Haber Detayı
18 Mayıs 2019 - Cumartesi 10:05
 
‘Ben Daha Çocuğum’ sergisi
Van’da, küçük yaştaki evliliklere dikkat çekmek amacıyla, "Ben Daha Çocuğum" projesi kapsamında karma resim sergisi açıldı.
SANAT Haberi
‘Ben Daha Çocuğum’ sergisi

Türkiye genelinde gerçekleşen erken yaşta evliliklerde Van ilinin ön plana çıkan iller arasında bulunması dolayısıyla Vali Mehmet Emin Bilmez himayelerinde Van İl Jandarma Komutanlığı tarafından vatandaşların bilgilendirilmesine yönelik olarak Toplum Destekli Güvenlik Hizmeti modeliyle “Ben Daha Çocuğum Projesi” hazırlanarak hayata geçirildi.
Serginin açılışına, YYÜ Rektörü Prof.Dr. Hamdullah Şevli, Vali Yardımcısı İbrahim Civelek, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan ile YYÜ öğretim üyeleri, kurum amirleri ve davetliler katıldı.
Açılışta konuşan Vali Bilmez, Van’ın temel sorunlarından birinin de çocukların, gençlerin fiziksel ve ruhsal gelişimini tamamlamadan hayata ve evliliğe adım atmaları olduğunu söyledi.

 

“ERKEN EVLENENLER SORUN YAŞAR”

Erken evlilikten dolayı kurulan ailelerin sorun yaşadığına dikkat çeken Vali Bilmez, şöyle dedi:
“Bu konudaki hassasiyeti vurgulamak ve farkındalık oluşturmak için İl Jandarma Komutanlığımız, üniversitemiz ve diğer kamu kurumlarımız böyle bir projeyi hayata geçirdi. Bu konuda durumumuz çok parlak değil. Her geçen yıl bu rakam ilimizde ve ülkemizde düşmektedir. Ama hala ortalamanın üzerindeyiz. Umudumuz beklentimiz bunu sıfıra kadar çekebilmektir. Amacımız çocukların çocukluklarını yaşayabildiği, ruhsal ve fiziksel gelişimi tamamladıktan sonra yuva kurmaları, evlenmeleri ve çocuk sahibi olmalarını sağlamaktır. Bunlar sağlandıktan sonrada daha sağlıklı bir ailenin temeli atılacaktır. Toplumun temelinin sağlıklı bir aileden geçtiğini biliyoruz. Eğer ailede problem varsa bu topluma yansıyor. Bu projede görev alan tüm hocalarımızı arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. İnşallah bu proje sayesinde ilimizdeki farkındalık bilinci daha da artar ve bu sorundan tamamen kurtuluruz.”
   

“DAHA İYİ OLACAĞIZ”

Geçen yılki rakamlarla bu yılki rakamlarda olumlu gelişmeler olduğunu dile getiren Vali Bilmez, şunları kaydetti:
“Ben inanıyorum önümüzdeki yıl bu yıldan daha iyi olacağız. Bu konuda toplumun her kesimine görev düşüyor. Hepimizin bu konuda duyarlı olmamız gerektiğine inanıyorum. Projede görev alan hocalarımıza jandarma komutanımız ve ekibine şahsım ve Van çocukları adına tebrik ediyor teşekkürlerimi iletiyorum. Bu projenin amacına ciddi anlamda katkı sunan, bu farkındalığı artırmak için de bu sergiyi açanlara ve ziyaret edenlere teşekkür ediyorum.” 

 

KATKI SUNANLARA BELGE

Konuşmaların ardından Vali Mehmet Emin Bilmez ve il protokolü tarafından sergiye ve projeye katkı sunanlara, proje maskotu olan jandarma bebekleri ile belge verildi.
Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Vali Bilmez ve protokol sergiyi gezdi. 
Davetlilerin büyük ilgisini çeken sergi, 17-19 Mayıs tarihleri arasında Elit World Otel’de açık kalacak.
Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: ‘Ben, Daha, Çocuğum’, sergisi,
Haber Yazılımı