Haber Detayı
09 Mayıs 2017 - Salı 09:27
 
Ekmeğe yüzde 22 zam yapıldı
Van'da ekmek fiyatlarına yüzde 22 oranında zam yapıldı.
EKONOMİ Haberi
Ekmeğe yüzde  22 zam yapıldı

Bir süredir zam uygulanmayan ve 90 kuruştan satılan ekmeğin fiyatı, yapılan zammın ardından 1 TL 10 Kuruşa yükseldi.
Van'da Ramazan ayı öncesi ekmek fiyatlarına yüzde 22 oranında zam yapıldı. 250 gram ekmeğin fiyatı 90 Kuruştan 1 TL 10 Kuruşa yükselirken, çiftli pide denilen ekmeğin fiyatı da 1 TL 80 Kuruştan 2 TL 20 Kuruşa yükseldi.

 

“GİRDİ MALİYETLERİ YÜKSELDİ”
Ekmeğe yapılan zam artışını değerlendiren Van Lokantacılar Fırıncılar ve Kahveciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Tuncil, “Ekmek fiyatlarında en son 2014 yılının sonlarında bir fiyat artışı olmuştu. Geldiğimiz nokta itibari ile girdi fiyatlarındaki artışlar, ekmek fiyatlarına zammı zorunlu kıldı” dedi.

Un, maya vb. mamüllerde meydana gelen fiyat artışı ile asgari ücretin yükselmesi gibi nedenlerden dolayı fırıncı esnafının zam talebinde bulunduğunu dile getiren Van Lokantacılar Fırıncılar ve Kahveciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncil, “Söz konusu girdilerdeki fiyat artışları nedeniyle esnaflarımızın ekmeğin rayiş fiyatlarında yeni bir düzenleme yapılması talebi vardı. Bu talepleri görüşen Yönetim Kurulumuz talepleri yerinde görerek bir üst kurulumuz olan Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği'ne bildirdi. Üst kurulumuz da bu talebi değerlendirdikten sonra bu zammın yapılması uygun görüldü.” ifadelerini kullandı.

 

“2018 YILINA KADAR BAŞKA ZAM YAPILMAYACAK”
Bir çok ilin daha önce ekmek fiyatlarına zam yaptığını ancak Van'da en son 2014 yılının sonlarında ekmeğe zam yapıldığını belirten Van Lokantacılar Fırıncılar ve Kahveciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Tuncil, “Ekmek fiyatlarına, 2018 yılına kadar başka bir zam yapılmayacak” dedi. Haber: Umut Tarhan

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Ekmeğe, yüzde, , 22, zam, yapıldı,
Haber Yazılımı