Haber Detayı
02 Mayıs 2019 - Perşembe 08:59
 
Edremit’te engelliler için fuar düzenlendi
Van’ın Edremit ilçesinde bulunan, engellilerin devam ettiği Ayhan Şahenk Eğitim Uygulama ve İş Uygulama Merkezi tarafından, TÜBİTAK Bilim Fuarı düzenlendi.
GÜNDEM Haberi
Edremit’te engelliler için fuar düzenlendi

Otizm ve zihinsel engellilerin bulunduğu Ayhan Şahenk Eğitim Uygulama ve İş Uygulama Merkezi tarafından, dün TÜBİTAK Bilim Fuarı adı altında bir etkinlik düzenlendi. 
Bu yıl ikincisi düzenlenen, uygulama merkezi yetkilileri, eğitmenleri ve engellilerin katılımı ile gerçekleşen fuarla ilgili olarak açıklama yapan fuar yürütücüsü Özcan Mete, öğrencilerin günlük yaşam becerilerini kolaylaştırmak ve eğlenerek öğrenmelerini sağlamak adına projeler hazırladıklarını söyledi. PROJELER, ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK

Yaptıkları projelerin engellilere ve ailelerine yönelik olduğunu ifade eden Mete, şöyle dedi:
“Geçtiğimiz yıl bu çalışmanın birincisini yaptık. Özel eğitim okulları arasında, Van’da bir ilki gerçekleştirerek, ilk defa TÜBİTAK bilim fuarını biz Ayhan Şahenk Eğitim Uygulama ve İş Uygulama Merkezi’nde gerçekleştirdik. Bilim fuarını düzenlerken, yaptığımız projeler, tamamıyla öğrencilerin ve ailelerin işine yarayacak, işlerini kolaylaştıracak, günlük hayatta daha çok nasıl bağımsız hale gelebilirler düşünesiyle, bu projeleri yaptık, birinci fuarımızda bu kabul edildi, ikinci fuarımızı gerçekleştiriyoruz. Bilim fuarımız renkli geçiyor, katılım çok yoğun.” 

 

“FARKINDALIK YARATMAK İSTEDİK”

Yaptıkları bu tür çalışmalarla farkındalık oluşturmak istediklerini söyleyen Mete, şunları söyledi:
“Burada bu fuarı gerçekleştirirken aslında amaç bir farkındalık yaratmak. Sokakta, otobüste, marketlerde insanlar engelli kardeşlerimizi gördüklerinde kimisi korkuyor, kimi engellilerin olduğu alandan uzaklaşmaya çalışıyor. Biz bu TÜBİTAK bilim fuarı sayesinde, yüzlerce insanı buraya çektik ve öğrencilerin yapamadıklarından ziyade, yaptıkları şeylerin üzerinde yoğunlaşarak, materyalleri kendilerinin yapmalarını zorladık, onlara, ‘ben de yapabiliyorum, ben de varım’ hissi vermek çok mutlu ediyor. Engelli vatandaşlar her yerde olmalı ve her yerde olmak zorunda, onlardan kaçmak yerine, onları sahiplenelim, görelim, duyalım, fark edelim.”  

Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Edremit’te, engelliler, için, fuar, düzenlendi,
Haber Yazılımı