Haber Detayı
17 Kasım 2020 - Salı 10:37
 
DEVA Partisi, Van Kongresini gerçekleştirdi
Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Van 1. Olağan İl Kongresi gerçekleştirildi. Kongereye, partinin genel Başkanı Ali Babacan da katıldı. DEVA Partisi 1. Olağan Kongresinde İl Başkanlığına Semra Odabaşı seçildi. Kongrede konuşan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Van'ın sorunlarını bildiklerini ve iktidara geldiklerinde bu sorunları çözmek için canla başla çalışacaklarını kaydetti.
SİYASET Haberi
DEVA Partisi, Van Kongresini gerçekleştirdi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin il kongresine katılmak için geldiği Van'da çeşitli ziyaretler de gerçekleştirdi. İlk olarak DEVA Partisi Van İl Binasının açılışına katılan Babacan, ardından beraberindeki partililer ile birlikte Van Ticaret ve Sanayi Odası'nı (VANTSO) ziyaret etti. Burada VANTSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından karşılanan Babacan, burada bulunan üyelere hitaben konuşma da yaptı. Van'ın ihtiyaçlarını da dinleyen Babacan, ekonomi ve istihdam politikalarına ilişkin de açıkamalarda bulundu.
 
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, VANTSO'nun ardından şehir merkezinde esnaf ziyareti de gerçekleştirdi. Esnafların sorunlarını dinleyen Babacan daha sonra partisinin Van İl Kongresinin yapıldığı otele geçti.
Burada Divan Kurulu seçimi, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başlayan kongrede İl Başkanı Semra Odabaşı bir konuşma yaptı.
Daha sonra kürsüye davet edilen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da partililere seslendi.
 
 
“SEÇMEN İRADESİ, HER TÜRLÜ İRADENİN ÜSTÜNDEDİR”
 
 
Partilerinin amaçlarına ilişkin açıklamalar yapan ve kayyum politikasını eleştiren Babacan; “Söz veriyoruz, insanın doğuştan gelen bütün haklarının koruyucusu olacağız. Seçimlere ve seçim sonuçlarına saygı gösterilmesi demokrasinin gereğidir. Bizim sözünü verdiğimiz Türkiye'de bağımsız ve tarafsız yargıdan başka hiç kimse seçilmiş bir insanı görevden alamayacaktır. Seçmen iradesinin her türlü iradeden üstün olduğuna inanıyoruz. Seçmen iradesine kayyum atanmaması için buradayız. Biz çocuklarımızı çatışmasız, şiddetsiz, terörsüz şehirlerde büyütmek için canla başla çalışacağız. Biz oyunuza, iradenize ve tüm seçtiklerinize sahip çıkmak için buradayız. Biz bu bölgeyi onlarca yıldır yoksul bırakan, kalkınmasına engel olan terör örgütüne de sonuna kadar karşıyız. Biz demokratik siyaset için hazırız” dedi.
 
 
“KONUŞ TÜRKİYE DİYORUZ”
 
 
Ekonomiyi de eleştiren Babacan; “Ekonomik göstergelerde Türkiye gerilerde. Bizden sonraki dönemde iyi bir şey kalmadığı için bizim dönemimizdeki iyi şeyleri anlatıyorlar. Biz ve arkadaşlarımız gerçekten büyük mücadele verdik, iyi şeyler yaptık. O dönem Van YYÜ'nün de aralarında olduğu 4 üniversitede Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü açıldı. Şimdi bakıyoruz durum ne? Kürtçe öğretmenlerinin atama haberlerini duymuyoruz. Bakanlık 2020 yılında bu alanda sadece 2 öğretmen atamış. Bu ülkede Kürtler var, bu ülkede Kürtçe var. Anadilinde konuşmak isteyen milyonlarca insan var. Buna rağmen neden sadece iki öğretmen atanıyor? Bütün vatandaşlarımızın, kendi anadillerinin analarının ak sütü kadar helal olduğunu öncelikle bilmemiz ve kabul etmemiz gerekiyor. İnsanların ana dilini bir çatışma konusu haline getiremezsiniz. İşte o zaman bu ülkeye yazık edersiniz. Bu ülkenin birliği, beraberliği, her vatandaşın bu ülkeye bağının güçlü olması herkesin insan olmaktan doğan haklarına saygı göstermekle olur. Her bir vatandaşımızı devletin aynı samimiyetle kucaklaması lazım. DEVA Partisi iktidarında gerekli adımlar atılacaktır. Vatandaşlarımızın tüm haklarını derhal, pazarlıksız, talebe bağlı olmadan tanıyacağız. Buradan hükümete sesleniyorum. Bırakın gençlerimiz özgürce tivit atsınlar, espiri yapsınlar, gazeteciler özgürce fikirlerini söylesinler. Bu ülkedeki farklı fikirleri bastıramazlar çünkü artık DEVA partisi var, DEVA partisi buna müsaade etmeyecek. Biz diyoruz ki konuş Türkiye, eleştir Türkiye, korkma Türkiye.” ifadelerini kullandı
 
 
“VAN'IN SORUNLARINI BİLİYORUZ”
 
 
Van'ın sorunlarını bildiklerini dile getiren DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan; “Biz Van'ın sorunlarını biliyoruz. Özalp ilçemizde pazarda yangın çıktı. Esnafımıza geçmiş olsun diyoruz. Peki bu güne kadar ne yapıldı? Maalesef bugüne kadar ciddi bir şey yapılmadı. Van'ın trafik sorunu var. Van çevre yolu halen ortada yok. Sorunun farkındayız. Bu ayın başında İzmir'de hepimizi çok üzen bir deprem yaşadık. Ben biliyorum ki bu acıyı İzmir'le birlikte en derinden yaşayan illerden biri de Van. 23 Ekim 2011 ve 9 Kasım 2011'de meydana gelen iki büyük deprem bu kente büyük zarar verdi. Bu iki depremin üzerinden 9 yıl geçti ama Van hala bu depremin yaralarını sarabilmiş değil. Depremzedelerin hala sorunları var. Biz Yunus'un o depremde bakan gözlerini unutmuyoruz. O yüzden de deprem her zaman DEVA partisinin 1. önceliği olmaya devam edecek. Van'ın gerçekten çok özel bir doğası var. Sadece Van'da yetişen 25 endemik bitki türü var. Doğal güzellikleri var. Van nadide bir inciye benziyor. Bu muazzam şehrin elbette tarım ve hayvancılık yönünden de muazzam bir potansiyeli var. Ama bu kullanılabiliyor mu? Çiftçilerimizin beli şuanda artan maliyetlerle bükülmüş durumda. Van'ın en önemli geçim kaynağı olan hayvancılıksa destekten yoksun. Değerli arkadaşlar doğru tarım ve hayvancılık politikaları uygulanmadan mevcudu bile koruyamazsınız. Oysa Van'ın bereketli topraklarında yapılacak tarım ve hayvancılık hem bögeyi hem ülkeyi kalkındıracak potansiyelde. Bunun doğru tarım politikalarıyla mümkün olabileceğini düşünüyoruz. Biz öncelikle bunları önceleyeceğiz, tarım ve hayvancığılı teknolojiyle buluşturacağız. Bütün bu üretimi destekleyeceğiz. Van, jeotermal sera için oldukça elverişli bir şehrimiz. Teknolojik seralar yapacağız. Gıda üretiminde kendi kendine yetmekle kalmayacağız, gıda ihracatını güçlendireceğiz. Van'ın ürünlerini sadece Türkiye'ye değil tüm dünyaya dağıtacağız. Van denizi kirleniyor. Bu atıklar mutlaka engellenmeli. Mutlaka arıtma tesisleri hızlı bir şekilde yapılmalı. Sudaki yaşam olumsuz etkileniyor. Van'ın inci kefalinin korunması gerekiyor. Van, Doğu Anadolunun en güzide turizm merkezlerinden birisidir. Ülkenin tümünde ne varsa Van'da hepsi mevcuttur. Van yeteri kadar tanıtılamıyor. Van'ın tarihini kaç kişi biliyor, kaç kişi duymuş? Biz Van'ın tarihini de tanıtacağız. Van'ın sorunları çok, derdi çok, Van'ın demokrasiye, atılıma, DEVA'ya ihtiyacı var ve biz hazırız. Van hazır mı? Ayrışmayacağız, ayrıştırmayacağız, toplumu kutuplara ayırmayacağız. Artık Türkiye'nin ve Van'ın DEVA'sı var ve biz hazırız.” diye konuştu.
 
 
YENİ YÖNETİM BELİRLENDİ
 
 
Babacan'ın konuşmasının ardından tek liste ile gidilen seçimde Semra Odabaşı il başkanlığına seçildi ve yeni yönetim belirlendi. DEVA Partisi Van İl Yönetimi şu isimlerden oluştu; Fuat Yaşar Atan, Cengiz Erbenzer, Özlem Tanju, Afet Kuşman Özkaçmaz, Sema Orhan, Hicran İsaoğlu, Lütfiye Altındal Bedir, Fatma Köroğlu Çelik, Musa Kaya, Emrah İnan, Erkan Akman, Zafer Beşenk, Erkan Ayhan, Fehmi Yıldız, Mustafa Erad, Hazım Alioğlu, Hikmet Yıldız, Servet Cibali, Murat Zorer, Erdinç Peker, Ahmet Kaya, Suna Koç, Nazmi Ertuğrul, Ömer Dağaynası, Suna Örek, Zeynep Selin Keleş, M.Serhat Teknal, İsmet Ayhan, M.Müslüm Çelik, Osman Tuncel, Ali Bozkurt, Ömer Keşolar, Aycan Altınal, Enver Baysal, Azathan Erdemir, Mazlum Encü, Elif Naser, Nihat Sarhan, Kamuran Simeklioğlu, ve Emre Solmaz. Haber: M.Selim KURT
Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: DEVA, Partisi,, Van, Kongresini, gerçekleştirdi,
Haber Yazılımı