Haber Detayı
08 Mayıs 2017 - Pazartesi 10:06
 
Doğu’nun Picasso’su Van’da sergi açtı
Uzun yıllardır göç ettiği İstanbul’da resim sanatında ün yapan ve fırça yerine çivi kullandığı için Doğu’nun Picasso’su olarak bilinen Vanlı ressam Haydar Ekinek, İpekyolu Belediyesi’nin katkıları ile Van’da kişisel sergisini açtı.
KÜLTÜR Haberi
Doğu’nun Picasso’su Van’da sergi açtı

Sergi, Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda (Van TSO) açıldı. 
Açılışa AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, Vali Yardımcısı Mehmet Parlak, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, AK Parti Van İl Başkanı Av. Zahir Soğanda ile Van’da imza günü dolayısıyla bulunan yazar Prof. Dr. Ahmet Özer ve İstanbul’dan gelen 50 ressam katıldı.  
Açılışta birer konuşma yapan Kayatürk, Battal, Parlak ve Özer, serginin Van’daki kültür-sanat etkinliklerine ivme kazandıracağını, bu anlamda serginin büyük bir önem arzettiğini belirterek, ressam Haydar Ekinek’e başarılar diledi.
Konuşmacılar, resim sergisinin açılması ve ressamların Van’a gelmesine katkı sunan İpekyolu Belediyesine de teşekkür etti.

 

6 GÜN AÇIK
16 eserin yer aldığı sergi 6 gün açık kalacak.
Resim satışlarından elde edilecek gelirin yüzde 20’si, Van’da kadın eğitimi ve istihdamı alanında çalışma yürüten Yaka-Koop’a verilecek.

 

HAYDAR EKİNEK KİMDİR?
1967 yılında Van’ın Çomaklı köyünde doğdu. İlk ve orta eğitimi ardından İstanbul’a göç etti. Daha okul sıralarında resimle öne çıkan Ekinek, İstanbul’da kaldığı süre içinde sanatını günden güne geliştirdi. Farklı bir teknik kullanarak öne çıktı. Ekinek, dünyada ve Türkiye’de bir ilke imza atarak çivileri fırça gibi kullandı.
İlk sergisini Van Atatürk Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde açtı. Ardından İstanbul Harbiye Askeri Müzesi, Van Akdamar Adası, TBMM, Büyük Çekmece Kültür Parkı, Beşiktaş Bahçeşehir Üniversitesi, Ankara Zafer Çarşısı ve Bodrum Kalesi Arkeoloji Müzesi’nde sergiler açtı.
Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör: Adil Harmancı
Etiketler: Doğu’nun, Picasso’su, Van’da, sergi, açtı,
Haber Yazılımı