Haber Detayı
01 Kasım 2019 - Cuma 15:54
 
Bölgede bir ilk
Van - Erciş karayolu üzerinde Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma, Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) ile Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezinin (ÇEMATEM) temel atma töreni gerçekleştirildi.
SAĞLIK Haberi
Bölgede bir ilk

Temel atma törenine, Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Vali Yardımcısı Faruk Bülent Baygüven, AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, Van Ticaret Ve Sanayi Odası (VANTSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş, çeşitli kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ve yüklenici firma temsilcileri katıldı. 
Sağlık Bakanlığı tarafından finanse edilecek olan, 2600 metrekare kapalı alan içerisinde, 30 yataklı  Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma, Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) ile 2482 metrekare kapalı alan içerisinde 20 yataklı Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (ÇEMATEM) projelerinin temeli atıldı. Projelerin yaklaşık maliyetinin 24 Milyon TL olduğu belirtildi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra başlayan programda konuşan Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez: “Önemli olan çocuklarımızın madde bağımlısı haline gelmemesi için tedbir almak. Toplum olarak, mlli eğitim camiası olarak tüm kurumlarımızla birinci görevimiz insanları bu bağımlılık tuzağından muhafaza etmek, kurtarmak, uzakta tutmak”dedi.

 

“PROJENİN MALİYETİ 24 MİLYON TL”

Temel atma töreninde açılış konuşması yapan Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, temeli atılan ve yapım aşamasında olan projelerin Van ve bölge illeri için çok önemli olduğuna değinerek şunları söyledi: “ Madde bağımlılığı dünyadaki tüm toplumların en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelmiştir. Van’daki madde bağımlılığının önüne geçmek için, Tuşba ilçe sınırları içerisinde Van İl Sağlık Müdürlüğü olarak bugün burada AMATEM ve ÇEMATEM hastanelerimizin temelini atacağız. Van’da ilk defa böyle güzel bir tesisisi hayata geçirmenin ilk adımını atmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu tesisin hayata geçirilmesi ile düzenli, programlı tedavilerle Van’daki madde bağımlısı ve bölgedeki madde bağımlısı gençlerimizi ve çocuklarımızı bu illetten kurtaracak ve ruhen kendilerini iyi hissedecekleri sağlıklı yaşamlarına kavuşturmak, ayrıca topluma kazandırmak için bu hastanelerimize ihtiyaç duyulmaktaydı. 2600 metrekare kapalı alan içerisinde AMATEM yani Erişkin Madde Bağımlılık Tedavi Merkezi, yine 2482 metrekare kapalı alan içerisinde ise 20 yataklı  ÇEMATEM dediğimiz Çocuk Ergen Madde Bağımlılık Tedavi Merkezi proje kapsamında yer almaktadır. 23 bin metrekare alan içerisinde yapılacak olan bu tesisimizin yaklaşık proje maliyeti 24 Milyon TL’dir. Bu güzel yatırımdan bahsederken bir başka yatırımımıza değinmeden geçmek istemiyorum. Saray ilçemizde devlet hastanemiz yoktu, diğer tüm ilçelerimizde devlet hastanemiz bulunurken, Saray ilçemizde yoktu. Saray ilçemizde de yaklaşık 7 ay önce ilçe hastanesi temelini sattık ve şuan hastanemizin yaklaşık yüzde 30’u tamamlanmış durumda. Muhtemelen 2020 yılında da bu hastanemizi tamamlayarak Saray ilçemizdeki halkımızın hizmetine sunacağız. Bu güzel yatırımdan dolayı Sayın Sağlık Bakanımıza ve ekibine çok teşekkür ediyoruz. Bu yatırımın Van ve bölge halkına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”

 

“BÖYLE BİR HASTANENİN VAN’DA OLMASI ZARURİYDİ”

Program da AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas da bir konuşma yaptı. Arvas, temeli atılan projenin önemine değinerek: “ Ülkede yatırımların durdurulduğu, özellikle de muhalefet tarafından çok dillendiriliyordu. Ama 18 yıldır AK Partinin ülkeye yaptığı yatırımları, millete dokunuşları, milleti ne kadar sevdiğini, hizmeti millet için ve Allah’ın rızasını gözeterek yaptığı hareketleri görünce de göğsümüz kabarıyor. Van’a bu 2 tane hastanemizin 30 yataklı ve 20 yataklı AMATEM ve ÇEMATEM'in çok zaruri bir ihtiyaç olduğunu biliyorduk. Geçen seneden beri Sağlık Bakanlığımız ve 3 vekillerimizle beraber hem gönül birliği ile hem il başkanımız marifetiyle, sayın valimiz ile, kurum amirlerimiz ile Van’ın eksiği olan, ihtiyacı olan yerelden genele taşıma noktasında biz de mücadelemizi veriyoruz. Bu yatırımı bize kazandıran Sağlık Bakanımız ve ekibine, sağlık il müdürlerimize de teşekkür ediyoruz. Onların da emekleri çok fazla. Van’da 400’e yakın doktor eksiğimiz vardı, biz Sağlık Bakanımızı her gördüğümüzde, kurada Van’ı unutmayacağız diyordu. İlk kurada 67, 2’inci kurada 188, 3’üncü kurada da yine 68 tane pratisyen ve uzman hekim  Van’ın eksiği noktasında sağlandı. En kısa sürede de geri kalan branşlarda da yine doktor eksiklerimiz tamamlanacak. Bölgede böyle bir hastane yok, yani alkol ve madde bağımlılığı gençlerin düşmüş olduğu o buhrandan kurtulması için ailelerin umudu, gençlerimizin tedavilerinin yapılabilmesi için bölge adına böyle bir hastanenin Van’da olması zaruriydi. 30 yataklı AMATEM hastanemizin inşaatı devam etmekte, yeni temelini atacağımız ÇEMATEM hastanesi de yine en kısa sürede neticelenir” ifadelerini kullandı. 

 

“ÖNEMLİ OLAN ÇOCUKLARIMIZIN MADDE BAĞIMLISI HALİNE GELMEMESİ İÇİN TEDBİR ALMAK”

Temel atma töreninde son olarak konuşan Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez de şunları söyledi; “Madde bağımlısı haline gelenlerin eğitimi ve tedavileri için bir tesisimiz yoktu. Ya mevcut hastanenin bünyesinde zor şartlarda hizmet veriliyordu ya da Elazığ ve daha uzaktaki illere göndermek zorundaydık. Önemli olan çocuklarımızın madde bağımlısı haline gelmemesi için tedbir almak. Toplum olarak, mlli eğitim camiası olarak, tüm kurumlarımızla birinci görevimiz insanları bu bağımlılık tuzağından muhafaza etmek, kurtarmak, uzakta tutmak. Ama bir taraftan da bulaşmış olanları tekrar topluma ve hayata kazandırmak için bunların tedavileri, eğitimleri uzun bir süreç gerektiriyor. Bunun için de uzun süredir Van’ın istediği, sayın vekillerimizin yakından takip ettiğiarsa sorunundan dolayı bu biraz gecikti. Yüklenici firmamızın da 400 günlük bir iş süresi var, onların çok daha kısa bir sürede bu tesisleri bitirip ilimize ve bölgemizin hizmetine sunacaklarına inanıyorum. Bunlar sadece birer hastane değildir, bunlar birer eğitim merkezidir. Şehrin dışında olması, bu tür hastaneler için ciddi bir avantaj. Anayol üzerinde ve 23 dönümlük alan üzerinde inşaa edilen bu tesislerimiz bittiğinde iyi bir kampüs şeklinde hizmet verecektir. Ben bu tesisin ilimize kazandırılmasında emeği geçen başta Sağlık Bakanımız olmak üzere, milletvekillerimize, sağlık il müdürümüze ve ekibine teşekkür ediyorum. Yüklenici firmamız da çok hızlı bir şekilde başladı, inşallah 400 gün değil çok daha erken bir sürede bu tesisi bitirip, Van halkının, Ağrı, Hakkari, Bitlis ve Muş’taki insanlarımızın hizmetine sunacaklardır. Bölgemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”
Haber: M. Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Bölgede, bir, ilk,
Haber Yazılımı