Haber Detayı
18 Nisan 2017 - Salı 09:39
 
Atalay: Bölge oyları belirleyici oldu
16 Nisan tarihinde yapılan referandumun ardından değerlendirmeler de devam ediyor. AK Parti Van İl Başkanlığı'nda biraraya gelen Van Milletvekilleri de referandum değerlendirmesi yaptı. AK Parti Van Milletvekili Beşir Atalay, bölge oylarının referandum sonucunun belirlenmesinde etkili olduğuna işaret etti.
SİYASET Haberi
Atalay: Bölge oyları belirleyici oldu

“Referandumun sonucunun belirleyicisi bizim şehrimiz başta olmak üzere bu bölgenin oylarıdır” ifadelerini kullanan Milletvekili Atalay, “İstikrarın, huzurun müjdelendiği bir geleceğe başladık. Referandumun sonucunun belirleyicisi bizim şehrimiz başta olmak üzere bu bölgenin oylarıdır. Bu önemli bir tespittir. Hükümetimizin bu bölgeye bakışı, geliştireceği politikalar ve getireceği hizmetler açısından bunu söylemeliyiz.” dedi.
Yeni sistemin hayırlı olması temennisinde bulunan Atalay, “Milletimiz kararını verdi ve bütün bu tartışmalar bitti. Van'daki referandum sonuçları, hem oy sayısı hem de oran olarak büyük başarıdır. Van elde ettiği sonuçlarla geçmişi telafi etmiştir. Bundan sonra Van'da büyük hedeflere doğru yürüyeceğiz. Van'da ve bölgede siyaset yapanlar şapkalarını önüne koyup düşünsünler. Biz de bu referandum sonucundan parti olarak derslerimizi alacağız. Ama burada diğer partiler de düşünsün. Biz ülkenin tüm meselelerinin dürüst, açık, şeffaf ve siyasetle çözüleceğine inanıyoruz. İddiası olan, iddiasını siyasete taşır. Ama şiddetin ve terörün siyasette yeri yoktur.” ifadelerini kullandı.
AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk de, Doğu ve Güneydoğu'da verilen desteğin ciddi olduğunu söyledi. “Kürt halkı, bu anayasa değişikliğine sahip çıktı” diyen Kayatürk, anayasa oylamasında HDP'nin yanlış yerde durduğunu söyleyerek, eleştirilerde bulundu. Kayatürk; “Türkiye’deki ulusalcılarla, Kürtleri hiçbir zaman düşünmemiş Türk sosyalistlerle bir olmaya çalıştılar ve CHP’nin meydana getirdiği fırtınaya destek vermeye çalıştılar. Bu saatten sonra insanlar; Londra’da, Washington’da, Tel Aviv’de oturup Başbakan belirleyemeyecekler.” diyerek, yeni sistemin hayırlı olmasını diledi.
Son olarak konuşan AK Parti Van İl Başkanı Av. Zahir Soğanda ise, “82 Anayasasının en büyük değişimini gerçekleştirdik. Ülkemiz büyük bir sınav verdi ve sonuçta halkın dediği oldu. Çalışmalarımızda emeği olan tüm herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Değerlendirme toplantısına Gümrük ve Ticaret Bakan Şardımcısı Fatih Çiftci, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe ve partililer de katıldı.

/ Haber: Mürsel Öner

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Atalay:, Bölge, oyları, belirleyici, oldu,
Haber Yazılımı