Haber Detayı
22 Temmuz 2019 - Pazartesi 09:03
 
Duhok turizm heyetinden Van temasları
Vangölü Havzası Turizm Derneği (VAHATUDER) öncülüğünde Duhok'tan Van’a gelen 10 turizm firması yetkilisi için tanışma ve tanıtım toplantısı düzenlendi.
TURİZM Haberi
Duhok turizm heyetinden Van temasları

Hakkari’nin Çukurca ilçesi Üzümlü Sınır Kapısı’ndan 18 Temmuz günü giriş yapan 10 kişilik Duhok heyeti, Hakkari’deki bir dizi toplantı ve gezinin ardından Van’a geçti.

19 Temmuz günü sabah saatlerinden itibaren Van’daki birçok turistik alanı dolaşan heyet için akşam saatlerinde de Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda (Van TSO) tanışma ve tanıtım toplantısı düzenlendi. 

Duhok’lu 10 firma yetkilisinin yanı sıra Van, Hakkari ve Bitlis’ten çok sayıda turizm acentesinin katıldığı toplantıda Van TSO Başkanı Necdet Takva, Kürtçe sunum yaptı.

 

SELAMLAMA KONUŞMASI

Sunumdan önce gelen konukları selamlayan Takva, şu ifadelerle misafirlere seslendi:

“Hepiniz baş göz üstüne geldiniz. Ben Van TSO Başkanıyım, adım Necdet Takva. Dileğimiz bu gezinizin coşkuyla sonuçlanmasıdır. Kürdistan Bölgesi ile ilgili de bir-iki şey söylemek istiyorum; Dileğimiz odur ki Kürdistan Bölgesi ekonomik, siyasal, kültürel ve sosyal olarak daha da gelişsin. Kurumlarınız daha da aktif hale gelsin. Gelişinizden dolayı çok mutluyuz, siz kardeşlerimizsiniz. Duhok’tan Van’a kadar hoş geldiniz, baş göz üstüne geldiniz.” 

 

VAN’I TANITTI

Takva, daha sonra da Van’ın nüfusu, yer alan kurumları, önemli turistik alanları, ekonomik değerleri, sanayi, tekstil, sağlık alanlarından bu alanlardaki potansiyele ve kış turizmine varana dek Kürtçe görsel üzerinden Van’ın genel bir tanıtımını yaptı. 

Konuklara, Van Gölü’nün, Van ve bölge için önemine dikkat çeken Takva, “Van Gölü’ne girmeden de zaten Van’dan sakın ayrılmayın” dedi.

 

YOL VE VİZE SORUNU

Duhok keyeti adına da Duhok Turizm Müdürü Dındar Mahfodh bir konuşma yaptı.

Üzümlü Sınır Kapısı’nda yol sorununun yanı sıra vize uygulamasının turizmi olumsuz etkileyen faktörler olacağına dikkat çeken Mahfodh, şunları söyledi:

“Şimdiye kadar Antalya, İstanbul gibi illere gittik hep, Van’a hiç gelmedik. VAHATUDER Başkanı Abdullah Tunçdemir sayesinde bugün Van’a geldik. Biz bir adım attık, inşallah bunun arkası da gelecek. Bugün Van’ı dolaştık, birçok yeri de gördük. Van, Alanya’dan, İstanbul’dan daha düşük düzeyde değil, mükemmel bir turizm kenti. Hazırlıklarımızı yapacağız, Van ve Hakkari’ye turlar düzenleyeceğiz. Burada tek bir talebimiz var; Üzümlü sınır kapısının yolları iyi değil, düzeltilirse daha iyi olacak, bir de vize meselesi var, 100 dolardır, bir kişinin 5 giriş yaptığını düşünün 500 dolar eder, bu da fazla bir paradır. Bu önemli bir sorundur, çözüm bulunması lazım. Biz istiyoruz ki Irak turizminden Van ve buradaki tüm iller faydalansın. Turlarımız da zaten buna yönelik olacak.” 

 

“KARADENİZ YERİNE DOĞUYA GELİN”

Toplantıya katılan Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler de, konukları selamlayan bir konuşma yaptı.

Heyeti, Eylül ayında Van’da yapılacak olan turizm fuarına davet edem Güler, “Artık istiyoruz ki Karadeniz’e, başka bölgelere düzenleyeceğiniz turları bundan sonra Doğu bölgesine de yapın. Biz sizleri çok seviyoruz, zaten gelenek olarak, başka yönlerimizle biz aynıyız” diye konuştu.

 

VİZE SORUNU ZAMANLA ÇÖZÜLÜR

Ters Lale Turizm sahibi Ebubekir Zirek de vize sorununun önemli bir sorun olduğunu, zamanla çözümünün kendini dayatacağını söyledi.

Zirek, “Gelen giden olmadan nasıl çözüleceğini bilemeyiz, bu zaman içinde hal olacak bir konudur. Irak turisti İran turistinden daha çok para harcar, iddia ediyorum, 1 Irak turisti 10 İran turisti kadar para harcar. Bunu görmemiz gerekir, Irak’tan gelenlere bu nedenle kolaylık sağlanması gerekir” dedi. 

Cumartesi ve Pazar günü de Van ve Doğubayazıt’ta tarihi ve turistik yerleri dolaşan heyet üyelerinin bugün Üzümlü Sınır Kapısı üzerinden ayrılması bekleniyor.

 

KATKIDA BULUNANLAR

VAHATUDER tarafından yapılan açıklamaya göre, heyetin Van ve Hakkari için düzenlediği tur için katkıda bulunan kurum ve kuruluşlar şunlar:

• Konaklama: Taht Palaca Otel 

• Öğle Yemekleri ( Hakkari Ticaret Odası – Tatvan Ticaret Odası – Grand Deniz Tesisleri - Ararat , Restoran ) 

• Akşam Yemekleri ( VAN TSO - Elit oteli – Hilton Otel - Şahmaran Otel ) 

• Tekne ( Grand Deniz Tesisleri ) 

• Van Kahvaltısı ( Sütçü Fevzi ) 

• Rehberlik Hizmetleri ( Ayanıs Tur ) 

• Ulaşım ( Ters Lale Turizm ) 

• Ören Yeri Giriş Ücretleri (Ayanıs Tur) 

• VAN TSO 

• HAKKARİ TİCARET ODASI 

• TATVAN TİCARET ODASI 

• DAKA 

• VAHATUDER 

 

Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Duhok, turizm, heyetinden, Van, temasları,
Haber Yazılımı