Haber Detayı
25 Mayıs 2017 - Perşembe 09:46
 
Belediyeden “Anne ve Çocuk Sağlığı” semineri
Van Büyükşehir Belediyesi, “Anne ve Çocuk Sağlığı Eğitimi” konulu bir seminer düzenledi. Seminerde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hayri Gözlükgiller, katılımcı annelere çocuk ve anne sağlığı konusunda bilgiler verdi.
SAĞLIK Haberi
Belediyeden “Anne ve Çocuk Sağlığı” semineri

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından Büyükşehir Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Genel Sekreter Mustafa Yalçın, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Sinan Bağlı, AK Parti Van İl Kadın Kolları Başkanı Havva Duran, AK Parti Van İl Kadın Kolları Yöneticileri ile çok sayıda davetli katıldı.  
Seminerde kısa bir açılış konuşması yapan Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, şunları söyledi:
"Bana ‘Diyarbakır, Şırnak ve Van’da görev var’ denince hiç tereddüt etmeden Van’ı tercih ettim. Bizler inşallah arkadaşlarımızla beraber ve elbette sizin de katkılarınızla sizlere hizmet edeceğiz. Bir anneye senin için en kıymetli şey nedir diye sorsanız şüphesiz evladım der. Bir babaya sorsanız yine aynı cevabı alırsınız. Öğretmene sorsanız aynı cevabı alırsınız. Devlet adamına sorsanız o da benim için en kıymetli şey genç nesildir der. Siz anneler bu nesli dünyaya getiren ve onları yetiştiren en kıymetli öğretmenlersiniz. Değerli hocamız bizleri kırmayarak buraya kadar geldiler. Sizlerle bilgi ve birikimlerini paylaşacaklar. Kendilerine sizlerin adına teşekkür ediyorum."
 

ANTİBİYOTİK KULLANIMI
Daha sonra seminere geçildi, Doç. Dr. Hayri Gözlükgiller, katılımcılara dile getirecekleri konu başlıklarını hatırlatarak, sözlerine antibiyotik kullanımı ile başladı. 
Gereksiz kullanıma dikkat çeken Gözlükgiller, şu bilgileri verdi:
"Maalesef bizim toplumumuzda yerli yersiz antibiyotik kullanma alışkanlığı var. Biz bir yılda Amerika'nın yaklaşık olarak 3 katı antibiyotik kullanıyoruz. Küçük yaştaki çocuklarımıza da antibiyotik kullanıyoruz ve kullanmaya başladığımızın ikinci günü, çocuğum iyileşti diyerek antibiyotikleri atıyoruz. Bu şekilde hastalığı üzerinden tamamen atamayan çocuğun vücudunda antibiyotiklere karşı direnç gelişiyor. Bizim ülkemizde antibiyotik ve vitaminler şeker gibi tüketilmeye başlandı. Çocuğumuz bir gün hasta olsa hemen hastaneye koşuyoruz antibiyotik kullanılmasını istiyoruz. Bir gün devlet hastanesine gitsek, diğer gün özel hastaneye, tamamen iyileşmezse üçüncü gün başka bir hastaneye gidiyoruz. Tamamen bir iyileşme olmazsa Ankara, İstanbul planları yapıyoruz. Gerekli gereksiz kullanılan antibiyotikler nedeniyle daha genç yaşlarda çocuklarımızın eklemlerinde kireçlenmeler, böbrek yetmezliği vs. türlü türlü hastalıklar türüyor. Biz kendi kafamızda bir standart oluşturuyoruz ve çocuğumuzu bu standarda uydurmaya çalışıyoruz. Bize göre çocuğumuz asla yeterince beslenmiyor, yeteri kadar kilo almıyor, yeterince iyileşmiyor. Doğru zamanda doğru kararlar verebilmek için önce kendimizi eğitmemiz gerekiyor." 

 

“KALICI HASARA YOL AÇAR”
Aşırı antibiyotik kullanımının çocuklarda hasara yol açtığını anlatan Gözlükgiller, sözlerini şöyle sürdürdü:
“4 yaşına kadar hırlama ve öksürük olarak kendini gösteren alerjik bronşit eğer tedbir alınmazsa astıma dönüşüyor ve maalesef astım temizlenmesi çok zor bir hastalıktır. Bu hastalığa neden olan etkenlerin başında annelerin sürekli olarak antibiyotik kullanması geliyor. 3 yaşından önce antibiyotik kullanan bir çocuğun obez olması kaçınılmazdır. İlk 6 ayında ağızdan damla yoluyla antibiyotik alan çocukların %30-40'ında mutlaka kronik bir hastalık gelişiyor. Bunların başında hipertansiyon ve astım var, dahası böbrek veya karaciğer rahatsızlığı da olabilir." 

 

ANNE İLE SOHBET
İki çocuğunun da astım hastası olduğunu söyleyen bir anne ile bir süre sohbet eden Gözlükgiller, hastalık için kullanılan ilaçların isimlerini sayarak, "Maalesef bu ilaçlar çocuklarımıza kalıcı hasarlar veriyor. Özellikle kortizon kullanımı ülkemizde %30'ları buluyor. Diyebilirsiniz 'doktor bey ben yıllardır kullanıyorum. Kullanmaya devam edeceğim. Ne olacak ki?' Bu tür ilaçların uzun süre kullanımı beyin üzerine etki eder. Beyin hücrelerinin ölümüne neden olur. Sürekli kullanılınca çocuğumuzun ilerde parkinson veya unutkanlık hastası olması olasılığı %30'dur. Derseniz ki, bunu kullanmayalım mı? Elbette kullanmak gerekiyorsa kullanacaksınız. Önemli olan gerçek anlamda gerekli olduğu zaman ve yeteri kadar kullanmaktır. Ama ben hem doktor, hem de fitoterapist olmam hasebiyle bu ilaçların doğada bir karşılığının olduğunu söylüyorum. Osmanlıca eserlerde İbn-i Sina'nın kitaplarında bu hastalıklara karşı kullanılacak doğal ilaçları buluyoruz. Doğa bize ihtiyacımız olan her türlü şifayı sunuyor. Yeter ki biz bakmayı bilelim” ifadelerini kullandı.
Konuşmasının ardından soru cevap kısmına geçen Gözlükgiller, salonda bulunan annelerin çocukları ile ilgili şikayetlerini dinleyerek, çeşitli bitkisel karışımlar önerdi.
 Seminere katılan vatandaşlara Büyükşehir Belediyesi tarafından Doç. Dr. Hayri Gözlükgiller'in "Anne Babayı Kullanma Kılavuzu" isimli kitabı hediye edildi. / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Belediyeden, “Anne, ve, Çocuk, Sağlığı”, semineri,
Haber Yazılımı