Haber Detayı
29 Nisan 2017 - Cumartesi 09:51
 
Buzağı ölümleri 3 gün boyunca Van'da tartışıldı
Van Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından organize edilen “Buzağı Hastalıkları Sempozyumu” sonuçlandı. Altı başlık altında hazırlanacak olan sonuç bildirgesinde “hastalığın çıkmadan önlenmesi” gerektiği vurgusu dikkat çekti.
GÜNDEM Haberi
Buzağı ölümleri 3 gün boyunca Van'da tartışıldı

Double Tree By Hilton Van Oteli’nde 26 Nisan günü start alan “Buzağı Hastalıkları Sempozyumu” dün değerlendirme paneli ile son buldu.
Birçok ilden veterinerin takip ettiği değerlendirme panelinden önce sabah seansında 7, 8 ve 9’uncu oturumlar gerçekleştirildi.
 

İSHAL NEDENLERİ
7’inci oturumun konusunu “Buzağı ishallerinin nedenleri ve tedavileri” oluşturdu.
Prof. Dr. Süleyman Kozat’ın yönettiği oturumun ilk sunumunu Kırıkkale Üniversitesi’nden Doç. Dr. Naci Öcal yaptı. 
Su kaybının ve gıdaya bağlı etkenlerin ishallere neden olduğunu belirten Öcal, buna karşı meme sağlığının korunması, buzağı sağlığının korunması, erken tanı konulması, kaybolan su yerine oral sıvılar verilmesi, beden ısısının ayarlanması ve uygun antibiyotikler verilmesi gerektiğini söyledi.
Öcal, tedaviye giden veteriner hekimlerin de hemen olay yerinden ayrılmaması ve en az 2 saat tedaviyi takip etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
İkinci sunumu da YYÜ’den Doç. Dr. Cumali Özkan yaptı. 
İshalli buzağılarda hiperkalemi ve tedavisi üzerinde sunum gerçekleştiren Özkan, potasyum dengesine dikkat çekti.
Hiperkaleminin vücutta potasyum seviyesinin düşmesi olduğunu ifade eden Özkan, dışarıdan fazla potasyum alınmasının ve böbreklerde potasyum azalımının ölümlere sebebiyet verdiğini belirterek, damar içi sıvı tedavisi ve insülin-glikoz tedavisi ile sorunun önüne geçileceğini sözlerine ekledi.

 

KEMİK KIRILMASI
8’inci oturumu ise, Prof. Dr. İsmail Alkan yönetti. 
Buzağılarda kemik kırıklıkları konusunun işlendiği oturumda ilk sunumu yapan Selçuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Arıcan, video gösterim eşliğinde Konya’daki çiftlik deneyimlerini ve sonuçlarını paylaştı. 
Kırık tedavisinde mutlaka röntgen kullanılması gerektiğini ifade eden Arıcan, tek tedavi şeklinin de bandaj olduğunu aktardı. Prof. Dr. Arıcan, sahada çalışan veterinerlere penisilin ve ağrı kesici kullanmalarını önerdi.
İkinci sunumu yapan Mustafa Kemal Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ramazan Gönenci, buzağılarda göbek kordonu bakımını ve ortaya çıkan hastalıkları anlattı. 
Göbek kordonuna bağlı buzağı ölümlerinin esas kaynağının hijyen ve çevre sorunu olduğunu ifade eden Gönenci, altık ve zemine dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekti.
9’uncu oturumda ise kısa bir sunum yapan Van Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Doç. Dr. Loğman Aslan, sempozyumun son konuşmacısı olduğunu ifade ederek tüm katımcılara ve emeği geçenlere teşekkür etti.

 

DEĞERLENDİRME PANELİ
Sempozyumun öğleden sonraki bölümünde ise değerlendirme paneli düzenlendi ve sonuç bildirgesinin içeriğine ilişkin bilgi verildi.
Sadece teşekkür konuşmalarının yapıldığı değerlendirme toplantısına katılan tüm konuşmacılar sempozyumun çok yararlı geçtiğine vurgu yaptı.
Kırıkkale Üniversitesi’nden katılan Prof. Dr. Oğuz Kul, Van’da çok iyi ağırlandıklarını belirterek, “Böyle bir etkinliğin 7’incisi bile düzenlense ben yine tümüne gelirim, ilk intiba çok önemli. Sizlere çok teşekkür ediyorum” dedi.
Van Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Doç. Dr. Loğman Aslan da, sempozyum süresince yaşananları anlattı. Aslan, 300 öğrencinin katıldığını, 20’ye yakın hocanın sunum yaptığını, Nahçıvan dahil 20 üniversiteden katılım olduğunu, 180 kişinin semineri takip ettiğini ve 220 kişinin otelde ağırlandığını ifade etti.

 

SONUÇ BİLDİRGESİ
Sempozyumun sonuç bildirgesi daha sonra ayrıntılı olarak kaleme alınacak. Ancak bunun öncesine kısa bir açıklama yapan sempozyum düzenleyicisi kurumlardan Van Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Doç. Dr. Loğman Aslan, kısa bir bilgi verdi.
Sonuç bildirgesinin 6 başlıktan oluşacağını ifade eden Aslan, şunları söyledi:
“Sonuç bildirgesi altı başlıktan oluşuyor. Şunları bildirgeye alacağız; Hastalık başlamadan önce tedbir alınmalı. Diğeri de eğitim meselesi, çiftçiler, veterinerler ve tarım il müdürlüklerindeki, hekimlerin eğitilmesi gerekiyor. Bu eğitimler verilirken öncelik sırasının belirlenmesi. Diğer bir başlık da immunulojik çalışmalara ağırlık verilmeli. Aşılamanın nasıl yapılacağı netleştirilmeli, milli seferberlik ilan edilir gibi. Ayrıca bu sempozyumda ortaya çıktı ki Türkiye’de buzağı ölümleri yüzde 30’un üAyrıca bu sempozyumda ortaya çıktı ki Türkiye’de buzağı ölümleri yüzde 30’un üzerinde bunu da sonuç bildirgesine ekleyeceğiz. Bu çok büyük bir rakamdır, bu nedenle acil eylem planının belirlenmesi lazım.” 
Değerlendirme paneli ve sonuç bildirgesinin içeriği hakkında verilen kısa bilgi ardından katılımcılar araçlarla Akdamar Adası’na hareket etti. 
Katılımcıların bir kısmı Van’dan ayrılırken, bugün de kalanlar yine Van’ın tarihi yerlerini gezecek.
Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör: Adil Harmancı
Etiketler: Buzağı, ölümleri, 3, gün, boyunca, Van'da, tartışıldı,
Haber Yazılımı