Haber Detayı
16 Ekim 2019 - Çarşamba 10:17
 
Bölge hayvancılığı masaya yatırıldı
Van’da, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) ortaklığında Van, Muş, Bitlis ve Hakkâri illerindeki paydaşların katılımıyla “Bölgesel Hayvancılık Değerlendirme Toplantısı” adı altında 3 gün sürecek olan çalıştayın açılışı yapıldı.
EKONOMİ Haberi
Bölge hayvancılığı masaya yatırıldı

Çalıştayın, Van YYÜ Cengiz Andiç Kültür Merkezi’nde yapılan açılışına Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Tarım Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriya Erdurmuş, Van Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş, Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Van Veteriner Hekimler Odası Başkanı Loğman Aslan, Van, Muş, Bitlis ve Hakkâri’den birlik başkanları, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.  

 

TARIMIN ÖNEMİNİ ANLATTI

Açılışta konuşan Van Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş, tarımın önemine değinerek, şunları söyledi:

“Tarım sektörü doğrudan insanlığın hayatta kalmasıyla ilgilidir. Zira tarım, insanlığın yiyeceği, aynı zamanda refah kaynağıdır. Sosyal ve ekonomik zenginlik üretmek potansiyeline sahiptir. Bu sanayi ile ilişkilidir, ham madde üretir. İstihdam gücü yüksektir. Bu nedenle daha önemli hale gelmiştir. Tarımsal üretim geçmişte açlık nedeniyle kritik bir endişe ama günümüzde çok boyutlu, stratejik ve giderek daha önemli bir sektör olarak öne çıkmaktadır. Ancak ülkemizde üreticilerimizin, oluşan değerden hak ettikleri payı alabildikleri söylenemez, sürdürülebilir bir tarımsal üretim için, oluşacak nihai değerden üreticilerin daha fazla pay alması gerekmektedir.”

 

VAN’DA TARIM VE HAYVANCILIK

Tarım ve hayvancılığın Van’daki durumuna değinen Görentaş, sözlerine şöyle devam etti. 

“Van ili ekonomisinde de tarım sektörü önemli bir yere sahiptir. İlimizde yıllık 3,5 milyar TL değerinde tarımsal üretim gerçekleştiriliyor. Bu değer il ekonomisinin yaklaşık 16'sıdır. İlimiz yaklaşık 2,7 milyon küçükbaş hayvan varlığı ile küçükbaş hayvan varlığı bakımından ülkemizde ilk sırada yer almaktadır. Ülkemizin küçükbaş hayvan varlığının 7'sini ilimiz karşılamaktadır. Yine ülkemizin mera varlığının 10'unu, korunga üretiminin 21'ini, yonca üretiminin 8'ini, ceviz üretiminin 2,5’ini, iç su avcılığının üçte birini ilimiz gerçekleştirmektedir. Bunun yanında, ülkemizin arı varlığının yaklaşık 2'sini ve sığır varlığının 1,5'ini ilimiz karşılamaktadır. Ancak, bu önemine rağmen, sektörün mevcut potansiyelinden yeterince yararlanıldığı söylenemez. Kırsalı kalkındırmadan bölgemizi kalkındıramayız. Tarım ve Orman Bakanlığımız buradaki en önemli aktördür ancak tek aktör değildir. Kırsal kalkınmanın diğer bir boyutu da yerellik özelliğinin baskın olmasıdır. İlimiz çok önemli bir koyunculuk merkezidir. Van meralarının büyük çoğunluğu, daha ziyade küçükbaş hayvancılığa uygundur. Koyun ve keçi yetiştiriciliği, bölgemizde yapılabilecek en ucuz maliyetli hayvancılıktır. Bu nedenle, merkezine küçükbaş hayvancılığı alan ancak alt bölgeler bazında diğer tarımsal üretim fırsatlarını değerlendiren bir üretim yapılanması bölgemizin ve ilimizin en önemli kalkınma aracı olacağını düşünüyorum.” 

 

ÇALIŞTAYIN ÖNEMİNE DEĞİNDİ

Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli de, yaptığı konuşmada, çalıştayın önemine değindi.

Van, Hakkari, Muş ve Bitlis’ten paydaşların bir araya geldiğine dikkat çeken Rektör Şevli, şöyle dedi:

“Hayvancılık sektörünün ekonomiyi önemli ölçüde yönlendirdiği bölgemizde bu tür toplantıların yapılıyor olması sektörün istikrarı ve kalitesi açısından anlamlıdır. 3 gün sürmesi planlanan toplantıda katılımcılar, sığır, koyun, kanatlı ve arı yetiştiriciliği şeklinde 4 farklı gruba ayrılacak ve çalışma alanlarına göre katılımcılar ilgili gruba yönlendirilecektir. Gruplarda alanın uzmanı akademisyenler ile alanın uygulayıcısı pratikçiler bir arada çeşitli konularda bilgi ve deneyim paylaşımları yapacağından çıkacak sonuçlar bölge hayvancılığı açısından oldukça anlamlı olacaktır. Özellikle ulaşılması beklenen en büyük hedef, Bölgesel Hayvancılık Üretim Modellerinin oluşturulmasıdır.”

 

SONUÇLAR KAMUOYUNA AÇIKLANACAK

Çalıştayda çıkacak sonuçların daha sonra kamuoyu ile paylaşılacağını ifade eden Prof. Dr. Şevli, şunları kaydetti:
“3. günün sonunda yapılacak genel değerlendirme toplantısında hazırlanan sonuç bildirgeleri kamuoyu ile paylaşılacak ve mutabık kalınan noktalarda Bölge Hayvancılığının bundan sonraki dönemlerde uygulanacak politikalarına bu bildirgelerin bir kılavuz teşkil etmesi umulmaktadır. Özellikle önerilen hayvancılık modelleri ile yetiştirme politikaları üniversitemizin ilgili alanlarındaki akademisyenlerin çalışma konularında bir fikir vermesi bakımından da anlam ifade etmektedir. Çalışma konularını bu yönde belirleyen akademisyenlerin, oluşturacakları deneysel modellemelerde elde edecekleri bulgular, önerilen politikaların teyidini yapma açısından da önem arz etmektedir. Toplantının Bakanlık, Üniversitemiz ve özellikle de yetiştiricilerimiz için faydalı geçmesini umuyor, hepinize selam ve sevgilerimi sunuyorum.”

 

“BÖLGENİN TEMEL SORUNLARINI BİLİYORUM”

Tarım Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriya Erdurmuş, bölgenin sorunlarına aşina olduğunu söyledi.

Erdurmuş, sözlerine şöyle devam etti:

“Bölgede uzun yıllar çalışmış bir Tarım Orman Bakanlığı personeli olarak bölgenin en temel sorunlarını az çok biliyorduk, ancak burada uzun vadede planlama eksikliği, günü birlik karar alınmaması, kamu kaynaklarının da bu planlama üzerinden etkin olarak kullanılması nedeniyle çıktık bu etkinliğe. Van başlangıç olacak. Buradan 6 bölgede de ve buradaki sonuçlara bağlı olarak Orta Anadolu’da ve diğer bölgelerimizde bu çalışmalar gerçekleştirilecek. Bu coğrafyada küçükbaş, iklim buna müsait. Dolayısıyla küçükbaş üzerinden yürüyelim istedik ve bunların adımını atıyoruz.”

 

250 TL İLAVE DESTEK

Konuşmasında Türkiye genelinde tarım ve hayvancılığın durumuna değinen Erdurmuş, Türkiye’nin bölgesinde sayılı bir ülke konumunda olduğunu söyledi. Destekler konusuna da değinen Erdurmuş, GAP ve DAP projeleri ile tarım ve hayvancılık konusunda önemli çalışmalar yapıldığını ifade etti. Erdurmuş, Bakanlığın et üretimi gerçekleştiren çiftçilere yapılan desteğe ilave olarak 250 TL’lik bir desteğin de yapılacağını kaydetti.

 

HAYVANCILIKTAN UZAKLAŞILDI

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez de, bölgenin geçim kaynağının hayvancılık olduğunu ancak insanların hayvancılıktan uzaklaştığını söyledi.

Bölgede hayvancılık ve tarım ile ilgili sorunlar olduğunu ifade eden Bilmez, şöyle dedi:

“Bölgemizde eskiden hayvancılık yaşam biçimimizin bir parçasıydı. Çoğunlukla bir göçebe toplumduk, şehir hayatına geçme özlemi ve teşvikle birlikte hayvancılıktan, köyden kaçmaya çalışan bir döneme geldik. 1840’lı yıllarda bu ülkenin en ciddi problemi, göçebe toplumdan yerleşik topluma geçmek için verilen mücadeledir. Bugün yerleşik hayata geçtik ama bu sefer köyde kimseyi tutamıyoruz. Bölgemizin ciddi bir potansiyeli var. İlimizin 23 bin kilometre kare bir yüz ölçümü var, arazilerin yüzde 60’ı direk mera olarak kullanılabilecek niteliktedir. 1980 öncesi 7,5 milyon küçükbaş hayvanımız varken, bugün o rakamlar ciddi anlamda düştü.” 

 

İŞ İNSANLARINA ÇAĞRI

Batıya göç eden iş insanlarına çağrıda bulunan Vali Bilmez, şunları kaydetti:
“Buradan İstanbul’a göç eden iş adamlarını bölgemizde modern hayvancılığa öncülük etmesini bekliyoruz. Aile işletmeciliğiyle bölgemizde ciddi anlamda hayvancılığı geliştirebileceğimize inanmıyorum. Mutlaka modern hayvancılık tesislerini kurmamız lazım. İnşallah bu çalıştayda küçükbaş, büyükbaş, kanatlı ve arıcılık sektörü bölge düzeyinde ciddi anlamda masaya yatırılacak. Umuyorum güzel önerilerin ortaya çıktığı bir çalıştay olur.”  

Yapılan açılış konuşmaların ardından çalıştayın ilk sunumlarına geçildi.

Çalıştay bugün ve yarın da devam edecek. 
Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Bölge, hayvancılığı, masaya, yatırıldı,
Haber Yazılımı