Haber Detayı
23 Nisan 2019 - Salı 16:51
 
Büyükşehir, ilk meclis toplantısını yaptı
Van Büyükşehir Belediyesi'nde, 31 Mart seçimlerinin ardından yeni dönemin ilk meclis toplantısı yapıldı.
GÜNDEM Haberi
Büyükşehir, ilk meclis toplantısını yaptı

31 Mart’ta yapılan yerel seçim sonuçlarının ardından yeniden oluşan Van Büyükşehir Belediye Meclisi, ilk toplantısını gerçekleştirdi. Meclise başkanlık eden Büyükşehir Belediyesi Başkanı Bedia Özgökçe Ertan, halka teşekkür etti.

Özgökçe Ertan, ilk meclis toplantısında yaptığı konuşmasında şunları söyledi; “Tüm seçmenin bir siyasi partiyi seçmesi düşünülemeyeceğine göre doğası gereği yerel yönetim meclislerinde de farklı siyasi partilerden temsilciler bulunacaktır. Burada bir siyasi partinin diğerlerini değersizleştirmesi, hiçe sayması, ötekileştirmesi olmamalıdır, çünkü bu tutum kente bir şey katmaz, geliştirilmesini düşündüğümüz demokrasiye bir şey katmaz....”

 

“YOKSULLUK, İŞSİZLİK...”

“Mazbatamızı alıp göreve başladığımız andan itibaren coşku, beklenti ve umudu halkımızın gözünde görüp htim” diyen Özgökçe Ertan; “Seçildiğimiz ilk günden bu yana adaleti, liyakatı ve demokratik bir çalışma ortamını; ama en önemlisi bizi buraya Van’ın sorunlarını çözmek için gönderen Van halkına hizmet etmenin sorumluluğunu taşımayı, her çalışmada bu duyguyla hareket etmeyi düstur edindik. Ama bunlardan çok daha yakıcı ve çok daha ciddiye almamız gereken durum ise yoksulluk ve işsizliktir” dedi.

 

“BELEDİYENİN BORCU 1 BUÇUK MİLYAR TL...”

“Kimsenin işinde, aşında, ekmeğinde gözümüz yok, hesabımız yok ama bunu net şekilde belirtmek isterim ki çalışmayana, üretmeyene, Van’a hizmet etmek gibi bir derdi olmayana, 'avantadan kolay para kazanırım' diyenlere hiç ama hiç hoşgörümüz olmayacaktır” diyen Özgökçe Ertan, belediyenin borcuna ilişkin de; “Belediyecilik hizmetleri dışında kentin var olan sorun alanlarına anlamlı bir dokunuş yapabilmemiz için kaynak gerekir. Bunlardan bir tanesi kayyum döneminde kaynakların hoyratça kullanılıp yüklüce borç bırakılmış olmasıdır. Belirteyim ki; büyükşehir belediyesinin mevcut borç durumu 1 buçuk milyar TL’nin üzerindedir.” ifadelerini kullandı.

Özgökçe Ertan, konuşmasının devamında; “Yine daha önce de bir araya geldiğimiz gerek daire başkanlarımıza gerekse de diğer yetkili arkadaşlarımıza da çokça ifade ettik. Van halkına hizmet ederken sorumluluk bilinciyle hareket ettiğimiz sürece belediyemiz içerisinde çalışan emekçilerimizin siyasi görüşü değil esas aldığı halkçı belediyecilik ilkeleri önemlidir bizim için. Ve birlikte yola çıkacaksak da ancak bu ilkeler ışığında yola çıkabileceğimizi bir kez daha vurgulamak isterim.” diye konuştu.

Özgökçe Ertan, “Bizim bugün ve bundan sonraki tüm toplantılarımızda alacağımız her kararı, aynı zamanda kadınından, gencine, yaşlısından engelli bireyine ve çocuğuna kadar her bir Vanlıyı doğrudan etkileyecek, gelecekleri adına hayati bir öneme sahip olduğunun bilinciyle almalıyız, bu kararları öyle vermeliyiz. Halkçı bir belediyecilik modelini Van’dan başlatıp tüm bölgeye yaymanın iddiasındayız. Bunun ilk aşaması da meclis toplantılarımızı halka açık bir şekilde yaparak, demokratik sürece halkı dâhil edecek şeffaflıkta kararları hayata geçirerek olacaktır. Bizim siyasi geleneğimizde şeffaflık, demokratik yönetim biçimi, halkın doğrudan yönetim şekline dâhil olması esastır. Halkçı belediyelerde yolsuzlukla, usulsüzlükle karşılaşmak çok daha zordur, zamanla hep birlikte tanık olacağız.” diye kaydetti.

Alacakları kararlarda katılımcılığın esas alınacağını belirten Özgökçe Ertan, şu ifadeleri kullandı; “Van’a dair vereceğimiz kararlarda; Kent Konseyi, Odalar, Dernekler, Muhtarlar, kurum ve kuruluşların içinde olduğu ve sosyal araştırmalar neticesinde çeşitli yöntemlerle Van halkının doğrudan veya dolaylı olarak katılımı esas olacaktır. Üreteceğiz. Hizmete ve üretime dair istihdam sağlayacağız...”

“Kadın kazanımlarını yeniden inşa edeceğiz” diyen Özgökçe Ertan, açıklamalarını şu ifadelerle tamamladı; “Yine özellikle Van gölü ve havzası gibi bir zenginliğimizi korumanın sorumluluğunu derinden hissediyoruz. Bizler aynı zamanda yalnızca insana karşı değil, bitki ve hayvan türlerine, suya, toprağa, havaya, tarihsel varlıklara karşı da sorumluyuz. Özellikle kadın belediyeciliği perspektifiyle kentin yeşil alanlarını genişletecek ve kentin ekolojik sınırlarını da gözeten planlamalara, karar alma süreçlerine gideceğiz. Son olarak şunu belirtmek isterim ki, kendimizi de kentimizi de biz yöneteceğiz. Anadilde eğitim ve çok dillilikten, cinsiyet eşitlikçi eğitim anlayışına kadar, kadınların kültürel ve sanatsal alanda çalışmalarını görünür kılacak çalışmalarını hayata geçirmeleri için her türlü çabayı ortaya koyacağız.”

Konuşmanın ardından 1. ve 2. Meclis Başkanvekili seçimi gerçekleşti. Oy kullanımının tamamlanması ile birlikte sandıktan çıkan sonuçlarla 1. Başkanvekilliğine Cemil Komi, 2. Başkanvekilliğine ise Canan Gündoğdu seçildi. 

/ Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Büyükşehir,, ilk, meclis, toplantısını, yaptı,
Haber Yazılımı