Haber Detayı
14 Nisan 2017 - Cuma 10:41
 
Av yasağı başlıyor
Sadece Van Gölü'nde yaşayan endemik bir tür olan Van Balığı (inci kefali) avlanma yasağı 15 Nisan tarihinde başlıyor. Her yıl 15 Nisan tarihinde başlayan av yasağı, 15 Temmuz tarihinde sona eriyor. 3 aylık süre içerisinde balığın avlanması, satılması yasak. Ancak her yıl yasağa rağmen tonlarca balık kaçak yollarla avlanıyor ve piyasada satılıyor. Bu yıl aynı şeylerin yaşanmaması için sıkı tedbirlerin alınması bekleniyor. Bir süre önce yapılan toplantı da, bu yıl av yasağının önüne geçilebilmesi için sıkı tedbirlerin alınacağına işaret edilmişti.
GÜNDEM Haberi
Av yasağı başlıyor

Adına festivaller düzenlenen, dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan, kiminin İnci Kefali, kiminin Van Balığı adını kullandığı o eşsiz balık için avlanma yasağı 2 gün sonra başlıyor. Yasağın uygulandığı zaman aralığında balıklar adeta büyülü bir yolculuğa çıkıyor. Akar suyun tersine göç ederek tatlı sulara giden ve buraya yumurtalarını bırakan balıklar, bin bir türlü zorlukla tamamladığı yolculuğunu, yumurtalarını bıraktıktan bir süre sonra bu kez tersine yapıyor ve yeniden göldeki yaşamına dönüyor. Göçü, çıplak gözle izlenebildiği için adeta büyüleyen ve adına festivaller düzenlenen Van Balığı, tedbirlere rağmen yasak boyunca kaçak olarak tonlarca avlanabiliyor. Alınan tedbirler ve yapılan uyarılara karşın balığın kaçak avcılığı yapılabilirken, bu yıl aynı hadiselerin yaşanmaması için sıkı tedbirlerin alınması ve uygulanması arzulanıyor.

KOORDİNASYON TOPLANTISINDA ELE ALINMIŞTI
15 Nisan tarihinde başlayacak olan Van Balığı avlanma yasağına ilişkin bir süre önce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün organizasyonu ile; Van Valiliği, Bitlis Valiliği, Van Gölüne kıyısı olan İlçe Kaymakamlıkları, Van-Bitlis İl Jandarma Komutanlıkları, Van-Bitlis İl Emniyet Müdürlüklerinin içinde bulunduğu 48 kurumun katılımıyla Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirilmişti.
Van için çok önemli bir değer olan ve sadece Van Gölü'nde yaşayan İnci Kefali balığının üreme dönemi boyunca koruma altına alınabilmesi için, yapılan toplantıda, uygulanacak olan tedbirler de ele alınmıştı.
Toplantıda ayrıca, 2016 yılı av yasağı döneminde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri de tartışılarak, 2017 yılı av yasağı dönemi komisyon kararları karara bağlanmıştı.

DENETİMLER SIKLAŞTIRILACAK
Yasak dönemi boyunca İnci kefalinin avlanması, satışı ve nakliyesinin engellenmesi için denetimlerin sıkılaştırılması, yasağa uymayanlara ilişkin idari işlem uygulanması gibi alınan tedbirlerin ilgili kurumlar tarafından titizlikle takip edilerek sahada herhangi bir aksaklığa mahal vermeyecek şekilde uygulanmasının kararlaştırıldığı toplantıda, inci kefalinin önemine de sıkça vurgu yapılmıştı.
 / Özel Haber: M.Selim KURT

Kaynak: Editör:
Etiketler: Av, yasağı, başlıyor,
Haber Yazılımı