Haber Detayı
21 Kasım 2017 - Salı 08:32
 
BES, taleplerini açıkladı
Büro Emekçileri Sendikası (BES) Van Şube Başkanı Seher Kadiroğlu Ataş, Bütçe Kanun Tasarısı’nın TBMM’ye sevk edildiğine dikkat çekerek, “Gelir dağılımında adaletin sağlanması, emekçilerin insanca bir yaşam sürdürebilmelerine yetecek ücret verilmesi, vergide adalet sağlanması, temel kamu hizmetlerinin ücretsiz olması, ek ödemelerin emekli aylığına esas kazanca dâhil edilmesi, kamusal emeklilikte tasfiyenin durdurulması gibi talepler emekçilerin öncelikli talepleridir” dedi. Ataş ayrıca ek zam talep ettiklerini de söyledi.
GÜNDEM Haberi
BES, taleplerini açıkladı

BES Van Şubesi, TBMM’ye sunulan 2018 yılı Bütçe Kanun Tasarısı’na ilişkin basın açıklaması yaptı.
Açıklamayı, Şube Başkanı Seher Kadiroğlu Ataş, yaptı.

 

EK ZAM TALEBİ
Kamu çalışanlarının maaşları için yeni tasarıya ek zam maddesi konulması gerektiğini belirten Ataş, şunları söyledi:
“Hükümetle Memur-Sen arasında imzalanan 2018/2019 yıllarını kapsayan Toplu Sözleşme sürecinde mutabakata varılan yüzdelik zamlar gerçeklikten uzaktır. Ocak ayında verilecek 4’lük zam, daha ele geçmeden erimiş, Temmuz ayında yapılacak 3,5’luk zam ise vergi dilimi vasıtası ile geri alınmaktadır ve kamu emekçilerinin maaşları reel olarak gerilemeye devam etmektedir. İmzalanan toplu sözleşme, zammı bir tarafa bırakın, 2017 yılı kayıplarımızın dahi karşılaması için yeterli değildir. Açıklanan enflasyon rakamları, hükümetin koyduğu vergi artışları, akaryakıt ve temel tüketim mallarına gelen zamlar dikkate alındığında, maaşlarımız 2017 başına gerilemiştir. Bu nedenle Bütçe Kanunu’na eklenecek bir madde ile ek zam talep ediyoruz. Ayrıca vergi indiriminden yararlanmak istiyoruz.”

 

GSM ŞİRKETLERİ

Tasarıda, "GSM şirketleri" ile ilgili duruma da değinen Ataş, şöyle devam etti: 
“Maliye Bakanı, Orta Vadeli Program ve Bütçe ile ilgili açıklamalarda bulunurken, vergi artışlarını ve zamları, jeopolitik nedenlerle ve savunma giderlerinin arttırılma ihtiyacıyla açıklamış, dışarıdan borçlanma yerine vergi ve zamlarla bütçe açığını kapatma yoluna gideceklerini belirtmişti. Ancak Mecliste görüşülmekte olan torba tasarıya eklenen bir madde ile GSM şirketlerinin cezalarına ilişkin, devlet alacaklarından vazgeçilmektedir. Madem vergilerle bütçe açığını kapatacaksınız, neden GSM şirketlerinden 5 milyarı bulan ceza ve devlet alacaklarına torba tasarıda af getiriyorsunuz?”

 

ENGELLİ ÇALIŞANLAR

Kamudaki engelli çalışanlara da dikkat çeken Ataş, şunları söyledi:
“2018 bütçe yasa tasarısında da kadınların ekonomik kaynaklara, kamusal hizmetlere, istihdama, eğitime, sağlığa ve sosyal koruma haklarına eşit erişimi göz ardı edilmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştiren değil, dikkate alan ve bu eşitsizliği giderecek bir bütçe istiyoruz. Kamuda 49 bin 873 engelli kamu çalışanı bulunmakla birlikte, halen 13 bin 441 de engelli kontenjan açığı bulunmaktadır. Hem çalışma yaşamında hem de toplumsal yaşamda 9 milyondan fazla engelliyi gören bir bütçe istiyoruz.”

 

NASIL BİR BÜTÇE?
BES Van Şube Başkanı Ataş, nasıl bir bütçe kanun tasarısı istediklerini de şöyle açıkladı:
“Gelir dağılımında adaletin sağlanması, emekçilerin insanca bir yaşam sürdürebilmelerine yetecek ücret verilmesi, vergide adalet sağlanması, temel kamu hizmetlerinin ücretsiz olması, ek ödemelerin emekli aylığına esas kazanca dâhil edilmesi, kamusal emeklilikte tasfiyenin durdurulması gibi talepler emekçilerin öncelikli talepleridir. Bu bağlamda, adil bir vergi sistemi için açlık sınırı rakamı vergiden muaf tutulmalı, yoksulluk sınırı rakamı en alt vergi diliminden vergilendirilmeli, temel tüketim harcamaları ve hizmet alımından alınan dolaylı vergiler kaldırılmalı, kayıt dışı ekonomi kayıt altına alınmalı, servet vergisi konulmalı. 2017 kayıplarımızı da karşılayacak ek zam, vergide adalet, gelir dağılımında eşitlik, çalışanlara iş ve ücret güvencesi sağlayacak düzenlemeler, emekten yana demokratik, eşitlikçi bir bütçe istiyoruz.”
Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: BES,, taleplerini, açıkladı,
Haber Yazılımı