Haber Detayı
04 Haziran 2018 - Pazartesi 09:03
 
Bayram için şuana kadar beklenen rezervasyon yok
Van’da, İranlı turist akışının durması ile birlikte otellerde de sıkıntılar baş göstermeye başladı. Müşteri olmadığı için bazı otellerin eleman çıkarmaya başladığını belirten otel yetkilileri, İranlı turistlerden dolayı açılan otellerin de sorunun giderilmemesi durumunda kapanma riskiyle karşı karşıya kalacağını söyledi.
GÜNDEM Haberi
Bayram için şuana kadar beklenen rezervasyon yok

İran hükümetinin yurt dışı çıkış harçlarına yüzde 1000 gibi büyük oranda zam yapmasından dolayı Van'a gelen İranlı turist sayısında büyük bir düşüş yaşanırken, daha önce bayram için otellerde rezervasyon yaptıran İranlıların, Ramazan Bayramı öncesi şuana kadar rezervasyon yaptırmadıkları kaydedildi. Haziran'ın 4'ü ile 8'i arasında İran'da bir tatilin söz konusu olduğunu belirten otelciler, bu tatilden dolayı az sayıda İranlının Van'a geldiğini ancak otellerde doluluk oranının alt seviyelerde olduğunu dile getirdi.
İran devletinin vatandaşına uyguladığı yurt dışı çıkış harcı zammı nedeniyle, 2016 yılından bu yana Van’a gerçekleşen İranlı turist akışı Nisan ayından itibaren aniden durdu.  
Bu durum ise, Van’daki turistik otel sahipleri ile yüz binlere varan İranlı turist yoğunluğu nedeniyle özellikle 2017 yılında otelciliğe yönelen esnafları zor durumda bıraktı. 
Nisan ayından bu yana rezervasyon sıkıntısı yaşayan ve kapanmayla yüz yüze kalan otelcilerin en büyük umudu da, yaşanan sorunun biran önce çözülmesi.

 

 

“İRAN PAZARINI HAFİFE ALMIŞIZ” 
Otelci esnafı olarak İran pazarına zamanında gereken önemi vermediklerini, bunu sıkıntıya girdikten sonra anladıklarını belirten Tamara Otel Müdürü Hikmet Çakır, şunları anlattı:
“Bayram öncesi doluluğumuz zaten çok kötü hatta bunu bayram öncesine çekmeyelim. Nevruzdan hemen sonra ki 2 Nisan itibari ile bugün dâhil işlerin ciddi anlamda düştüğünü belirtmek gerekiyor. Bayram için herhangi bir rezervasyon yok, şuan almış olduğumuz bir talep de yok. Ama 4-8 Haziran’da kendilerine ait bir tatil günleri var İranlıların, bununla ilgili az da olsa bir talep geldi. İşlerin ciddi anlamda düşmesinin temel sebeplerine insek, bunlardan en büyüğü İran'da uygulanan yurt dışı çıkış harçlarının yüksek olmasıdır. Bununla ilgili yürütülen ciddi çalışmalar var ama ne denli etkili olur ya da olmaz bunu bilemiyoruz. Yaklaşık iki aydır turist konusunda Van’da işler çok ciddi anlamda düşüş gösteriyor. 4-8 Haziran dışında şuan bayram sonrası için almış olduğumuz bir talep yok, çalışmış olduğumuz hiçbir acenteden İran’a yönelik herhangi bir çalışmamız yok, bir talep de yok. Biz işletme olarak kültür turlarında biraz daha etkiliyiz, bununla ilgili kültür turlarımız var, yerli gruplarımız var ama bu da ne kadar etkili olur, doluluk oranını ne kadar artırır bunu görmek gerekiyor. Çünkü pazar payının çok küçük bir kısmını oluşturuyor. Van’da, bu kültür turlarının da üçte bir kısmını dahi alsanız çok etki etmez, çünkü turlarımız da eskisi kadar çok yoğun bir talep göstermiyor. İran pazarı bizim pazar payının yüzde 100’üne yakınını oluşturuyordu. İran pazarını çok hafife almamak gerekiyormuş. Otelcilerin, turizmcilerin dışında tüm esnafların, herkesin aslında İranlı turistlerin Van için çok büyük bir değer olduğunu görmesi gerekiyormuş.”

 

İYİ BİR HABER BEKLİYORLAR
Grand Otel Müdürü Vedat Demirhan da, turizm açısından İran pazarının önemine dikkat çekerek, yetkililerden etkili bir çözüm beklediklerini söyledi.
Doluluk oranı olarak büyük bir düşüş yaşadıklarını belirten Demirhan, şunları söyledi: 
“Otelimizdeki doluluk oranı bu günlerde yüzde 40-50 arası değişiyor, yabancı müşterimiz çok az, yerli müşterimiz daha çok. Bayram için almış olduğumuz rezervasyonlarımız var ama özellikle Van için önemli olan o İranlı yoğunluğu yok artık, hatta hiç yok. Yetkililer görüşmelerin sağlandığını söylüyor, düzelecek diye Van’daki otelciler olarak bir umut içindeyiz.”  

 

“BÖYLE DURGUNLUK GÖRMEDİM”
Hotel Mirva Resepsiyon görevlisi Âdem Gül ise, uzun yıllardır sektörde yer aldığını ve bu ölçüde bir durgunluğa denk gelmediğini belirterek, “Yaklaşık 10 yıldır resepsiyon görevlisi olarak bu sektörde çalışıyorum. Yaklaşık 5-6 senedir ben böyle bir durgunluğa denk gelmedim. Hiç iş yok, ne yapacağımızı da bilmiyoruz. Şu an otelimizde bir ya da iki odamız dolu, bayram için rezervasyon alıyoruz ama beklediğimiz talep yok. Haziran ayının ilk haftasında İranlıların bir tatil dönemleri var, şu ana kadar 3-5 kişi rezervasyon yaptırmış, talep yok, kapı fiyatları yüksek sadece bayramlarda ve tatillerde indirim yapıyorlar.” diye konuştu. 

 

“OTELLER KAPANIR”
İranlı turist akışının durması ile birlikte bazı otellerin eleman çıkardığını, İranlı turistlerle ilgili sıkıntının giderilmemesi ve Van’a daha önceki turist akışının gerçekleşmemesi durumunda yeni açılan otellerin kapanabileceğini belirten Dosco Otel sahibi Lokman Polat da, şunları söyledi:
“Şu an otelimizdeki doluluk oranımız yüzde 80 bandında. Misafirlerimiz daha çok dışarıdan gelen pazarlamacılardan oluşuyor. Bununla birlikte Ermeni gruplarımız var ve çok az sayıda İranlı turistler var. Şu an İran’dan bayram için aldığımız herhangi bir rezervasyon bulunmamakta, yalnız Haziran’ın ilk haftası İranlıların bir yas tatili var, bununla ilgili telefonlar geliyor, fakat beklediğimiz oranda değil, şu ana kadar 7-8 oda rezervasyonu almış durumdayız. Bayram için ise çok az rezervasyon almış bulunuyoruz an itibari ile. İranlıların Van’a gelmesini fırsat bilerek turizmci olmadığı halde otel açanlar oldu. Bu gidişatın böyle devam etmesi durumunda sonradan açılan otellerin çoğu ya kapanır ya da apart daireler olarak değerlendirilir. Ama bu İranlı yoğunluğu yaşanmadan önce var olan oteller yine çalışmaya devam eder. Turizm konusunda gidişat hiç iyi değil, hepimiz şu an sadece ayakta durmaya çalışıyoruz. İş olmadığından dolayı çoğu otel sahipleri eleman çıkarmaya başladı.”
Özel Haber: M. Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Bayram, için, şuana, kadar, beklenen, rezervasyon, yok,
Haber Yazılımı