Haber Detayı
22 Nisan 2017 - Cumartesi 09:54
 
'Buzağı Hastalıkları' Van'da tartışılacak
Van İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Van Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası tarafından, 26-29 Nisan tarihleri arasında, “Buzağı Hastalıkları” konulu sempozyum düzenlenecek.
SAĞLIK Haberi
'Buzağı Hastalıkları' Van'da tartışılacak

Alanında isim yapmış birçok veteriner hekim, konuyla ilgili uzmanlar ve akademisyenlerin katılacağı belirtilen sempozyumda, özellikle buzağı ölümleri, buzağı hastalıkları konuları masaya yatırılacak. Sempozyuma ilişkin dün düzenlenen toplantıda konuşan Van Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner, “Bizim, özellikle buzağıların ölümüne yönelik bazı çareler üretmemiz gerekiyor. Bu yönüyle bunu engelleyecek ve ortadan kaldıracak tedbirleri görüşmek, önemli bazı veriler oluşturmak maksadıyla Veteriner Hekimler Odası ile beraber ortak bir çalışmaya imza atıyoruz.” dedi.

Sempozyumla ilgili olarak İskele Caddesi üzerinde bulunan Tarım ve Hayvancılık Van İl Müdürlüğü binasında basın toplantısı düzenledi.
İlk açıklamayı Van Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner, yaptı. 

“ÇARE ÜRETMEK LAZIM”
Büyükbaş hayvan ölümlerine dikkat çeken Altuner, şunları söyledi:
“Bizim özellikle buzağıların ölümüne yönelik bazı çareler üretmemiz gerekiyor. Bu yönüyle bunu engelleyecek ve ortadan kaldıracak tedbirleri görüşmek, önemli bazı veriler oluşturmak maksadıyla Veteriner Hekimler Odası ile beraber ortak bir çalışma yapmaya karar verdik. Başkanımızın da gayretleriyle ilimizde bir sempozyum yapacağız. Bakanlığımızın da katkılarıyla 26-29 Nisan tarihleri arasında ‘Buzağı Hastalıkları Sempozyumu’ adı altında bir etkinlik düzenleyeceğiz.”

HAZIRLIKLAR TAMAM
Sempozyum için tüm hazırlıkların yapıldığını ve sempozyum gününü beklediklerini ifade eden Altuner, şu bilgileri verdi:
“Sempozyuma Türkiye’nin her tarafından veteriner hekimler, konuyla ilgili olan sorumlular ve uzmanlar katılacaklar. Burada buzağı hastalıklarıyla ilgili bütün konular masaya yatırılacak. Bunların da engellenmesine yönelik çareler bulunmaya çalışılacak. Yüksek bir oran arz eden buzağı ölümleriyle ilgili bir çare üretmek gerekiyor. Bu yönüyle ulusal bazda bütün Türkiye’deki uzmanların, bakanlık temsilcilerimizin, il müdürlüklerinin, üniversitelerin ve veteriner hekimlerin katılacağı bu sempozyum bizim ilimiz açısından son derece önemlidir.”

 

DESTEKLERDEN SÖZ ETTİ
Büyükbaş hayvan üreticiliğinin gelişmesi için belli başlı desteklerin de verildiğini anlatan Altuner, şunları kaydetti:
“İlimizde 160-170 bin civarında büyükbaş hayvan varlığımız var. Buzağı ölümleri aslında engellenebilse bu sayının çok kısa süre içerisinde çok daha yüksek rakamlara ulaşması mümkündür. Türkiye açısından da bu böyledir. Bu da hayati bir önem arz ediyor. Buna yönelik bakanlığımızın da buzağıyı hayatta tutmaya yönelik başlattığı bir takım destekler var. Şu anda yürürlükte olan buzağı desteği bu yönüyle önemlidir. Biz buzağı başına 350 TL hibe desteği veriyoruz. Bu buzağıların soy kütüğüne kayıt olması durumunda bu destek 500 TL’ye çıkıyor. Ayrıca döl kontrol projesine de dahil olmaları durumunda da 50 TL destek veriyoruz. Buzağıları hayatta tutmak, hayvan varlığını yükseltmenin tek yoludur.”

 

“ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA”
Van Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Lokman Aslan da, katılım kalitesi nedeniyle sonuç bildirgesinin bilimsel katkı anlamında etkili ve faydalı olacağını belirterek, düzenleyici kurum olarak sempozyum hakkında şu bilgileri paylaştı: “Sempozyuma destek veren İl Tarım Müdürlüğü’ne ve Tarım Hayvancılık Bakanlığı’na teşekkür ediyoruz. Van Veteriner Hekimleri Odası olarak ülkemizin büyük sorunlarından biri olan buzağı hastalıklarının tartışılacağı sempozyum fikrini ilk getirdiğimizde, müdürümüz ‘bakanlığımızla beraber bunu yapabiliriz’ dedi. Biz de ulusal bazda düşünmüştük. 16 Nisan’da referandum olmasından dolayı ertelemek zorunda kaldık. 26 Nisan’a erteledik. Ulusal başladık ilk olarak, ancak Azerbaycan, Nahcivan, İran, Kanada’dan bilim adamlarının katılım sağlamasıyla birlikte işler biraz değişti. Aynı zamanda hayvan besleme, iç hastalıklar, patoloji cerrahi dalında Türkiye’de söz sahibi olmuş hocalarımızı davet ettik. Tarım İl Müdürlüğü sağ olsun bu konuda çok ciddi çalıştı. Bilimsel olarak çalışmaların tartışılacağı bir sempozyum olacak. Birçok kişinin katılacağı önemli bir çalışma olacak. Yapılan çalışmanın ardından çıkacak olan sonuç bildirgesinin, ülkemize çok büyük faydaları olacak.”

 

VETERİNER HEKİMLER HAFTASI
Sempozyumun Veteriner Hekimler Haftası’na denk geldiğine de dikkat çeken Aslan, “Aynı zamanda veteriner öğrencilerimizle birlikte Veteriner Hekimler Haftasını da kutlamış olacağız sempozyum gününde. Veteriner hekimi öğrencilerimiz için de bir panel yapacağız. Nisan ayının son haftasında da Türkiye’den büyük bir katılımla haftamızı da kutlamış olacağız. Burada da emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.”  

Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör: Adil Harmancı
Etiketler: 'Buzağı, Hastalıkları', Van'da, tartışılacak,
Haber Yazılımı