Haber Detayı
21 Nisan 2017 - Cuma 10:04
 
Çaldıran’da ‘Sakal-ı Şerif’ ziyareti
Van’ın Çaldıran Belediye Başkanlığı tarafından ilçeye getirilen ‘Sakal-ı Şerif’ ziyarete açıldı.
KÜLTÜR Haberi
Çaldıran’da ‘Sakal-ı Şerif’ ziyareti

Zahide-Mehmet Salih Tamince Lisesinin kapalı spor salonunda düzenlenen programa Çaldıran Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Tekin Dundar da katıldı. Burada konuşan Tekin Dundar, Peygamber Efendimizin (SAV) ‘Mümin güvenen ve güvenilir olandır” hadis-i şerifini hatırlatarak, “Güven, İslam’ın temel direğidir. Bu şuur ve bu ahlakla yaşamımızı sürdürmeliyiz. Peygamber Efendimizin hayatını sadece bunun sığdırmamalıyız. Hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz. Birbirimizle selamlaşmalıyız. Selam, kardeşlik demek, barış demektir. Bu kardeşliğin aramızda devam etmesiyle güzel ilçemizin ve tüm Müslüman aleminin Kutlu Doğum Haftasını tebrik ediyorum” dedi.
  Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selim Aslan ise, ‘İslam hukuku’ üzerine bir konuşma yaptı. Peygamber Efendimizin daha peygamber olarak görevlendirilmeden ‘El-Emin’ kimse olarak tanındığını belirten Aslan, “Halk adından daha çok bu unvanıyla anıyordu. Herkes ona inanıyor ve saygı duyuyordu. Anlaşmazlıklarda onun hakemliğine başvuruyorlardı ve verdiği hükme razı oluyorlardı. Bizlerde onun ümmetindeyiz. Peygamber Efendimize yakışır şekilde yaşamımızı sürdürmeliyiz” ifadelerini kullandı.
  Okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ilahilerin ardından, program semazen gösterisiyle devam etti. Ardından ‘Sakal-ı Şerif’ ziyarete açılırken, Çaldıran Belediye Başkanlığı tarafından gül suyu ve gül lokumunun dağıtılmasıyla program sona erdi. ‘Sakal-ı Şerif’in yarın da kadınlar için ziyarete açık olacağı bildirildi.

/ Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Çaldıran’da, ‘Sakal-ı, Şerif’, ziyareti,
Haber Yazılımı