Haber Detayı
24 Nisan 2017 - Pazartesi 09:33
 
Büyükşehir, 2017 projelerini açıkladı
Van Büyükşehir Belediyesi tarafından, 2017 yılında verilecek hizmetlerle ilgili olarak uygulamaya konulacak projeler açıklandı. Belediye Başkan Vekili İbrahim Taşyapan, büyükşehir olduktan sonra belediyenin yükünün de ağırlaştığını belirterek, “Göreve geldikten sonra belediyenin bir tespitini yaptık. Nelerimiz var, nelerimiz yok? Neler yapılmış, neler yapılmamış? 1100 civarında hizmet götüreceğimiz nokta var. Projelerimizi kısa, orta ve uzun vadede gerçekleştireceğiz.” dedi.
GÜNDEM Haberi
Büyükşehir, 2017 projelerini açıkladı

Belediyenin 2017 projeleriyle ilgili olarak Hilton Otel’de basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Belediye Başkan Vekili İbrahim Taşyapan, Genel Sekreter Mustafa Yalçın ile daire başkanları katıldı.

KAYYUM ATANMASI
Proje tanıtım toplantıda bir konuşma yapan Belediye Başkan Vekili İbrahim Taşyapan, göreve nasıl geldiğini açıklayarak şunları söyledi:
“İki yıla aşkın süredir Van’da vali olarak görev yapmaktayım. Bu dönem içerisinde iki genel seçim geçirdik. Bu süre içerisinde ülkemizin çoğu yerinde büyük sıkıntılar yaşandı. Sokakların kazılması, barikatların kurulması, kamu düzeninin kabul edemeyeceği sıkıntılar yaşandı. Tabi bu süre içinde devlet gereken bütün tedbirleri adı. Tabi bu gelişmelerin arkasında bir de darbe girişimi yaşadık. Gözü dönmüş bir darbe girişimiydi. Bu süreci de birlik ve beraberlik içinde atlatmayı başardık. Daha sonraki dönemlerde OHAL ilan edildi. Geçmişte de yaşandı. Bu sürecin bir parçası olarak da belediyelerimizde belli değişiklikler yapıldı. Daha önce belediyelerde yaşanan hadiseler, geçmiş dönemlerde olan hadiseler, olaylar ve bunların sonucunda belediye başkanlarının teröre destek verme suçlarından tutuklanmaları neticesinde yerlerine kamu görevlilerinin ya da dışarıdan görevlendirme yapılması yasal hale getirildi. Van’da da belediyelerimizde bu tür görevlendirme ihtiyacı nedeniyle ben de vali olarak belediye başkan vekili sıfatıyla görevlendirildim. 17 Kasım 2016 tarihinde görevime başlamış oldum. İlçelerde de kaymakamlarımız belediye başkanlarının yerine atandı.”

NELER YAPILDI?
Göreve geldikten sonra yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Taşyapan, şöyle devam etti:
“Beş aylık süreç içerisinde belediye başkanlığı görevini ben yürütüyorum. Bu süreç içerisinde belediye içerisinde bir takım çalışmalar yaptık. Bu çalışmalar içerisinde görev yapacak arkadaşlarla ilgili tasarruflarımız oldu. Geldikten sonra belediyenin bir tespitini yaptık. Nelerimiz var, nelerimiz yok? Neler yapılmış, neler yapılmamış? Bu tespitleri yaparken, kimlerden alacağımız var, bunları çıkarmaya çalıştık. Biliyorsunuz belediye hizmetleri kesintisiz olan hizmetlerdir. Öncelikle biz hizmetlerimizin aksamamasını hedef aldık. Geldiğimizde 4 bin 300 çalışanımız vardı. Ve bu çalışanlarımızın birçoğuyla yolumuza devam etmekteyiz. Geldiğimizde kıştı zaten, diğer kurumlarımızla birlikte çok iyi bir karla mücadele gerçekleştirdik. Bu arada belediyemizin ne kadar borcu var ortaya koyduk ve bunu kamuoyu ile de paylaştık. Genel sekreterimizi atadık. Üç ay çalıştık, daha sonra İçişleri Bakanlığı tarafından Mustafa Yalçın bey genel sekreter olarak atandı. Tecrübeli bir arkadaşımız. Şu anda iyi bir ekip kurmuş vaziyetteyiz.”

SIKINTILAR
Belediyenin geniş bir alana hizmet vermek zorunda olduğunu anlatan Taşyapan, “Büyükşehir olduktan sonra belediyenin görev alanı çok genişledi. Köyler mahalle oldu. Bütün hizmetleri belediye götürüyor. Mezralar dışında 687 mahallemiz bulunmaktadır. Dolayısıyla 1100 civarında hizmet götürdüğümüz nokta var.  Yol, su, elektrik. Su ve Kanalizasyon İdaresi tüm bu yerlere su götürmekte, ne var ki hiçbirinde abone sistemi yoktur. Kısmi abonelikler var. Hatta şehir merkezimizde bile abonesi olmayan çok sayıda evlerimiz var.” diye konuştu. 

YAPILACAKLAR
2017 yılında yapılacak hizmetlerle ilgili de genel bir değerlendirme yapan Taşyapan, şunları kaydetti:
“Sağlıklı içme suyu olmayan her köye içme suyu getirme derdinde olacağız. Özellikle anayolların yapılmasına ağırlık vereceğiz. İsraftan kaçınacağız. Büyük projelerin arkasında olacağız. Ana arterler çok dar. Arıtma sorunumuz var, bununla ilgili öncesinde IPA’ya başvuru yapılmış. Bunun süresi en az 7 sene. Bu şehrin 7 sene bu projeye dayanma kabiliyeti yok. Dolayısıyla biz bunu kendi kaynaklarımızla yapabilirmiyizin peşindeyiz şu an. Bunun çalışmalarını yapıyoruz. Çöp sorunumuz devam ediyor. Çevre Birliği fazla katkı yapamıyor. İşbirliği bulamasak bu birlikten ayrılırız. Çevreyolu için Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çalışmaları var. Bunlar bitince ihaleler yapılmış zaten. Bunun dışında otogar çalışmamız olacak. Raylı sistem için fizibilite çalışması adına karar aldık. Van denizinin kıyısında yatırımlar olacak.”

PROJELER
Taşyapan’ın yaptığı genel değerlendirme ardından Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, 2017 yılı içerisinde gerçekleştirilecek projelerle ilgi slayt üzerinden bilgilendirme yaptı. 
Projeler, şu şekilde açıklandı; 
İNSAN KAYNAKLARI VE EĞİTİM DAİRESİ BAŞKANLIĞI
Van Büyükşehir Belediyesi Personel Sayısı; Memur 431, Sözleşmeli Memur : 173, İşçi (Kadrolu) : 515, Mavikent A.Ş : 345, Hizmet Alımı :  1.628, Toplam :  3.092.

İMAR VE ŞEHİRCİLİK DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2017 PROJELERİ
-Van Hükümet Konağı, -Kültür Merkezleri, -İpekyolu Belediye Binası, - Tuşba Belediye Binası, -Şehirlerarası Otobüs Terminali, -Stadyum Kompleksi,-Alışveriş Merkezleri, -Ticaret Birimleri, -Otel/Konaklama Birimleri, -Gençlik Merkezleri, -Sahil Rekreasyon Parkları, -Feribot Yolcu Terminali
-Kayak Merkezi
* Şehrin bütüncül imar planını hazırlamak üzere ilçe belediye ve kamu ve kamu yatırımlarının modern şehircilik düzeninde yapılmasının sağlanması
* Kentimizde gelişim alanları ve yeni toplu konut alanlarının belirlenmesi
* Kentin kamusal alan yerleşimi ele alınıp kentin nefes alacağı alanları oluşturmak
* Beşyolun trafiğini rahatlatmak için eski devlet hastanesinin bulunduğu bölgede çalışmalar yürütülmektedir.

VAN PARK VE REKREASYON PLANLAMA ÖNERİSİ
* İlçe belediyelerinin yapmış oldukları sahil rekreasyon projelerini bütüncül bir planlama anlayışına sahip olması için belediyemizin koordinesinde yürütülmesi
* Van’ın yazlık olarak kullanılan bölgelerinin ilave imar planlarını yapmak
* Kentin yollarını rehabilite etmek yeni alternatif yollar açmak.

YOL YAPIM BAKIM ONARIM DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2017 PROJELERİ
* Bahçesaray ilçemizde 74,4 km asfaltlama ve 20 km stabilize yol yapım çalışması 
* Başkale ilçemizde 94,9 km asfaltlama ve 30 km stabilize yol yapım çalışması 
* Çaldıran ilçemizde 59,5 km asfaltlama ve 25 km stabilize yol yapım çalışması 
* Çatak ilçemizde 99,0 km asfaltlama ve 8 km stabilize yol yapım çalışması 
* Edremit  ilçemizde 12,5 km asfaltlama (İdari iş gücü ile yapılacak) ve 22,49 km stabilize yol yapım çalışması 
* Erciş  ilçemizde 85,5 km asfaltlama, 25 km stabilize yol yapım çalışması (3 caddeye kaldırım ve drenaj çalışması da yapılacaktır.)
* Gevaş  ilçemizde 25,7 km asfaltlama ve 20 km stabilize yol yapım çalışması
* Gürpınar ilçemizde 145,1 km asfaltlama ve 45 km stabilize yol yapım çalışması
* İpekyolu ilçemizde 51,7 km asfaltlama (31 km ‘si idari iş gücü ile yapılacak) ve 60 km stabilize yol yapım çalışması
* Muradiye ilçemizde 61,8 km asfaltlama ve 30 km stabilize yol yapım çalışması
* Özalp ilçemizde 122,9 km km asfaltlama ve 25 km stabilize yol yapım çalışması
* Saray ilçemizde 34 km km asfaltlama ve 30 km stabilize yol yapım çalışması
* Tuşba  ilçemizde 119,8 km km asfaltlama (36 km ‘si idari iş gücü ile yapılacak) ve 25 km stabilize yol yapım çalışması
* İl genelinde yapılacak sanat yapısı çalışmaları kapsamında 3 adet köprü, 40 adet menfez ve 1350 metre istinat duvarı yapımı planlanmıştır. 
* Yol Yapım Bakım Onarım Dairesi Başkanlığı 2017 Yılı Yapım İşleri kapsamında merkez ve ilçelerde ihalesi yapılacak olan toplam yol ağı 1373,29 KM olup, bunun toplam yaklaşık maliyeti 211 milyon TL’dir.

ÇEVRE KORUMA VE KONTROL DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2017 PROJELERİ
Molla Kasım Mahallesinde 38.000 m2 alana mesire ve piknik alanı olarak düzenlenecektir. Kurumumuza maliyeti 1 Milyon 200 Bin TL dir. 63.000 m2 alana sahip asfalt şantiyesinin yeri park olarak düzenlenecektir. Bu çalışma kapsamında; Kısmen park alanı kısmen de piknik alanı olarak düzenlenecektir. Parkımızda şelale, havuzlar, spor aletleri ve oyun grupları ile yürüme yolları bulunacaktır. Asfalt şantiyesi üstü seyir tepe olarak düzenlenecek, halkımız Van Gölünü, Van Kalesini ve tüm şehri tepeden seyretmesi sağlanacak. Hakim tepelere ışıklı levhalarla şehrimizin ismi yazılacaktır. 30 Milyon TL ye mal olacak Sahil Bandı projemiz hayata geçirilecek. Çaldıran ilçemizde bulunan 50.000 m² park için proje başlanmış olup, Belediyemize maliyeti .1 Milyon TL dir. Muradiye ilçemize yapılacak park için 2 Milyon TL bütçeli proje yapılacaktır. Şehrimizdeki 24 adet parkımız tamamen elden geçirilip bakım onarım ve yenileme çalışmaları yapılacak, Belediyemize 4 Milyon TL lik maliyeti olacaktır. 
* Mevcut çöp alanının ıslahı; 830.000 m2 alana sahip yeni çöp depolama alanı belirlenmiş olup, proje Çevre Bakanlığı ile AB tarafından 111 Milyon 930 Bin TL lik bütçe ile ortaklaşa yapılacaktır. 
* Van Gölü sahil dip çamurunun temizlenmesi projesi 3 Milyon TL.
* Van Gölü yüzey temizliği için, katı atık toplayıcı tekne alımı maliyeti 2 Milyon TL.
Mezarlıklarla ilgili çalışmalar; Taziye evi ve camilere malzeme yardımı. 7 Milyon TL. İlçe ve köylerde bulunan mezarlıkların koruma altına alınması için 3 Milyon 200 Bin TL'ye tel örgü çevirme çalışması. Devam eden çalışmalar; Eski fidanlık alanı kişisel gelişim ve peyzaj düzenleme işi 35 Milyon TL ye ihale edilmiş olup 16 Milyon 41 Bin TL'si ödenmiştir. Geri kalan kısmı revize edilerek yeniden düzenlenecektir. Akköprü Deresi 3. Etap park düzenleme işi 29.000 m2, 2 Milyon 911 Bin TL. Özalp ilçesi park yapım işi 40.000. m2 Alan 3 Milyon 773 Bin TL, Erciş Sahil Yolu 650.000 m² ye  otomatik sulama ve aydınlatma işi 2 milyon 450 bin TL, Süphan Mahallesi Hangar projesi işi 3 Milyon 405 Bin TL. Devam eden işlerin toplamı; 51.799.400 TL. Ödenen: 10.765.500 TL, Ödenecek olan: 41.027.900 TL, 2017 Çalışmaları Toplamı: 240.357.900 TL.

SAĞLIK İŞLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2017 PROJELERİ
*6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında tüm çalışanlara eğitim verilmesi (İSG eğitimi , Risk analizi ve değerlendirme, temel ilk yardım eğitimi)
*Gıda sektöründeki iş yeri sahiplerine ve çalışanlarına eğitim verilmesi, eğitime katılımın yoğun olması için ilgili oda başkanlıkları ile ortak çalışmalar yapılması
*Kent zararlılarıyla mücadele kapsamında merkez ilçe ve mahallelerde vektörel ilaçlama çalışmasının yapılması. 3.049.000 TL 
*İlçe Belediyeleri başta olmak üzere kurulan koordinasyonla tüm gıda kollarına yönelik etkin denetimlerin yapılması
*Vektör mücadele kapsamında afiş ve broşürler hazırlanarak halkın bilinçlendirilmesinin sağlanması
*Hayvan pazarının yerinin değiştirilmesi için gerekli yer tespitinin ve proje çalışmalarının tamamlanması
*Kent merkezinde sokak hayvanlarının beslenmesi amacıyla kentin belirli noktalarına bırakılan 60 adet beslenme odağının arttırılarak 100'e çıkarılması
*Kışın donma tehlikelerine karşı sokak kedilerinin korunması amacıyla belirli noktalara 70 adet kedi evinin yerleştirilmesi
*Sokak hayvanları konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği içerisinde okullarda hayvan sevgisi temalı seminerler düzenlenmesi
*Kurban satış ve kesim yerlerinin belirlenmesi ve vatandaşları bilgilendirmek amacıyla afiş ve broşürler hazırlanması
*Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon merkezinin Mayıs ayının son haftasında faaliyete geçirilmesi
*Beyaz bayrak ödül projesi kapsamında yıl içerisinde iş yeri sahiplerine en az 4 tanıtım toplantısı yapılması. İş yerlerinin hijyen koşullarında istenen standartlara ulaşma bakımından teşvikinin sağlanması.

SOSYAL HİZMETLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2017 PROJELERİ
Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü; Nakdi Yardımlar 1 Milyon TL; 500 Aileye nakdi yardım planlanmaktadır. Ayni Yardımlar 500 Bin TL. Elektronik Sosyal Kart Projesi; 300 aileye aile nüfusuna göre 100-150-200 TL olacak şekilde yıl boyunca düzenli olarak Elektronik Sosyal Kart desteği ve 400 aileye 200 TL tek seferlik Elektronik Sosyal Kart desteği. Aşevi Hizmetleri 3.167.500 TL; 170 aileye günlük toplam  yıl boyunca toplam 497 Bin yemek verilecektir. Bölge Hastanesi, Meydan ve Yüzüncü Yıl Üniversitesinde yıl boyunca 290 bin çorba dağıtımı yapılacaktır. Ramazan Ayı içinde ihtiyaç sahibi ailelere erzak dağıtımı yapılması, dağıtılması planlanmaktadır. Çocuk ve Gençlik Hizmetleri Şube Müdürlüğü 369 Bin TL. Çocuk kreşi bünyesinde 73 öğrenciye eğitim verilmektedir. Öğrenci ve çalışanlar için günde 3 öğün yemek çıkarılmaktadır. İki servis aracı hizmet vermekte olup, çocukları evlerinden alıp eğitim sonrası evlerine bırakmaktadır. 2017 yılında kapasitenin 90 öğrenciye çıkarılması planlanmaktadır. Yaşama ilk adım projesi kapsamında 1000 adet anne bebek bakım seti ve kitabı dağıtımı yapılması. 12 Bin TL. Süphan Çocuk Eğitim ve Yaşam Merkezi projesi kapsamında 6-10 yaş grubundaki çocuklara yönelik faaliyet yürütecek çocuk eğitim ve yaşam merkezinin kuruluş çalışmaları tamamlanmıştır. Çocuk merkezimizde resim, müzik, hat sanatı, ebru sanatı, futbol, hentbol, voleybol gibi dallarda kurs ve eğitim çalışmaları için gerekli başvurular yapılmış olup proje kabul edilmiştir. İki ay içerisinde faal hale getirilecektir. 357 Bin TL.

ENGELLİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
Engelli Ulaşım Aracı Projesi ; Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde engelli müracaatçıların evlerinden sağlık kuruluşlarına ve sağlık kuruluşlarından ise evlerine nakil hizmetlerinde kullanılmakta olan 1 adet engelli aracı bulunmaktadır. Engelli aracından faydalanmak üzere halen 56 kişilik veri kaydı mevcuttur. Engelli bireyin ve ailesinin psikolojik, sosyal ve ekonomik sorunları saptanması ve sorunların çözümüne yönelik çalışmalar yapılması. Engelsiz park ve yaşam alanı 2017 yılı içerisinde Engelsiz Park ve Yaşam alanı Projesi yapılmıştır. 2017 yılı içerisinde Engelliler ve aileleriyle birlikte Engelliler Haftası etkinlikleri düzenlenmesi yapılacaktır. 10 Bin TL. 2017 yılında İlimiz merkez ve İlçeler dahil olmak üzere 3 adet Engelli araçları Şarj İstasyonu kurulacaktır. 45 Bin TL.

MEZARLIKLAR ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
Aile Mezarlığı uygulamasına geçilerek 694.000 m2 alan Kurubaş mevkiinde yapılması.

ETÜT VE PROJELER DAİRESİ BAŞKANLIĞI
Birim yeni kurulmuştur. Şehrimize ve Belediyemize gerekli krediler ve projeler konusunda çalışmalara başlamıştır.

İTFAİYE DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2017 PROJELERİ
AKUT ( Arama Kurtarma Derneği ) ile yardımlaşma ve işbirliği protokolü imzalamak. Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile işbirliği ve yardımlaşma protokolü imzalamak. İtfaiye Teşkilatının deprem ve doğal afetlerde kullanılacak arama kurtarma malzemeleri alımı gerçekleştirilecek. 26 adet tam donanımlı ve teknolojik itfaiye aracı alımı; Yüksek kabiliyetli ve teknolojik donanımlarla desteklenmiş itfaiye araç teminlerinin gerçekleştirilmesi. 2017 yılı itibari ile alınacak olan araçlar 22.000.000,TL 
AKOM;    AKOM Şube Müdürlüğünde görev yapacak teknik personel istihdamının sağlanması ve eğitim alanlarının oluşturulması, Türkiye Belediyeler Birliği tarafından hibe edilen 28 metre merdivenli itfaiye aracı hizmete alındı. Merkeze ve hizmet binası olmayan tüm ilçelere İtfaiye Hizmet binası yapılacak.

BİLGİ İŞLEM DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2017 PROJELERİ
Kentsel Faaliyetlerin yerine getirilmesinde karar verebilmek için ihtiyaç duyulan planlama, altyapı, mühendislik, temel hizmetler ve yönetimsel bilgileri hızlı ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmek amacıyla oluşturulan, konumsal bilgi sistemidir. Bina, kapı numaralarının güncelleştirilerek Kent Bilgi Sisteminde doğru veri elde edilmesini sağlamak ve buna bağlı olarak ilçe haritasının güncel olarak üretilmesi. Afet durumunda belediye hizmetlerinin durmaması, otomasyon sistemin sağlıklı işlemesi açısından afet öncesi otomasyonda yapılan her işlemin eş zamanlı olarak daha korunaklı bir alandaki sistemlere taşınması ve afet anında kullanılması projesidir. Van Büyükşehir Belediyesi il sınırları içerisinde bulunan turistik yerlerin veya yoğun merkezlerin canlı olarak web sitemiz üzerinden yayınlanması projesidir. Vatandaşlarımızın tüm belediyecilik hizmetlerine online erişmelerini sağlayan istek, öneri, şikayet ve diğer uygulamalarının bütününün bilişim ürünleri üzerinden erişebildikleri ve iş süreçlerini takip edebilecekleri uygulamanın adıdır. Vatandaşlarımıza 7/24 hizmet verecek problemlerinin çözümü ve takibinin yapılması için çağrı merkezimiz kurulacaktır. Kısa Mesaj ile Şikayet Gönderebilme, Kısa Mesaj İle Şikayet Sorgulama kayıtlı mükelleflerin borçlarının ödeme dönemi geldiğinde veri tabanına kayıtlı tüm telefonlar ve mükellefler ücretsiz aranarak borç bilgisi yada belediyemizin yapmış olduğu hizmetlerin anlatımı yapılacaktır.

FEN İŞLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2017 PROJELERİ
Muradiye İtfaiye Binası Yapım İşi, Erciş Mezbahane Binası Yapım İşi. Otobüs Harekat Amirliği Yapım İşi, Çok Katlı Otopark Yapım İşi, Hayvan Barınağı Yapım İşi.

KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2017 PROJELERİ
*Kültür Sanat galerisi İpekyolu ilçesi Vali Mithat Bey mahallesi
*Kent Müzesi Cumhuriyet caddesi 45 sokak
*Süreli yayın , Sanat ve edebiyat yayınları yayınlanacak
*El Sanatları ve Girişimcilik kursları
*Mehter Takımı
*Dezavantajlı Vatandaşlara yönelik kültür ve sanat etkinlikleri ;
*Kadınlara yönelik eğitim, kurs ve sağlık programları 
*Turizmin geliştirilmesi amacıyla her türlü tanıtım, eğitim, fuar ve kent günleri 
*Sinema, Fotoğraf, Tiyatro, Dinleti ve Sempozyum günleri 
*Gençlere ve Çocuklara yönelik Kültür Sanat etkinlikleri 

ZABITA DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2017 PROJELERİ
Van Büyükşehir Zabıta Daire Başkanlığına vatandaşların daha kolay ulaşılabilmesi için 153 Alo Zabıta İhbar hattı ve 0530 297 53 53 ‘ WhatsApp İhbar Hatları hizmet vermektedir. Ayrıca tüm operatörlerden 0432 216 73 42-43 veya 444 44 65 numaralı telefonları arayabilecekler. Belediyece kurulan hat sayesinde vatandaş 7/24 sorun, öneri ve taleplerine karşılık bulabilecek.
İŞ YERİ DENETİMİ ÇALIŞMALARI; İlimizde faaliyet gösteren 47 adet iş yeri eğitici ve öğretici tutum sergilenmek sureti ile denetlendi. Esnaflarımızın halkın sağlığını ilgilendiren konularda daha hijyen ve daha hassas davranmaları yününde uyarıldı. Denetimlerde elverişsiz koşullarda ürettim yapanlar hakkında gerekli cezai işlemler uygulandı.
KALDIRIM İŞGALLERİ ;Zabıta ekiplerimiz ilçe zabıta ekipleriyle birlikte ana arterler başta olmak üzere ara sokaklar ve çarşı merkezine bağlanan bütün caddelerdeki kaldırım işgallerinin bertaraf edilmesi için çalışmaları sürdürmekte. Özellikle kaldırım işgallerinde en dikkat çekici ihlali ise gelişi güzel işyerlerinin önüne bırakılan soğutucu çeşitli firmalara ait dolaplar oluşturmakta, buna ilişkin söz konusu firmaların yetkilileri ile Zabıta Daire Başkanlığında ve işyerlerinde görüşülerek alınması gereken önlemler görüşüldü ve yakın sürede bu duruma ilişkin önleyici ve caydırıcı tedbirlerin alınması yönünde kendileri uyarıldı.
YAYA VEYA ARAÇ YOLUNU İŞGAL EDEN ESNAFLARIN İŞGALİNİN KALDIRILMASI; İş yerlerinin ön tarafında teşhir veya satış amacı ile konulan işgaller kaldırıldı. İş yerinin ön tarafını işgal etmekte ısrar eden iş yeri sahiplerine gerekli ikaz  yapıldı.
SEYYAR SATICI FAALİYETLERİN ÖNLENMESİ ÇALIŞMALARI; Büyükşehir ve ilçe Zabıta ekipleri koordineli bir şekilde Ana arterler başta olmak üzere sokak, park ve meydanlarda sağlıksız olarak satış yapan  seyyar satıcılar hakkında 5393 Sayılı Belediye Kanunun 15/m maddesi ile 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu gereğince gerekli yasal işlem yapıldı. Cumhuriyet, Hacıbekir, kazım Karabekir, iskele, sıhke , Hastane Ordu caddesi ve Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi  çevresini mesken tutmuş olan seyyar satıcılara yönelik çalışma yapılmaktadır.
DİLENCİLERLE İLGİLİ YAPILAN ÇALIŞMALAR; Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri, kentteki düzeni sağlamak amacı ile rutin hale getirdiği 'dilenci' operasyonlarını sürdürüyor. Bu kapsamda 2017 yıllı  kent dışından gelen ve dilencilik yapan insanların sayısında yaşanan artıştan dolayı zabıta ekipleri düzenli olarak her gün  operasyon gerçekleştirmekte. Zabıta Daire Başkanlığımız mıntıka ekipleri ve Dilenci müdahale ekibimizin 2017 yıllı içerisinde yaptığı çalışma neticesinde 351 şahıs dilencilik yaparken yakalanmış ve bunlardan kişi üzerinde yapılan üst aramasında toplam 3.500 TL'ye el konulmuş, Büyükşehir Belediyemiz hesabına Mali Hizmetler Daire Başkanlığı veznesinde hizmet bedeli olarak yatırılmıştır. Dışarda kalan evsiz ve mağdur 5 vatandaşı belediye zabıta ekiplerimiz bir otele yerleştirmişlerdir.
BERBERLER VE KUAFÖRLERİN SORUNLARI İLE İLGİLİ İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI; Berber Ve Kuaförlerin Sorunları Masaya Yatırıldı. Van Büyükşehir Belediye Zabıta Daire Başkanlığı ve Berberler ve Kuaförler Odası tarafından bilgilendirme ve istişare toplantısı düzenlendi. 
HURDACILAR VE KAÇAK KÖMÜR ODUN SATIŞI YAPANLAR TAHLİYESİ; Merkezde faaliyet gösteren hurdacılara, hurda depolarını şehir dışına nakletmeleri konusunda tebligat yapıldı. Tebligat neticesinde hurda depolarının şehir dışına tahliye edildi. İl merkezde kaçak kömür ve odun satışı yapanlar hakkında gerekli işlemler yapılıp kömürcüler sitesine yönlendirilmişlerdir.
GÖRÜNTÜ VE SES KİRLİLİĞİ İLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI; İlimizde görüntü kirliliğine sebep olan her  türlü atık toplatılarak olumsuzlukların giderilmesine çalışıldı. Çevre ve görüntü kirliğine neden olan baraka ekiplerimizce yıkıldı. Belediye emir ve yasaklarına uymadan sağlıksız ortamda, sokak veya caddelerde mahalle halkını rahatsız ederek megafonla satış yapan 11 adet seyyar satıcının megafonları söküldü.

EMLAK İSTİMLAK DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2017 PROJELERİ
*Edremit ilçesi, Suphan mahallesi, Gıda Toptancılar Sitesi civarında 1 Km’ lik imar yolu açılmıştır. Şamran kanalına kadar (30 m’lik imar yoluna ) olan yolun 400m ‘lik kısmı açılacaktır.
*İpekyolu ilçesi, Topçuoğlu mahallesinde 20 m imar yolunun açılması çalışmaları yapılmış müştemilat bedelleri tespit edilmiş, terkin işlemleri yapılmıştır. Yaklaşık 800 m olan yolun açılması için çalışmalar devam etmektedir.
*İpekyolu ilçesi, Selimbey mahallesi, 30 m imar yolunun açılması için kısmen sınır tespiti ve bina-yapı tespiti yapılmıştır.      
*İpekyolu ilçesi, Hanikoğlu mahallesi, Şabaniye yolu devamı 30 m‘lik imar yolunun 1500 m ‘sine kadar sınır tespiti ve bina tespiti yapılmıştır.1500m sonrası çalışmaları devam etmektedir.
*İpekyolu İlçesi, Akköprü deresinin ıslah çalışmaları için rekreasyon ve yol çalışmaların da 4. etap kamulaştırma neticesinde hak sahipleri ile 3.242.767,52 TL toplamında uzlaşma sağlanmış ödeme ve tescil işlemleri başlatılmıştır.
*İpekyolu İlçesi, Tepebaşı mahallesi Akköprü deresi, ilçe otogarının bulunduğu alandan, yıkılan askeri lojmanların bulunduğu yola kadar, kısmen 20 m kısmen de 15m olan imar açılacaktır.(yaklaşık 1600m)
*Kent ormanı ve mesire alanı çalışması kapsamında 20 alanda yapılan tespitler sonucu Tarım İl Müdürlüğü ve Defterdarlık‘tan yer tahsisi talep edilmiştir.
*Park alanı çalışması kapsamında 4 adet taşınmazın Defterdarlıktan tahsisi talep edilmiştir; Beşyol eski Defterdarlık yeri, Maraş caddesi eski Araştırma Hastanesi yeri, Ordu caddesi Merkez Komutanlığı yeri, Eski vali konağı karşısı eski orduevi yeri.
*İlçelerde yapılacak olan yol yapım, Fen işleri ve İtfaiye kampüsü için 5 ilçenin Defterdarlık’tan yer tahsisi istenmiştir.  

MAKİNA İKMAL DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2017 PROJELERİ
23.09.2016-31.03.2017 tarihleri arasında tamiri yapılan araç sayısı ile, sahip olunan araç sayıları açıklandı.

İŞLETME VE İŞTİRAKLAR DAİRE BAŞKANLIĞI 2017 YILI FAALİYETLERİ
Yeni Otogar Yapımı - Maliyeti : 30.000.000 TL, Sebze Hali Yapımı-Maliyeti  : 20.000.000 TL

DEPREM RİSK YÖNETİMİ VE KENTSEL İYİLEŞTİRME DAİRE BAŞKANLIĞI 2017 YILI FAALİYETLERİ
Van’ın Detaylı Jeolojik Haritalarının yapılması, Deprem Sonrası riskli Yapıların CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) kayıt edilmesi ve yıkımlarının takip edilmesi, Rezerv Alanları Tespit edilerek Kentsel dönüşüm Projeleri Yapılması, Mayıs Ayının Son haftasında Çalıştay Düzenlenmesi

İLİMİZDE ÇALIŞAN TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI SAYILARI
1- Belediye Otobüs Sayısı: 93 + 4 adet körüklü Otobüs, 2- Halk Otobüsü Sayısı: 106, 3- Dolmuş Sayısı : 268.

MUHTARLIK İŞLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2017 YILI FAALİYETLERİ
2017 Yılı Şubat, Mart ve Nisan Aylarında 13 İlçemizde Yapılan Toplantılarda Dile Getirilen Taleplerin Karşılanması.

TARIMSAL HİZMETLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2017 YILI FAALİYETLERİ
*Tarımsal verimliliği ve ürün çeşitliliğini artırmak için sulama ve suyu bulunan bölgelerde sulanabilir arazilerin sulamaya açılmasını sağlamak,
*Hayvan ıslahı,
*Ağaçlandırma çalışmaları yapmak,
*Kooperatifçiliği teşvik etmek,
*Kadın ve engellilerin üretime katılmasını sağlamak,
*Üretilen ürünlerin muhafazasını sağlamak,
*Meraların ıslahını gerçekleştirmek,
2017 DE TOPLAM 37 ADET PROJE BEDELİ: 36 milyon 280 bin 988 TL.

VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VASKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
VASKİ Genel Müdürlüğü Personel Sayısı; Memur : 102, Sözleşmeli Memur : 28, İşçi (Kadrolu) : 115, Hizmet Alımı : 724, Toplam:969. 
Van Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü 2017 projeleri de detaylı olarak anlatıldı.

MALİ  HİZMETLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI
*Van Büyükşehir Belediyesi bütçesi : 663.000.000 TL 
*VASKİ Genel Müdürlüğü bütçesi : 175.000.000 TL
*2017 Yılı Esnafa ödenen miktar : 155.000.000 TL

Haber: Adil HARMANCI

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör: Adil Harmancı
Etiketler: Büyükşehir,, 2017, projelerini, açıkladı,
Haber Yazılımı