Haber Detayı
22 Nisan 2019 - Pazartesi 09:29
 
Eksi 40 dereceye dayanıklı deve yetiştiriyor
Van’ın Başkale ilçesinde İshak Erbay isimli vatandaş, eksi 40 dereceye dayanıklı deve yetiştiriyor.
GÜNDEM Haberi
Eksi 40 dereceye dayanıklı deve yetiştiriyor

Başkale ilçesine bağlı Kocaköy Mahallesi’nde oturan İshak Erbay isimli vatandaş, 12 yıl önce arazisi üzerinde deve çiftliği kurdu.

Toplam 21 devenin bulunduğu çiftlikteki develerin en önemli özelliklerinden birisi de, eksi 40 derece soğuğa karşı dayanıklı olmaları.

 

GÜREŞ DEVELERİ

Gazetemize konuşan çiftlik sahibi İshak Erbay, yetiştirdiği develerin tamamının güreş develeri olduğunu söyledi.

Develerin bir diğer özelliğinin de soğuğa dayanıklı olmaları olduğunu ifade eden Erbay, şu bilgileri verdi:

“Develeri yaklaşık 12 yıl önce Aydın İncirliova tarafından getirdik. Babadan gelme bir meslektir. Babam orada dişileri getirmiş, burada yetiştiriyoruz. Hobisi olan insanlar biliyor zaten, hepsi güreş develeridir. Bizim başpehlivan olan bir devemiz de var. Şuan bağlı olan develerimizin diğer bir özelliği de, bölgemizde var olan farklı bir hayvandır. Toplamda 21 devemiz var. Bunların özelliği eksi 40 derecede yaşayabiliyor olmalarıdır. Fiyatları da 40 bin ila 100 bin TL arasında değişiyor.” 

 

FESTİVALE KATILIYORLAR

Develeriyle güreş festivallerine katıldığını belirten Erbay, şunları anlattı:
“Güreş festivalimiz kışın başlıyor. Ege Bölgesi başta olmak üzere, Akdeniz’de, Antalya Kumluca tarafında da bu festivaller oluyor. Katılıyoruz. Biz burada yetiştiriyoruz, hocaları var, yani hoca dediğimiz devenin kendisidir. Bunların farklı farklı onlarca güreşme çeşitleri var. Tabi her deve birbiriyle güreşmez, deveden deveye fark var; mesela sağ tekçi bir deveyi, sağ tekçi bir deveyle güreştiremezsiniz, sağ tekçi deveyi sol tekçi deveyle güreştirebiliriz ya da bağcı bir deveyle güreştirebilirsiniz, bunları bilmek zaman ister ve çok hassas konulardır.”  
Özel Haber: M. Selim Kurt

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Eksi, 40, dereceye, dayanıklı, deve, yetiştiriyor,
Haber Yazılımı