Haber Detayı
14 Nisan 2017 - Cuma 11:05
 
“Balığımıza sahip çıkalım”
Van Balığı avlanma yasağı yarın başlıyor. 15 Temmuz tarihine kadar avlanması yasak olan Van Balığı (inci kefali), sürüler halinde tatlı sulara doğru göçe başlayacak. Göç esnasında görsel şölen sunan balıklar, av yasağına rağmen bilinçsizce avlanabiliyor. Bu yıl kaçak avcılığın önüne geçebilmek adına alınacak tedbirler belirlenirken, Doğa Gözcüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Bitiktaş, “Van Gölü’nde yaşayan inci kefalleri binlerce yıldır, günümüzde olduğu gibi, göl etrafında yaşayan insanlar için hem gıda hem de geçim kaynağı olmuştur. Bizler için böylesine önemli bir zenginliğin bizlerden sonraki nesillere aktarılması Van Gölü kenarında yaşayan her bir insanın üzerine yüklenmiş vicdani bir sorumluluktur. Bu noktada bütün halkımızın, gelecek nesiller adına inci kefallerine sahip çıkmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.
YAŞAM Haberi
“Balığımıza sahip çıkalım”

Van Balığı için 3 ayı kapsayacak olan avlanma yasağı yarın başlıyor. Balığın neslinin devamı için uygulanan avlanma yasağı boyunca balığı avlamak, nakletmek, satmak yasak. Ancak bu yasağa rağmen av yasağı boyunca tonlarca balık kaçak yollarla avlanabiliyor. Her yıl alınan tedbirlere rağmen, bilinçsizce kaçak avcılık yapılmaya çalışılırken, bu yıl tedbirlerin daha sıkı bir şekilde alındığı ve uygulanacağı belirtiliyor.

“MÜCADELE STRATEJİLERİ GELİŞTİRİLMELİ”
Av yasağı öncesi gazetemize açıklamalarda bulunan Doğa Gözcüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Bitiktaş, kaçak avcılıkla mücadele için her yıl yeni mücadele stratejilerinin geliştirilmesi gerektiğine işaret etti.
Bu yıl, kaçak avcılığın önüne geçilebilmesi için alınacak olan tedbirlerin belirlendiğine işaret eden Bitiktaş; “Bildiğiniz gibi Van için 15 Nisan tarihinin ayrı bir önemi bulunmaktadır. Çünkü 15 Nisan tarihi geldiğinde Van Gölü'nde yaşayan inci kefalleri sürüler oluşturarak üremek için Van Gölü etrafında bulunan derelere göç etmekte ve bu dönemde kaçak avcıların hedefi olmaktadır. İnci kefaline olan talep her geçen yıl artmakta ve kaçak avcılıkla mücadelede için her yıl yeni mücadele stratejileri geliştirmek gerekmektedir. Derneğimiz olarak her yıl rutin olarak yaptığımız gibi kaçak avcılık ile mücadelede etkin rol oynayan kolluk kuvvetleri ile gerekli görüşmeler yapılarak alınacak tedbirler belirlenmiştir.” dedi.

“AKSAKLIKLARIN GİDERİLMESİ ÜZERİNDE DURULMALI”
“Geçen yıl kaçak avcılıkla mücadelede Muradiye ilçesinde etkin bir mücadele yapılmasına karşın kaçak avcılığın yoğun olarak yapıldığı diğer noktalarda bir takım aksaklıklar meydana geldiğini” dile getiren Bitiktaş, “Bu yıl bu aksaklıkların giderilmesi üzerinde durulması gerekmektedir. Kaçak avcılık ile mücadelede gölde bulunan jandarmaya ait botlar kilit rol oynamaktadır. Bu nedenle gölde bulunan botların çok daha aktif bir şekilde kullanılması mücadeleye büyük katkı sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

“KAÇAK AVCILIK İLE MÜCADELE ÇOK BOYUTLUDUR”
Kaçak avcılık ile mücadelenin çeşitli boyutları olduğuna vurgu yapan Doğa Gözcüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Bitiktaş, şunları söyledi; “Kaçak avcılık ile mücadele çok boyutlu bir konudur. Öncelikle balığın gölde avlanmasının engellenmesi gerekmektedir. Tüm tedbirlere rağmen balık kaçak olarak avlandı ise balığın taşınmasının, şayet balık taşınarak şehir merkezlerine giriş yaptıysa merkezlerde satışının engellenmesi gerekmektedir.”

“MERKEZDE SIKI BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜLECEK”
Bu yıl Van merkezde balığın satışının engellenmesine yönelik sıkı çalışmalar yapılacağını da kaydeden Bitiktaş; “Bu noktada bu yıl Van merkezde inci kefali satışının engellenmesine yönelik sıkı bir çalışma yürütülecektir. Söz konusu süreçte görev yalnızca kolluk kuvvetlerine değil balığın gerçek sahibi halkımıza da büyük görevler düşmektedir. Bu noktada 15 Nisan – 15 Temmuz tarihleri arasında inci kefali satan şahısların kolluk kuvvetlerine bildirilmesi, koruma çalışmalarının başarısına büyük katkı sunacaktır. Bildiğiniz gibi geçen yıl özellikle 3 Haziran tarihinden sonra Van Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar neticesinde Van merkezde inci kefali satışları % 95 oranında engellenmiştir. Van Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan bu çalışma, inci kefali kaçak avcılığı ile mücadele noktasında memnuniyet verici bir durumdur. Bu yıl, kaçak yollar ile avlanan balıkların satışının engellenmesinde yine Van Emniyet Müdürlüğü tarafından etkin bir mücadelenin yürütülmesini bekliyoruz. Geçen yıl kaçak avcılık ile mücadelede, ilçelerimizin yanı sıra, Ahlat İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından da yapılan yol kontrolleri ve saha çalışmaları ile kaçak avcılıkla etkin bir mücadele yürütülmüştür. Bu yıl da sezon başlamadan önce Ahlat'ta inci kefallerinin üreme alanlarından olan Uludere ve Karmış Çaylarına üreme dönemi inci kefali avcılığının yasak olduğunu belirten tabelaların asılması oldukça sevindiricidir.” ifadelerini kullandı.

“VİCDANİ SORUMLULUĞUMUZ VAR”
Balığın korunması için yörede yaşayan insanların vicdani bir sorumluluğu olduğunu da söyleyen Doğa Gözcüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Bitiktaş, açıklamalarını şu sözlerle tamamladı; “Van Gölü’nde yaşayan inci kefalleri binlerce yıldır, günümüzde olduğu gibi, göl etrafında yaşayan insanlar için hem gıda hem de geçim kaynağı olmuştur. Bizler için böylesine önemli bir zenginliğin bizlerden sonraki nesillere aktarılması Van Gölü kenarında yaşayan her bir insanın üzerine yüklenmiş vicdani bir sorumluluktur. Bu noktada üreme dönemi yasaklarına sayılı saatler kala bütün halkımızın gelecek nesiller adına inci kefallerine sahip çıkmasını bekliyoruz.” Özel Haber: Umut Tarhan

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Balığımıza, sahip, çıkalım”,
Haber Yazılımı