Haber Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 17:45
 
Eğitim-Sen’den “2019-2020 eğitim-öğretim yılı” açıklaması
Eğitim-Sen Van Şube Başkanı Bedri Yamaç, 2019-2020 eğitim-öğretim yılına ilişkin yaptığı açıklamada, eğitimin karşı karşıya olduğu sorunlara dikkat çekti.
EĞİTİM Haberi
Eğitim-Sen’den “2019-2020  eğitim-öğretim yılı” açıklaması

Perihanoğlu İş Merkezindeki sendika binasında açıklama yapan Yamaç, “2019-2020 eğitim-öğretim yılı 9 Eylül Pazartesi günü başladı. Resmi ve özel öğretim kurumlarında görev yapan 1 milyonu aşkın öğretmen ve 18 milyona yakın öğrenci her yıl olduğu gibi bu yıl da çok sayıda sorun eşliğinde yeni eğitim öğretim yılına adım atacaklar.” dedi.  
Yamaç, eğitimde yaşandığını söylediği bazı sorunları sıralarken, velilerin de ekonomik anlamda güçlük yaşadıklarına değindi. Yamaç; "Türkiye’de son bir yıl içinde belirginleşen ekonomik kriz ve yüksek enflasyon nedeniyle halkın satın alım gücünün düşmesi nedeniyle 2019-2020 eğitim-öğretim yılında öğrenci velilerinin yapacakları eğitim harcamaları belirgin bir şekilde artmıştır.” ifadelerini kullandı.
Çözüm önerilerinde bulunan Yamaç, şunları kaydetti: “Tüm öğrencilerimizin eşit, ulaşılabilir, nitelikli, ücretsiz eğitimden yararlanmasını sağlayacak bütçe planlaması yapmak MEB ve siyasi iktidarın sorumluluğudur. Sorumluluğun gereği yerine getirilmelidir. Öğrencilerimizin eğitim hakkını tam ve baskı altında kalmadan kullanması gerekir. Öğrencilerimizi çırak olmaya özendiren politikalardan vazgeçilmelidir. Anadolu liselerinde ikili eğitimden kaynaklı oluşabilecek güvenlik, sağlık, beslenme gibi sorunlara yönelik MEB önlem ve çözümler üretmelidir. Güvenlik sorununun çözümü için ücretsiz servis başta olmak üzere acil adımlar atılmalıdır. Sözleşmeli, ücretli, güvencesiz çalışma biçimlerine; mülakat uygulamalarına son verilmelidir. Öğretmen açığı kadar atama acilen yapılmalıdır. Öğretmenlerin statüsü, çalışma koşulları, hakları, işe alım ve istihdam biçimine kadar her konuda öğretmenlerin söz ve karar hakkı gözetilmelidir. Öğretmenleri başarılı, başarısız olarak ayrıştıran, okul müdürlerinin performans denetimine tabi bırakan '2019 Yılı Öğretmenler Günü Genelgesi' geri çekilmelidir.”
Haber: M. Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Eğitim-Sen’den, “2019-2020, , eğitim-öğretim, yılı”, açıklaması,
Haber Yazılımı