Haber Detayı
19 Nisan 2019 - Cuma 10:17
 
Bölgede bir ilk: Konuşan robot, fuarda Van’ı tanıtacak
Van’da, 25-28 Nisan tarihleri arasında, Mesleki Eğitim Kariyer İstihdam ve İnovasyon Fuarı (MEKİF) düzenlenecek. Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler, fuarda iki konuşan robot da bulunduracaklarını, robotlardan birinin Van’ı tanıtan konuşmalar yapacağını söyledi.
GÜNDEM Haberi
Bölgede bir ilk: Konuşan robot, fuarda Van’ı tanıtacak

25-28 Nisan tarihleri arasında; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Bitlis, Hakkari, Muş ve Van illerinden oluşan TRB2 Bölgesinde faaliyet gösteren Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) öncülüğünde, Mesleki Yeterlik Kurumu, İŞKUR, KOSGEB, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, kalkınma ajansları, TRB2 Bölgesi Valilikleri, milli eğitim müdürlükleri, kamu kurum ve kuruluşları ve özel sektör işbirliği ile Van'da ilk defa MEKİİF’19 Mesleki Eğitim, Kariyer, İstihdam ve İnovasyon Fuarı gerçekleştirilecek.
Son yıllarda önemli fuarların gerçekleştirildiği Van’da, söz konusu fuar da ilk kez gerçekleştirilmiş olacak.

 

FUARIN AMACI

Fuarla ilgili olarak gazetemize bilgi veren Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler, “Özellikle bölgedeki TRB2 bölgesi Van, Muş, Bitlis, Hakkâri illerindeki öğrencilerin yapmış olduğu inovatif projeleri ve özel okulların da, ya da özel sektörün de katılımı ile proje pazarı dediğimiz bir pazarda özel sektörle buluşturup, bunların ekonomiye kazandırılması amaçlanıyor.” dedi.

 

FUARIN İÇERİĞİ

Fuarın içeriğine ilişkin de bilgi veren Güler, “Aynı zamanda mesleki eğitimde de özellikle bölge olarak en çok zorlandığımız noktalardan birini nitelikli eleman sıkıntısı oluşturuyor. Özellikle o noktaya da biraz daha fazla değinerek, nitelikli eleman yetiştirilmesi konusunda çalışma yapacağız. Bir de gençlere yönelik kariyerlerini şekillendirirken, onlara yönelik çalışmalar, konferans, panel türü şeyler yapacağız.” diye konuştu.

 

ROBOT VAN’I TANITACAK!

Güler, fuarda iki robotun da yer alacağını ve ziyaretçiyi karşılayacağını belirterek, sözlerine şöyle devam etti: 
“Aynı zamanda gençlerin teknolojiyle buluşması anlamında 2 tane robot da getiriyoruz. Konuşan robotlardan… İnsanları karşılayacak, “hoş geldiniz” diyecek, ya da Van’ın tanıtımını yapacak… Bu bölgede ilk kez oluyor.”

 

110 PROJE KATILACAK

Fuarda yer alacak projelere ilişkin de bilgi veren Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler, şunları anlattı:
“Çalışmalarımız tamamlandı gibi. 110 civarında proje var. O da hemen hemen 130-140 stanttan oluşacak. Ama burada özellikle 105 tane yeni inovatif proje sergilenecek. Hem halka hem de özel sektöre, yani sanayiciye de sunum yapacaklar. Bunların içinde ticarileştirilebilecek varsa onlar da ticarileştirilecek.”

 

DAKA'DAN FUAR AÇIKLAMASI

Bu arada Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından da yapılan açıklama ile, fuara ilişkin bilgi verildi.
Açıklamada; "Özellikle meslek liselerine olan ilgiyi artırmak ve mesleki eğitimde farkındalık oluşturmak amacıyla Bitlis, Hakkari, Muş ve Van illerindeki öğrencilerin başarılı bilim projelerinin sergilendiği bir proje pazarı niteliğinde olacak MEKİİF’19'da öğrenci projelerinin yanı sıra Van’daki Halk Eğitim Merkezi, Mesleki Eğitim Merkezi ve diğer meslek liselerinin projeleri de sergilenecek ve meslek tanıtımları gerçekleştirilecek. Kamu ve özel eğitim kurumlarının katılım sağlayacağı MEKİİF’19’da fuar ile eş zamanlı olarak çeşitli konferans ve paneller gerçekleştirilecek. Akın Robotics tarafından geliştirilen mini insansı robot Mini Ada da MEKİİF’19 Fuarında olacak. MEKİİF’19 Mesleki Eğitim, Kariyer, İstihdam ve İnovasyon Fuarı, 25-28 Nisan 2019 tarihleri arasında Van Expo Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek." denildi.
Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Bölgede, bir, ilk:, Konuşan, robot,, fuarda, Van’ı, tanıtacak,
Haber Yazılımı