Haber Detayı
20 Mayıs 2020 - Çarşamba 16:26
 
Doç. Dr. Sünetçioğlu; ‘Van halkı emin ellerde’
Van İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, korona virüsü ile mücadele kapsamında kentte pandemi kurulunun olduğunu ve bu kurulun düzenli bir şekilde çalıştığını söyledi.
SAĞLIK Haberi
Doç. Dr. Sünetçioğlu; ‘Van halkı emin ellerde’

Doç.Dr.Sünnetçioğlu, yaptığı açıklamada; “Virüsün ilk çıktığı günden bugüne kadar Sağlık Bakanlığımız başta olmak üzere, kurumlarımız tüm tedbirleri almıştır, almaya da devam etmektedir. İlimizde de, Valimizin başkanlığında koordineli bir şekilde çalışmalar devam etmektedir” dedi.

 

“VAN HALKI EMİN ELLERDE”

 

Van halkının emin ellerde olduğunu belirten Müdür Sünnetçioğlu; “Elimizde alt yapısıyla, yoğun bakım yataklarıyla ve izole edilmiş alanlarıyla kullanabileceğimiz hastanemiz var. Van halkı emin ellerde. Sadece yetkililerin söylediklerine uysunlar” diye konuştu.

 

Taziye evlerinin kurulmasının yasak olduğunu, buna rağmen gizli olarak bazı vatandaşların taziye kurduğunu, bunun da büyük bir risk teşkil ettiğini vurgulayan Sünnetçioğlu; “Van merkezde bazı vatandaşlarımızın sorumsuz davranışları nedeniyle bulaş riskinde artış olduğunu belirtmek isterim. Taziyeler sonrası ekiplerimizin yaptığı çalışmalarda vaka sayısının arttığı gözleniyor. Vatandaşlarımız, zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmamalı, çıkmak zorunda kalanlar da mutlaka maske takmalı ve sosyal mesafeye dikkat etmeli” diye vurguladı. 

 

MASKE UYARISI

 

Koronavirüsten korunmak için takılan maskeler hakkında bilgiler veren Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, maske kullanımında yapılan hatalara değindi.

 

Sünnetçioğlu, koronavirüse karşı cerrahi maskelerin yeterli olduğunu belirterek, ”Sadece kendinizi korumak için maske takıyorsanız basit cerrahi maske kullanılması yeterlidir. Hastalık riski taşıyan veya kronik rahatsızlıkları olanların kalabalık içerisine girmemesi gerekiyor. Kronik bronşiti, ileri derece hastalığı, akciğer yetmezliği olan ve bağışıklık sisteminde problem olanlar çok daha dikkatli olmalıdır. Cerrahi maskeler tek kullanımlıktır. Maske bir kez kullanılıp çıkartıldığında fonksiyonunu tamamlamış olur. Piyasada daha yüksek koruyuculuğu olduğu söylenen yüksek filtreli N95 maskeler kullanılmamalı. N95 ve benzeri maskeler profesyonel sağlık personeli kullanımı içindir. Doğru kullanılmadığında soluk almak oldukça zorlaşır ve risk oluşturur.Maskeyi ambalajından çıkartıp taktıktan sonra çıkartınca bunu cebine koyup ertesi gün yeniden kullananlar da var. Bunlar gözlemlediğimiz yanlış kullanım örnekleri. Maskeyi taktıktan sonra ilk çıkarttığınız an o maskenin ikinci kez kullanımı hiçbir fayda getirmeyeceği gibi zararlara yol açar ve maske ile temas etmekten kesinlikle kaçınmalıyız. En yaygın yanlış kullanım ise maskeyi çeneye kadar indirip sigara veya çay içmek. Eğer masken takılıyken çay içeceksek o maske bir daha kullanılmamalı. Özellikle sigara bağımlılığı olan kişiler her sigara içtiklerinde maskelerini değiştirmelidir” ifadesinde bulundu." / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Doç., Dr., Sünetçioğlu;, ‘Van, halkı, emin, ellerde’,
Haber Yazılımı