Haber Detayı
18 Eylül 2019 - Çarşamba 09:17
 
Bakanlık ilk uygulamayı Van’da başlattı: Taşımalı öğrencilerin yemekleri öğretmenevlerinden
Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, Bakanlık olarak bundan böyle taşımalı eğitim görenlerin yemek ihtiyacı için taşeron firmayı devre dışı bıraktıklarını, yemeklerin öğretmenevleri aracılığıyla okullara servis edileceğini belirterek, “Uygulamayı da ilk olarak Van’da başlatıyoruz. 12 öğretmenevimizden 340 okulumuzdaki öğrencilerimize her gün sıcak yemek veriliyor. Yemeklerimizin kalitesi ve lezzeti konusunda çok hassas davranıyoruz ve bu projenin bütün Türkiye'ye yayılması konusunda da bazı çalışmaları sürdürüyoruz” dedi.
EĞİTİM Haberi
Bakanlık ilk uygulamayı Van’da başlattı: Taşımalı öğrencilerin  yemekleri öğretmenevlerinden

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) tarafından düzenlenen "2023 Eğitim Vizyonu Bağlamında Eğitim Değerlendirme ve Geliştirme Zirvesi" ile çeşitli temaslarda bulunmak üzere önceki akşam eşi Rana Selçuk ile Van'a geldi. Bakan Selçuk, Van Ferit Melen Havalimanı'nda Vali Mehmet Emin Bilmez ve eşi Meral Bilmez, AK Parti Van milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal, Abdulahat Arvas, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici ve AK Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu tarafından karşılandı. Bakan Selçuk, bir süre havalimanında dinlendikten sonra kalacağı otele geçti.

Bakan Selçuk ve beraberindekiler dün de ilk olarak Edremit'te, bir kahvaltı salonunda Vali Mehmet Emin Bilmez, AK Parti Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal ve Abdulahat Arvas, Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, hayırsever iş adamları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi. Burada Bakan Selçuk, Van ve ilçelerinde bugüne kadar eğitime katkı sunan hayırseverlere plaket verdi.
Bakan Selçuk ve beraberindekiler daha sonra Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde düzenlenen "2023 Eğitim Vizyonu Bağlamında Eğitim Değerlendirme ve Geliştirme Zirvesi" programına katıldı.
Basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından Bakan Selçuk ve beraberindeki heyet, hayata geçirilen uygulamayla öğretmenevlerinde yapılan yemeklerin dağıtıldığı okullardan biri olan Van Atatürk Anadolu Lisesine geçti ve burada taşımalı eğitim gören öğrencilere yemek dağıtılması programına katıldı. 

 

 

“TAŞERONU DEVREDEN ÇIKARIYORUZ” 

Burada gazetecilere kısa bir açıklama yapan Bakan Prof. Dr. Ziya Selçuk, taşımalı eğitimle ilgili ilk uygulamayı Van’da gerçekleştireceklerini söyledi.
Söz konusu uygulamanın taşımalı eğitimle ilgili yemek konusu olduğunu ifade eden Bakan Selçuk, “Milli Eğitim Bakanlığı olarak Van'da pilot bir çalışma başlattık. 12 öğretmenevimizden, 340 okulumuzdaki öğrencilerimize her gün sıcak yemek veriliyor. Yemeklerimizin kalitesi ve lezzeti konusunda çok hassas davranıyoruz ve bu projenin bütün Türkiye'ye yayılması konusunda da bazı çalışmalar sürdürüyoruz. Bu anlamda öğrencilerimizin öğle yemeklerini okulda yemelerini, giderek kapsamı genişleyen bir çalışmaya doğru da dönüşeceğini düşünüyoruz. Ben burada bu çalışmayı yürüten arkadaşlarımıza, valimiz başta olmak üzere bütün emeği geçen çalışan arkadaşlarımıza, yöneticilere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Burada sadece yemek dağıtılmıyor, aynı zamanda sevgi dağıtılıyor. Bu bakımdan da öğrencilerimizin gözlerindeki pırıltıyı görmekten büyük memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

 

VALİLİK ZİYARETİ

Bakan Prof. Dr. Selçuk, daha sonra Van Valiliğini ziyaret etti ve burada düzenlenen, okul müdürlerinin hazır bulunduğu 'İl Değerlendirme Toplantısına' katıldı.

Van’a yapılan ziyaretle ilgili açıklama da yapan Bakan Selçuk, şunları söyledi:

“Bugün Van ilimizi arkadaşlarımızla beraber ziyaret ettik. Van ilimizin eğitim kalitesinin göstergelerinin nasıl yükseltileceği, eğitim probleminin nasıl çözüm yollarının geliştirileceği konusunda bir ziyaret bu. Sayın valimiz başta olmak üzere bütün yetkili arkadaşlarımızla, vekillerimizle, başkanlarımızla hep beraber Van’ın eğitimle alakalı meselelerini masaya yatırmak üzere bulunuyoruz. Bugün yaptığımız çeşitli toplantılar da bunun bir işareti olarak görülebilir. Hayırseverlerimizin şimdiye kadar yapmış olduğu bir takım hayırlardan dolayı kendilerine teşekkür etme fırsatımız oldu. İş dünyasından insanlarımızla, iş insanlarımızla birlikte değerlendirme yapma imkanımız oldu. Şehrimizin sivil toplum kuruluşlarıyla da bir araya gelip, bazı değerlendirmelerde bulunduk.”

 

“SORUNLARI YERİNDE GÖRDÜK”

Van’da eğitimle ilgili sorunları yerinde gözlemleme imkanı bulduklarını ifade eden Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, şunları kaydetti:
“İnşallah bundan sonraki kısımda da ilin eğitim haritasının, ilin eğitim göstergelerinin değerlendirilmesi için yeni bir toplantı düzenleyeceğiz, daha sonra öğretmenlerimizle, okul müdürlerimizle bir araya geleceğiz. Bu arada üniversitemizde 2023 eğitim vizyonunun değerlendirilmesine ilişkin çok yararlı bir çalışmanın da içinde bulunup bunu gerçekleştiren arkadaşlarla yine değerlendirme fırsatı bulduk. Ben bugüne kadar birçok il ziyaretinde bulundum, diğer bütün illerimizde olduğu gibi Van’da da meseleleri yerinde görüp akabinde çözüm yolları konusunda ortak fikir geliştirme, ortak kararlar alma imkanı bulduğumuzu söyleyebilirim. Van için de daha fazla hizmetlere yol açması dileğiyle hepinize teşekkür ediyorum.”
Vali Mehmet Emin Bilmez de, Bakan Selçuk’un Van ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Bakan Selçuk’a teşekkür etti.
Valilik ardından AK Parti il binasını ziyaret eden Bakan Selçuk, daha sonra Van Devlet Tiyatrosu salonunda okul müdürleri ve öğretmenlerin katıldığı 'Ziya Öğretmen ile Eğitim Çalışmaları' programına katıldı. 
Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Bakanlık, ilk, uygulamayı, Van’da, başlattı:, Taşımalı, öğrencilerin, , yemekleri, öğretmenevlerinden,
Haber Yazılımı