Haber Detayı
23 Eylül 2020 - Çarşamba 14:59
 
Avrupa Hareketlilik Haftası finali yapıldı
Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Başkanlığı tarafınca koordinasyonu yapılan ‘Avrupa Spor Haftası’ etkinlikleri kapsamında, Van Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bir dizi etkinlik düzenledi.
SPOR Haberi
Avrupa Hareketlilik Haftası finali yapıldı

81 ilde eş zamanlı olarak yapılan ‘Avrupa Spor Haftası etkinlikleri’ kapsamında Van'da da Atatürk Şehir Stadında Van Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından bir dizi etkinlik gerçekleştitirildi. Atatürk Şehir Stadında yapılan etkinliğe Van Vali Yardımcısı Ömer Faruk Canpolat, Van İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, Van Gençlik ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, Van Edremit Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Hakan Gündoğdu, bazı kurum amirleri, sporcular ve vatandaşlar katıldı.
Sosyal mesafe, hijyen ve maske kurallarının titizlikle uygulandığı program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

 

“AMACIMIZ SPOR KÜLTÜRÜNÜ TABANA YAYMAK VE BU KÜLTÜRE YÖNELİK FARKINDALIK OLUŞTURMAKTIR”

 

Programda açılış konuşmasını yapan, Van Gençlik ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, amaçlarının spor kültürünü tabana yaymak ve bu kültüre yönelik farkındalık oluşturmak olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında 1 haftalık etkinlikler ile hem sporcularımız hem vatandaşlarımızla buluşmaya gayret ettik. Bu bir haftalık sürecin finalinde hep beraber bir aradayız. Bu bir haftalık süreç içerisinde çeşitli branşlarda hem sporcularımız hem de halktan katılımla etkinliklerle spor kültürünü tabana yaymak ve farkındalık oluşturmak için bir takım organizasyonlar gerçekleştirdik. Bunlar, su sporlarından kano, kürek ve yelken branşlarımız yine atletizm ve masa tenisi gibi birçok branşta faaliyetleri icra etmeye çalışırken, bugün de burada 81 ilde eş zamanlı olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde Gençlik ve Spor Bakanımızın da katılımıyla çeşitli etkinliklerle birlikte olacağız. Bugün karate, tekvando ve masa tenisi branşında çocuklarımızın gösterilerini izleyeceğiz ve yine antrenörlerimiz eşliğinde hep birlikte bir takım sportif faaliyetlere katılım sağlayacağız. Amacımız spor kültürünü tabana yaymak ve bu kültüre yönelik farkındalık oluşturmaktır.”
 

“SPORUN BİR YAŞAM TARZI HALİNE GETİRİLMESİNİ MURAD EDİYORUM”

 

Daha sonra kürsüye davet edilen Van Vali Yardımcısı Ömer Faruk Canpolat ise sağlıklı bir bünye için spor yapmanın şart oluduğuna vurgu yaparak:“Malumunuz olduğu üzere Avrupa Hareketlilik Haftası özellikle doğa ve çevre kirliliğinden oluşan bir takım zararların tolere edilmesi noktasında farkındalık sağlamak adına mümkün mertebe toplu ulaşıma hatta iklim şartlarının el vermesi halinde yaya ulaşımını, bisikletle ulaşımını teşvik etmek, bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenmiş bir hafta. Sağolsun arkadaşlarımız bir takım etkinliklerde bulundular. Bu hafta içerisinde bunların hepsinin amacı belirttiğimiz gibi sağlıklı bir yaşam için mümkün mertebe, sağlıklı yaşamı ve sağlıklı ulaşımı gündeme getirerek, farkındalık oluşturarak insanlarımızın sağlıklı kalmasına vesile olmaktır. Malumunuz bütün dünyada olduğu gibi ülkemiz de Covid salgınıyla mücadele etmekte, covid salgını mücadelesinde en önemli nokta maske, mesafe ve hijyen. Bunların dışında bulaşmamak adına yapabileceğimiz tek bir şey daha varsa, o da sağlıklı yaşamdır. Sağlıklı yaşamın oluşması için de sağlıklı hareketlerde bulunmak, mümkün mertebe bol bol spor yapmak, yürüyüş yapmak ve bünyemizi sağlam tutmamız icab ediyor. Bu anlamda bu hafta oluşturulan farkındalığın devam etmesini ve sporun, hareketliliğin bir yaşam tarzı haline getirilmesini murad ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Yapılan konuşmalardan sonra protokol ve katılımcılar sosyal mesafe kuralları çerçevesinde alanda tekvando, karate ve masa tenisi branşlarında yapılan faaliyetleri izlediler. Yapılan spor faaliyetleri kapsamında yaklaşık 9 yıldır tekvando branşında eğitim gören sporcu Fatma Alkan yaptığı tek kişilik tekvando gösterimiyle izleyicilerden tam not aldı. Program daha sonra protokol ve davetlilerin jimnastik eğitmeni Serhat Çınar eşliğinde yapılan sportif faaliyetlere katılım sağlamasının ardından sona erdi. 
Haber: M. Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Avrupa, Hareketlilik, Haftası, finali, yapıldı,
Haber Yazılımı