Haber Detayı
03 Haziran 2019 - Pazartesi 11:51
 
Bayramda sağlığa dikkat!
Ramazan bayramı yarın başlıyor. Uzmanlar, özellikle tatlı ve bazı yiyecekler konusunda vatandaşlara uyarılarda bulunuyor. Bünyenin bir ay boyunca dinlendiğine ve metabolizmanın yavaşladığına dikkat çeken uzmanlar, yiyecek tüketmede dikkatli olunmasını öneriyor.
SAĞLIK Haberi
Bayramda sağlığa dikkat!

Bugün arife günü, yarın Ramazan bayramı. Bayram 3 gün sürecek, ancak bayram tatili bu sene 9 gün.

Bayramda en önemli konuların başında ise, kuşkusuz sağlık önem kazanacak.

 

ARİFE GÜNÜ NELER OLACAK?

Bugün vatandaşlar bayrama yönelik son hazırlıklarını yapacak. 

Esnaf yine her arife gününde olduğu gibi gece geç saatlere kadar işyerlerini açık tutacak, sokakta yapılan satışlar da aynı şekilde devam edecek.

Berberlerde sıralar oluşacak, berberlerin en fazla mesai yaptığı günlerden biri olacak bugün.
Diğer yandan mezarlıklar ziyaret edilerek, çeşitli ikramlar dağıtılacak. Tatlı siparişlerini son güne bırakanlar tatlı bir telaş yaşayacak. 

 

BAYRAM SABAHI

Bayramın birinci günü olan yarın ise, bayram namazı kılındıktan sonra yine mezarlık ziyaretleri gerçekleştirecek vatandaşlar. 

Ardından da akraba ve komşu ziyaretleri gerçekleşecek.

Kurumlar ve siyasi partiler de ayrıca kendi organizasyonlarında bir bayramlaşma gerçekleştirecek.

 

TRAFİĞE DİKKAT

Bayramlarda yaşanan en büyük olumsuzluklardan birini hiç kuşku yok ki, trafik kazaları oluşturuyor.

Bu konuda çeşitli önlemler alan trafikten sorumlu kurum yetkilileri, hem sürücüleri, hem yayaları olası kazalara karşı dikkatli olmaya çağırıyor. 

 

SAĞLIK SORUNLARI

Belki Kurban bayramında daha az ama bir ay boyunca oruç tutulduğu için Ramazan bayramında sağlık sorunları daha çok önem kazanıyor. 

Bir ay boyunca iki öğün şeklinde gerçekleşen beslenmenin bayramla birlikte 3-4 öğün olarak gerçekleşmesi ve ilk günlerde fazla yiyecek tüketilmesi sağlık sorunlarına davetiye çıkarabiliyor.

 

UZMANLARIN UYARILARI 

Ramazan ayının bir nevi ‘diyet’ şeklinde gerçekleştiğine dikkat çeken uzmanlar, Ramazan bayramında tüketilecek yiyeceklere daha da dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.

Bol su tüketilmesini isteyen uzmanlar, yavaşlayan metabolizmayı harekete geçiren yiyecekler tüketilmesini öneriyor.

 

İŞTE, ÖNERİLEN YİYECEKLER!

Uzmanlar en fazla bayram sabahı yapılacak kahvaltıya dikkat çekiyor; bu konudaki öneri şöyle:

Kahvaltıda peynir çeşitleri, yumurta, zeytin, mevsim sebzeleri veya bunları kullanarak yapılabilecek omlet, menemen. Tam tahıllı ekmek grubu veya ölçülü tüketilecek simit. 

 

UZAK DURULMASI GEREKEN YİYECEKLER

Yine sağlık uzmanları, bayram günü en fazla kuru meyve ve kuru yemiş tüketilmesini isteyerek, özellikle ikram edilen şekerleme, çikolata, lokum, baklava gibi şeker oranı yüksek yiyeceklerden uzak durulmasını öneriyor. 

 

ANA ÖĞÜNLER

Kahvaltı ve ikramlardan sonra ara ve ana öğünlerle ilgili öneriler de şöyle:
Ziyaretlerde ikram edilen börekler ve tatlıların öğün olarak kabul edilmemesi gerekiyor. Yeniden beslenme ihtiyacı yüzünden fazla kalori alımı gerçekleşiyor. Bu nedenle, yapılacak ana, ara öğünlerde salata ve meyvenin bulunması günlük yeterli posa almayı sağlayacak, yaşanabilen kabızlık sorunlarının giderilmesi adına kurtarıcı olacak.

 

BOL YÜRÜYÜŞ

Çay kahve tüketiminin de sınırlandırılması gerektiğini belirten sağlık uzmanları, bol yürüyüş yapılmasını öneriyor. 

Uzmanlar, “Bayram ziyaretlerine mümkün olduğunca yürüyerek gitmek, gün içerisinden fazla adım atmanızı sağlayacaktır. Gün içerisinde yediklerinize dikkat edemediyseniz, yapılacak bir saatlik yürüyüş bayram kilolarının kalıcı olmasına engel olacaktır.” diyor. 
 
Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Bayramda, sağlığa, dikkat!,
Haber Yazılımı