Haber Detayı
07 Nisan 2021 - Çarşamba 18:28
 
Doğu Anadolu Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı... 11'inci kez kapılarını açtı
Van’da, Doğu Anadolu Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı, 11’inci kez kapılarını ziyaretçiye açtı.
GÜNDEM Haberi
Doğu Anadolu Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı... 11'inci kez kapılarını açtı

11. Van Doğu Anadolu Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı, Ajans Asya Fuarcılık organizasyonuyla Van Fuar ve Kongre Merkezi’nde açıldı. 
Fuarın açılışına Van Vali Vekili Ömer Faruk Canpolat, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli,  Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri katıldı. Fuarın açılışında konuşan Vali Vekili Canpolat; fuarların hem üreticiler hem de kurumlar için önemine vurgu yaptı. Fuar organizatörü Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler de, fuarlarla kent ekonomisine hareketlilik getirme amacında olduklarını söyledi.

 

80 FİRMA KATILDI

Fuarın açılışında konuşan Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler, amaçlarının Van ve bölge ekonomisinin canlanmasına katkıda bulunmak olduğunu söyledi.
Fuarla ilgili bilgileri de paylaşan Güler, şöyle dedi:
“Bu yıl 11’inci fuarımızı düzenliyoruz. Tarım ve gıda fuarımıza il içi ve il dışı toplam 80 firmamız katıldı. Yaklaşık 300’e yakın da marka sergileniyor. Tabi bu tür fuarların asıl amacı ilin ve bölgenin ekonomisine canlılık kazandırnaktır. Bu anlamda da fuarlarımız asıl amacına ulaşıyor. Bu noktada teşrif eden herkese çok teşekkür ediyorum."

 

“UFUK AÇICI FAALİYETLERDİR”

Vali Yardımcısı Ömer Faruk Canpolat da, yaptığı konuşmada, fuarların önemine değindi.
Fuarların hem üreticiler hem kurumlar için önemli bir işlev gördüğünü ifade eden Canpolat, şunları söyledi:
“Değerli çalışma arkadaşlarımız, oda başkanlarımız, sivil toplum kuruluşlarımızın güzide temsilcileri, çok kıymetli basın mensubu arkadaşlar, kıymetli hazirun, başkan beyin de ifade ettiği üzere bu tür fuarlar, organizasyonlar gerek çiftçilerimiz açısından gerek kurumlarımız açısından vizyon geliştirici, ufuk açıcı faaliyetlerdir. Tabi malumunuz pandemi koşulları, bunlara dikkat etmek kaydıyla olabildiğince çiftçilerimizin peyder pey gelip, keza kurumlarımızın ilgili kuruluşların gelip burada yeni ortaya çıkan teknolojileri, yeni tekniklerini öğrenmelerini tavsiye ediyoruz. İnşallah hayırlara vesile olur. Hem çiftçilerimiz için hem Van’ımız için hem ilçelerimiz için... Ben bu fuarın düzenlenmesinde emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Sizlere de katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum ve hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

 

KURDELE KESİMİ VE STANT ZİYARETİ

Yapılan konuşmaların ardından protokol tarafından fuarın kurdelesi kesildi ve stantlar ziyaret edildi.
Pandemi önlemleri çerçevesinde oluşturulan stantlardaki görevliler protokol üyelerine sergilenen ürünlerle ilgili bilgi verdi.

 

BÜYÜKŞEHİR DE, TARIM HAYVANCILIK VE GIDA FUARINDA STANT AÇTI

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı da çiftçilere destek olmak adına 11. Doğu Anadolu Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarında stant açtı. 
Stantta, Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu hizmetler tanıtılırken, ziyaretçilere de Daire Başkanı Yusuf Altun tarafından Büyükşehir Belediyesi seralarında yetiştirilmiş yerli ata tohumları verildi. Çocuklara ise ‘Kalemini ek yeşillensin ’projesi kapsamında, 'Bahçe Yapalım’ isimli kitap, kalemlik ve geri dönüşümden yapılan tohumlu kalem hediye edildi.

 

FUARDA NELER VAR?

Doğu Anadolu Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı, 11 Nisan gününe kadar açık olacak.
Fuarda, çeşitli tarım araçları ile yöresel gıda ürünleri yer alıyor. 

 

KADINLARIN İLGİSİ

Doğu Anadolu Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı’nın bundan önce yapılan fuarlardan farklı olarak daha ilk günde oldukça ilgiyle karşılanması dikkat çekti.
Özellikle kadınlar fuar alanına ilgi gösterdi ve önemli ölçüde alışveriş tarfiğinin yaşandığı gözlendi. 
Bazı ziyaretçiler, fuara; hem indirimli fiyatlar nedeniyle hem Ramazan öncesine denk geldiği için ilginin arttığını söyledi.     Haber: Adil HARMANCI 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Doğu, Anadolu, Tarım,, Hayvancılık, ve, Gıda, Fuarı..., 11'inci, kez, kapılarını, açtı,
Haber Yazılımı