandığı, ortaya çıkardığı sonuçlar ve durumun değerlendirilmesine ilişkin de ikinci toplantının Bitlis ilinde yapılması da kararlaştırıldı. Bu yıl Eylül ayında Bitlis’te yapılacak olan 2. ASKOM toplantısında alınan tüm kararların sonuçları değerlendirilecek.

Haber: M.Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör: M.Selim Kurt
Etiketler: ASKOM’da, önemli, kararlar, alındı,
Haber Yazılımı