Haber Detayı
26 Eylül 2020 - Cumartesi 12:29
 
Ekonomi Konseyi, 3 önemli konuyu masaya yatırdı
Van Ekonomi Konseyi Aylık Toplantısı, Dönem Başkanı ve Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Memet Aslan başkanlığında yapıldı. Van OSB Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapılan toplantıya konsey üyelerinin yanı sıra AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas da katıldı. Toplantıda kentin sağlık durumu, Kapıköy Sınır Kapısı ve Van Gölü konuları masaya yatırıldı.
GÜNDEM Haberi
Ekonomi Konseyi, 3 önemli konuyu masaya yatırdı

Toplantıda ilk olarak, kentin sağlıktaki son durumu değerlendirildi.

 

KENTİN SAĞLIĞI İSTİŞARE EDİLDİ

 

Toplantının içeriğine ilişkin bilgi veren Dönem Başkanı Memet Aslan; "Van Ekonomi Konseyi Olağan Toplantımızı Organize Sanayi Bölgemizin toplantı salonunda gerçekleştirdik. Toplantımıza Van Milletvekilimiz Sayın Abdulahat Arvas Bey ve ekonomi Konseyimizin kıymetli üyeleri katılım sağladılar. Toplantıda ülkemizdeki sağlık alanındaki gelişmeler ve ilimizin sağlık sektörünün genel yapısı değerlendirildi. Hastahanelerimizin genel durumu, fiziki yapıların yeterliliği, yatak kapasitesi, yoğun bakım yoğunlukları, pissar testlerinin yeterliliği, makina-ekipman ve teçhizat yeterliliği, hekim, uzman doktor ve teknik personel ihtiyaçları çek edildi" dedi.
Van Ekonomi Konseyi Dönem Başkanı ve OSB Yönetim Kurulu Memet Aslan, yaptığı açıklamada şunları söyledi, "Tedavi sürecindeki hassasiyetler, hastalara yaklaşım biçimi, covidli hastalara ve covid şüphesi taşıyan bireylere karşı sergilenen muameleler detaylı bir şekilde konuşuldu. Tüm eksiklikler-aksaklıklar, hatalar-yanlışlar ve eksik uygulamalar masaya yatırıldı. Sayın Vekilimiz tarafından bütün sorular içtenlikle cevaplandırıldı."

 

KAPIKÖY'ÜN DURUMU DA KONUŞULDU

 

Toplantıda Kapıköy Sınır Kapısı'nın durumu da konuşuldu. Aslan, konuya ilişkin şöyle konuştu; "İlimizin ticaretini, turizmini, hizmet sektörünü ve üretimini derinden etkileyen Kapıköy Gümrük Kapısının durumu da konuşuldu. Yetkili merciler, karar alıcılar tarafından her türlü önlem ve tedbirler alınarak sınırlı misafir girişine müsade edilmelidir. Kapıköy Gümrüğünde insan sağlığının ehemmiyetini üst seviyeye çıkaracak departmanlar, sağlık birimleri hazırlayarak kontrolü bir şekilde ziyaretçi alımına başlanmalıdır. Sayın Vekilimiz de Kapıköy Gümrük Kapısının rahat, sağlıklı ve sürekli işlemesi için üstlerine düşen sorumluluğu yerine getireceklerini, ilgili mercilere gerekli müracaatlarda bulunacaklarını dile getirdiler. Kendileri de bir üretici ve tüccar olan vekilimiz şu an tüccar ve esnafın içinde bulunduğu ekonomik darboğazın farkındalar ve bu ekonomik darboğazdan çıkış yolunun da Kapıköy Gümrük Kapısından geçmekte olduğunu çok iyi bilmektedirler. Bir çok gelişmişlik endeksinde ülke ortalamasının altında olan ilimizde, refah seviyesini artırmanın en etkili yolu ticarettir, üretimdir. Tarihi, kültürü, doğal güzellikleri, yeraltı zenginlikleri, ticaret kapasitesi ve lojistik kavşak noktaları ile ülkenin en stratejik illerinden biri olan ilimizi kalkındırmak, refah seviyesini yükseltmek, huzurun ve güvenin kenti yapmak biz ilde yaşayan sivil toplum örgütlerinden, siyasetteki figürlere, özel sektördeki aktörlerden, kamu kanadına yani her bir bireyin sorumluluğundandır."

 

VAN GÖLÜ UNUTULMADI

 

Van Ekonomi Konseyi toplantısında son olarak Van Gölü'ne ilişkin değerlendirmeler yapıldı. 
Dönem Başkanı Aslan, "İnsanlık tarihinin bize devrettiği en büyük değerlerimizin başında gelen Van Gölümüzü bizden sonraki kuşaklara pak ve temiz bir şekilde bırakmak tarihi ve vicdani sorumluluğumuzdur. Atalarımızdan, dedelerimizden bize geçen bu kutlu mirası, bizden sonraki nesillere gönül rahatlığıyla devretmek insani görevimizdir. Denizimizi insan ve çevresel sorun ve tahribatlara karşı yasal bir zırha kavuşturmalıyız. Bunun için de bir an evvel bir Van Gölü Koruma Kanunu çıkartmak temel anacımız olmalıdır. Van Gölü Koruma Kanunu ile birlikte Van Gölü ve çevresinin düzenli yapılaşma, modern bir tesisleşme ve insanların rahat ve mesut yaşayacakları yaşam alanları oluşturulmalıdır. Çarpık yapılaşmanın ve gecekondu yerleşimlerin önüne geçilmelidir. Bunu sağlamanın yolu da Van Gölü Organize Turizm Havzası ilan edilmelidir." ifadelerini kullandı.

 

Aslan, açıklamalarını şu şekilde tamamladı; "Bütün bu konular, paydaşlar tarafından değerlendirildi. Sayın Vekilimiz de Van Gölü Koruma Kanunu ve Van Gölü Turizm Havzası için tüm kesimlerle ortak çalışacaklarını ve yasal statüye kavuşma noktasında ellerinden gelen her türlü gayreti sarf edeceklerini dile getirdiler. Toplantı sonunda Ekonomi Konseyinin tüm paydaşları olarak ve Sayın Vekilimiz Abdulahat Arvas Bey tarafından, tek gayemizin Van halkının refah ve mutluluğunun ortak payda olduğu gerçeği bir kez daha teyid edildi. Ekonomi Konseyi Dönem Sözcüsü olarak başta Sayın Vekilimiz olmak üzere tüm katılımıcı paydaşlara teşekkür eder, saygılarımız arz ederiz." / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Ekonomi, Konseyi,, 3, önemli, konuyu, masaya, yatırdı,
Haber Yazılımı