Haber Detayı
12 Mayıs 2017 - Cuma 09:32
 
Ekinek: Seneye daha çok kişiyle geleceğiz
İpekyolu Belediyesi'nin daveti ve organizasyonu ile Van'a gelen, resim sergileri açan, çeşitli etkinliklere katılan 50 Ressam Van'dan ayrıldı. Ünlü Ressam Haydar Ekinek de Cumartesi günü kentten ayrılacak. Kentten ayrılmadan önce gazetemizi ziyaret eden Ekinek, Van'a önyargıyla gelen ressamların adeta büyülenmiş bir şekilde geri döndüklerini söyledi. Kendisiyle birlikte 50 ressamın Van'a geldiğini belirten Ekinek; “Gelmeyenler şimdiden pişman oldular bile. Beni çok kişi arıyor. Gelecek yıl için daha geniş kapsamlı ve uluslararası bir resim sergisi planlıyoruz Van'da. Belki de seneye Van'a 300 – 500 kişilik bir grupla geliriz” dedi.
SANAT Haberi
Ekinek: Seneye daha çok kişiyle geleceğiz

Geçtiğimiz hafta İpekyolu Belediyesi tarafından, kültür sanat günleri etkinlikleri kapsamında düzenlenen resim günleri programında Van'a gelen 50 ressam çeşitli canlı perfornams ve resim sergileri düzenledikten sonra kentten ayrıldı. Ünlü Vanlı Ressam Haydar Ekinek ise memleket özlemini gidermek adına birkaç gün daha Van'da kalmayı tercih ettiğini söyledi. Cumartesi günü Van'dan ayrılacağını belirten Ünlü Ressam Ekinek, Van izlenimlerini gazetemizle paylaştı.

 

“ÖN YARGIYLA GELMİŞLERDİ, GİTTİKLERİNE ÜZÜLDÜLER”
Kendisi ile beraber Van'a gelen 50 ressamın kente gelirken ön yargılarla geldiğini anlatan Ekinek; “Ressamların bir çoğu benim hatırım için geldi. Ön yargılıydılar çünkü. Ancak Van'a gelen ressamlar etkinliklerin ardından kentin tarihi ve doğal yerlerini gezdiler. İpekyolu Belediyesi, ressamların hizmetine 3 araç verdi ve bu araçlarla alınan ressamlarımız fırsat olduğu kadar Van'ı gezdi. Akdamar Adası, Muradiye Şelalesi, Van Kalesi gibi birçok yeri gezdiler. Şoförlere varıncaya kadar herkes çok nazik ve iyi davrandı. Van'ın güzellikleri, ressamları büyüledi. Ressamlar geri döndü ancak inanın gidenler, Van'dan ayrıldıkları için üzüldüler. Belki benim hatrım için gelen ressamlar, bundan sonra kendi istekleri ile gelecekler. Bunun işaretlerini aldım ben. Hepsi çok mutlu oldu.” dedi.

 

“VAN'IN SANATA İLGİSİ BENİ MUTLU ETTİ”
Van'ın sanata ilgisinin kendisini son derece mutlu ettiğini de belirten Ressam Ekinek; “Sanat adına çok mutluyum. Van'da sanata gösterilen ilgiden dolayı çok mutluyum. İpekyolu Belediyesi'ne, Başkan Vekili Cemil Öztürk Beye çok teşekkür ediyorum böyle bir organizasyona vesile oldukları için. Biz ressamlar için herşey çok güzeldi.” ifadelerini kullandı.

 

“SENEYE DAHA KALABALIK GELİYORUZ”
Bu yıl Van'dan büyük bir enerji ile ayrılacaklarını ancak şimdiden gelecek yılın planlarını yaptıklarını anlatan Ressam Ekinek; “Bu yıl 50 ressamla Van'a geldik. Ancak ressam arkadaşlarımızın anlatımlarından sonra Van'a gelmediğine pişman olan birçok kişi oldu. Van'a gelmek istediklerini söyleyen arkadaşlarımız aramaya başladı. Gelecek yıl daha kapsamlı, uluslararası bir program yapmayı planlıyoruz şimdiden. Gelecek yıl çok daha kalabalık bir ekiple Van'a geleceğiz. Kimbilir belki 300 - 500 kişiyle Van'a geliriz.” şeklinde konuştu.
Van'a gelen ressamların Van kilimi aldığını, gümüşçülerden alışveriş yaptığını anlatan Ekinek, “Ressamlarımız gerek misafirperverlikleriyle, gerek güzellikleriyle Van'ı çok beğendi. Van'ın sanat ve kültürle gündeme gelmesi beni ayrıca mutlu etti. Bu konuda basın mensuplarına da büyük görevler düşüyor. İlgi ve alakanızdan dolayı teşekkür ediyor, seneye buluşmak dileğiyle diyorum” dedi. Haber: Umut Tarhan

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Ekinek:, Seneye, daha, çok, kişiyle, geleceğiz,
Haber Yazılımı