Haber Detayı
11 Şubat 2019 - Pazartesi 09:10
 
Çaldıran'da Kar Kış ve Kayak Festivali
Van’ın Çaldıran ilçesinde, Çaldıran Belediyesi ve Çaldıran Kaymakamlığı tarafından, “2. Çaldıran Kar Kış ve Kayak Festivali” düzenlendi. Açılışta konuşan Çaldıran Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Tekin Dündar, Türkiye'nin en soğuk ilçesi olmasına rağmen en sıcak suyunun da çıktığı bir noktada hayata geçirilen termal kayak konseptinin dünyada bir ilk olduğunu belirterek, “Hem kış turizmi, hem de spor anlamında, dünyada ilk olma özelliğine sahip bir yer. Benzeri var demiyorum, burası tek…” dedi.
SPOR Haberi
Çaldıran'da Kar Kış ve Kayak Festivali

Ayrancılar bölgesinde bulunan Çaldıran Termal Kayak Merkezi’nde yapılan “2. Çaldıran Kar Kış ve Kayak Festivali”ne, AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Çaldıran Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Tekin Dündar, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk, İl Jandarma Komutan Yardımcısı Levent Akay, Çaldıran 6. Tugay Komutan Yardımcısı Piyade Albay Özkan Kantemir, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mehmet Diki , İlçe Emniyet Müdürü Korkmaz Polat, sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 

 

 

EN SOĞUK HAVA, EN SICAK SU…
Festivalin açılışında konuşan Çaldıran Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Tekin Dündar, Çaldıran’ın Türkiye’nin en soğuk noktası ama aynı zamanda en sıcak suyunun da olduğu bir nokta olduğunu söyledi.
Kaymakamlık ve belediye olarak bu iki hususu birleştirip olumsuzu faydaya çevirdiklerini belirten Dündar, şöyle dedi:
“Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Çaldıran Kar Kış ve Kayak Festivali’ne hepiniz hoş geldiniz. İki yıl önce burada göreve başladığımızda, buranın Türkiye’nin en soğuk yeri olduğunu, kardan kıştan başka bir şey olmadığını öğrendik. Ama biz hiçbir şeyin boşuna olmadığının farkındayız. Bu karın kışın ortasında olumsuzluklara yoğunlaşmadan, bunu nasıl imkâna dönüştürebilirizin peşine düştük. Burası Türkiye’nin en soğuk yeri olabilir, kışın uzun geçtiği, karın çok yağdığı bir yer olabilir, ama bunun daha da yoğununu yaşayan dünyada birçok ülkede noktalar var. Ve bu ülkeler, bugün gelişen ülkeler kategorisinde yer alan yerleşim yerleri… Biz bunu neden yakınma sebebi olarak görüyoruz da, yararlanma sebebi olarak görmüyoruz diye düşündük ve tamamen yerel imkânlarla biz burada bu küçük tesisi yaptık. Burası Türkiye’nin en soğuk yeri ama Türkiye’nin en sıcak suyu da burada çıkıyor. En şifalı suyu da burada çıkıyor. 93 dereceye varan hipertermal sular bu noktalardan çıkıyor. Ve bu ikisini biz birleştirerek, termal kayak konseptini Türkiye’de ilk defa burada hayata geçirdik.”

 

İLK ADIM
Yaptıkları tesisin belki küçük ama büyütülmesi için de bir ilk adım olduğunu ifade eden Dündar, konuşmasına şöyle devam etti: 
“Ama bu tesis ilerde yapılacak olan tesislerin tohumu, ilk adımı… Tabi bunların hepsinin bir yılda, bir anda olması mümkün değil. Biz bir vizyon ortaya koyduk, bu vizyonun geliştirilmesi, akabinde gelecek olan arkadaşlarımıza da, buradaki yerel yöneticilerimize, vatandaşlarımıza da düşüyor. Çünkü burada istihdam olduğu zaman, üretim olduğu zaman, katma değer olduğu zaman işsizlik de biter, göç de biter, huzur da gelir, güvenlik de gelir. Çaldıran kışın uzun geçtiği yer dedik, ama geçen sene kış bitmesin diye vatandaşlarımız defalarca sohbetlerimizde dile getirdiler.”

 

DÜNYADA İLK
Bulunduğu rakım nedeniyle tesisin dünyada bir ilk olduğunu anlatan Dündar, şunları söyledi:
“Hem kış turizmi, hem de spor anlamında, dünyada ilk olma özelliğine sanip bir yer burası. Benzeri var demiyorum, tek… Bu irtifada, şu anda bulunduğumuz nokta 2100 rakım. Türkiye’nin birçok yerinde bu noktalar yayladır, 1500 metreye yayla diyorlar. Şurada bir geçit var, 1800 metre, 1800 metreye biz geçit diyoruz, şu anda üzerinde ayak bastığımız yer 2100 rakım. Buranın çok potansiyeli var. Ve inşallah bu potansiyeller işe, istihdama vesile olur. Bunu yapmak elimizde... Allah’ın verdiği bu nimetlere nimet gözüyle bakacağız. Bir şikâyet vesilesi olmak için değil, bir yararlanma vesilesi… Ben hepinize geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.”

 

“FESTİVALİN DEVAMINI DİLİYORUZ”
AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas da, açılışta yaptığı konuşmada, Çaldıran’ın tarihinden ve İran ile yapılan Çaldıran savaşından söz etti.
Kayyumların iyi çalışmalar yaptıklarını, kayak tesisinin de bunun bir örneği olduğunu anlatan Arvas, “Bu hizmetler AK Partimizin sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde olmuştur. Festivalin devamını diliyoruz, katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 

 

FESTİVAL ATEŞİ
Yapılan konuşmaların ardından festivale ilişkin etkinliklere geçildi.
Önce festival ateşi yakıldı, ardından da kurdele kesildi. 
Daha sonra da meşale gösterisi ve halk oyunları yarışmaları gerçekleştirildi.
Konukların kayak  pistinde kaymasının ardından program sona erdi.
Haber: M. Selim KURT

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Çaldıran'da, Kar, Kış, ve, Kayak, Festivali,
Haber Yazılımı