Haber Detayı
11 Eylül 2018 - Salı 15:12
 
Edremit’te Bilim Merkezi kurulacak
Edremit Belediye Başkan Vekili Atıf Çiçekli, çocukların ve gençlerin kabiliyetlerini bilime yönlendirmek için ilçeye ‘Planetaryum ve Bilim Merkezi’ kazandıracaklarını belirterek, geleceğin bilim adamlarının, bu merkezlerde yetişerek ülkeye ve millete büyük faydalar sağlayacağını söyledi.
TEKNOLOJİ Haberi
Edremit’te Bilim Merkezi kurulacak

Edremit Belediyesi, her yaştan farklı birikime sahip insanları bilimle buluşturarak, bilgiyi kaynağından öğrenmelerini sağlamak ve merakı tetiklemek için bilimsel çalışmaların yapılabileceği merkezler planlıyor. Kurulacak olan planetaryumda 35 kişi kapasiteli kubbe perde sistemi yer alırken, planetaryum sayesinde her bilim dalı için özel olarak hazırlanmış filmler izlenebileceği ve anlık gökyüzü olaylarının da kubbeye yansıtılabileceği belirtildi.
Çocukların ve gençlerin kullanımına tahsis edilecek olan çeşitli boy ve büyütme gücündeki teleskop ve mikroskop setlerinin planetaryuma entegre edilerek, bu sayede mikrodan makroya gözlemlerin yapılmasına olanak tanıyan ve gençlerin ufkunu açacak, ülkedeki ender bilim merkezlerinden birinin hayata geçmiş olacağı kaydedildi. Öte yandan merkeze eklenmesi hedeflenen robotik, kodlama ve 3-boyutlu tasarım atölyeleri sayesinde, çok daha gelişmiş bir bilim merkezi kurulmasının hedeflendiğine işaret edildi.
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Edremit Belediye Başkan Vekili Atıf Çiçekli, planetaryum ve bilim merkezi sayesinde çocukların kabiliyetlerinin bilime yönlendirileceğini belirtti. Çocukların bilgisayar ve cep telefonu gibi teknolojik aletlerin başında çok zaman geçirdiklerine dikkat çeken Başkan Vekili Çiçekli, “Çocuklarımızın ve gençlerimizin teknolojiyi olumlu yönde kullanarak bilimsel veriler elde etmelerini sağlamak amacıyla Planetaryum ve Bilim Merkezi Projesi geliştirdik. Geleceğin bilim adamları bu merkezlerden yetişerek ülkemize ve milletimize büyük faydalar sağlayacak. Tesis uzun yıllar boyunca sadece Van il sınırları içindeki vatandaşlarımıza değil çevre illerdeki her yaştan vatandaşın da hizmetinde olacak ve Van ilini bölgesinde bir bilim turizmi merkezi haline dönüştürecektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ilk 100 gün planında gerçekleşecek hizmetlerden saydığı Planetaryum ve Bilim Merkezini (Robotik sistemler, kodlama, mikroskop, teleskop vs.) 6 aylık çaba sonrasında ilçemize kazandırıyoruz. Çocuklarımız ve gençlerimiz uzayın veya okyanusların derinliklerini oturdukları koltuklardan tüm gerçekliğiyle keşfedebilecekler. Edremit’imize katacağımız bu hizmetten Van başta olmak üzere bölge illerimiz de faydalanacak inşallah, şimdiden hayırlı olsun. Desteklerinden dolayı başta Van Valimiz Sayın Murat Zorluoğlu’na, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’na (DAKA), Almanya Büyükelçiliği’ne, projenin başından itibaren çalışan hocalarımıza ve personellerimize teşekkür ederim, inşallah yakın zamanda bu hizmeti de şehrimizle buluşturacağız” ifadelerini kullandı. / Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Edremit’te, Bilim, Merkezi, kurulacak,
Haber Yazılımı