Haber Detayı
22 Mayıs 2017 - Pazartesi 10:06
 
“Deli”ce bir festival!
Van'ın Gevaş ilçe belediyesi tarafından 2'ncisi düzenlenen 'Deli Emin Bisiklet ve Doğa Şenliği' renkli görüntülere sahne oldu. Belediyenin Kültür Müdürü Mihail Atik giydiği 'Deli Emin' kostümüyle katılımcıların ilgi odağı oldu. Katılanların keyifli bir gün geçirdiği festivale ilişkin konuşan Belediye Kültür Müdürü Mihail Atik; “Festivalle; birlikteliği, beraberliği sağlamak, toplumsal barışa katkı sunmak istedik. Bir gün bile olsa insanların mutluluğuna vesile olmak, bir defa bile olsa deli gözlüğü takmak, bir delinin gözlüğüyle dünyaya bakmak, dünyayı anlamak, dünyayı değerlendirmektir temel gayemiz.” derken, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan ise; “Barışı, kardeşliği htme adına, bunu tesis etme adına Deli Emin'in gözlüğüyle, onun yüreğiyle dünyaya bakabilmek için herkesi Gevaş'a davet ettik. Çok fazla icabet ettiler. Hepsine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Festivalde konuşan Vali İbrahim Taşyapan da; “Gevaş Van’ın en güzel ilçelerinden birisi. Buradaki festival ilerleyen yıllarda uluslararası bir festival haline getirilebilir” dedi.
GÜNDEM Haberi
“Deli”ce bir festival!

2000 yılında Sanatçı Yılmaz Erdoğan’ın yönetmenliğini yaptığı 'Vizontele' filmindeki 'Deli Emin' tiplemesinden esinlenen Gevaş Belediyesi, ilçe tanıtımını yapmak amacıyla düzenlediği festivale 'Deli Emin Bisiklet ve Doğa Şenliği' ismini verdi. 2000 yılında ilçe merkezinde çekimleri yapılan 'Vizontele' filmi nedeniyle Gevaş ilçe Belediyesi tarafından da bu yıl 2'ncisi düzenlenen 'Vizontele Deli Emin Bisiklet ve Doğa Şenliği' renkli görüntüler oluşturdu. Şenliğe, Van Valisi İbrahim Taşyapan, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, İlçe Kaymakamları, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, STK temsilcileri, kamu kurum müdürleri, vatandaşlar, bisiklet ve doğa kulüpleri katıldı.
Bisiklet şenliğinin startı Gevaş'ın Rez mevkiinde verildi. Festivalde, Vali Taşyapan, STK temsilcileri ve kamu kurum müdürleri de bisiklet kullandı. 5 kilometrelik parkurda bisiklet pedalları çevrilirken, doğanın büyüleyen görüntüleri de festivale katılanlara eşlik etti.
Vizontele filminde Deli Emin rolündeki Yılmaz Erdoğan'ın yerini geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Gevaş Belediyesi Kültür Müdürü Mihail Atik aldı. Bisiklet ile en ön sırada yer alan Deli Emin kostümlü Atik, katılımcıların büyük beğenisini topladı.
Açılışta bir konuşma yapan Van Valisi İbrahim Taşyapan, festivalin uluslar arası boyuta taşınabileceğini belirterek, şunları söyledi:
“Vizontele hikayesi Hakkari’de geçiyor, ama Gevaş ilçesiyle bütünleşmiş durumda. Bu yıl zenginleştirilerek festivalin ikincisi yapılıyor. Burası herhalde bundan sonraki festivallere de mekânlık edecek. Bu festivalin bisiklet sporu yapılmasında önemli bir yeri var. İlerde uluslar arası boyuta getirilebilir. Gevaş Van’ın en güzel ilçelerinden birisi. Bu festivale katılmak için uzaklardan gelen misafirlere de hoş geldiniz diyorum. Buraya gelen herkese teşekkür ediyorum.”
Parkur sonunda konuşan Belediye Kültür Müdürü Mihail Atik de, şenliğin geçen yıla göre daha kalabalık olduğunu söyleyerek; “Bu sene ikincisini düzenlemiş olduğumuz bisiklet şenliği daha kalabalık, daha yoğun, daha coşkulu geçti. Buradaki amacımız geçen sene de ifade ettiğimiz gibi; birlikteliği, beraberliği sağlamak, toplumsal barışa katkı sunmak. Bir gün bile olsa insanların mutluluğuna vesile olmak. Bir defa bile olsa deli gözlüğü takmak. Bir delinin gözlüğüyle dünyaya bakmak, dünyayı anlamak, dünyayı değerlendirmektir temel gayemiz. Gördüğünüz gibi burada birçok renk var, birçok dil var, birçok il ve ilçeden gelen misafirlerimiz var. Onlarla beraber ikincisini düzenledik festivalimizin. Bu etkinlikten büyük keyif aldık. Ben Belediyenin Kültür Müdürü olarak geçen sene de giymiştim bu kostümü, bu sene de giydim, çok keyif aldım. İnsanların mutlu olduğunu görmek beni daha çok mutlu ediyor." ifadelerini kullandı.
Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan ise, Yılmaz Erdoğan'ın bu yıl ki festivale yoğunluğundan dolayı katılamadığını söylediğini aktararak, önümüzdeki yıl yapılacak olan festivale şimdiden davet etti. Hakan festivale ilişkin şunları söyledi; "Çok keyifli bir program, çok keyif aldığımız bir program oluyor, bu sene ikincisini düzenliyoruz. Barışı, kardeşliği htme adına, bunu tesis etme adına Deli Emin'in gözlüğüyle, onun yüreğiyle dünyaya bakabilmek için memleketin bütün delilerini Gevaş'a davet ettik. Çok fazla icabet ettiler. Yılmaz hocayı biz bu sene bekliyorduk, konuşmuştuk sene başında fakat programlarının yoğunluğu nedeniyle gelemedi, selamları vardı, selamlarını ilettik. Umut ediyorum gelecek sene Yılmaz Hocayı aramızda göreceğiz. Bütün halkımız adına ben davetimi yineliyorum."
Birinci ve ikinci parkur bisiklet turunun ardından festival kapsamında yamaç paraşütü, fotoğraf çekimi ve çeşitli etkinlikler de yapıldı.
Festivale katılanlar keyifli bir gün geçirdiklerini söyledi.

Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör: Adil Harmancı
Etiketler: “Deli”ce, bir, festival!,
Haber Yazılımı